Jak podkreślił dyrektor artystyczny tarnowskiego teatru Marcin Hycnar, osiem spektakli konkursowych prezentowanych przez teatry z całego kraju wyreżyserowanych zostało przez zawodowych aktorów.

„Jestem przekonany, że udało się stworzyć różnorodny program, na który składają się najlepsze i najciekawsze spektakle komediowe ostatnich lat. Prezentacje zespołów z całej Polski będą więc doskonałą okazją, by przyjrzeć się, na ile doświadczenie aktorskie jest pomocne w pracy po drugiej stronie teatralnej rampy” - zaznaczył.

Jak co roku festiwal zainauguruje premierowy spektakl przygotowany przez gospodarza - Teatr im. Solskiego. Będzie to XVII-wieczna hiszpańska komedia omyłek „Księżniczka na opak wywrócona” w reżyserii Marcina Hycnara.

Wśród spektakli konkursowych są także: „Śmiech wzbroniony” (Teatr Nowy w Zabrzu), „Pozytywni” (Fundacja Garnizon Sztuki w Warszawie), „Pomoc domowa” (Och-Teatr w Warszawie) „Czarna komedia” (Agencja Produkcyjna PALMA, Warszawa), „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku), „Akt równoległy” (Teatr Ludowy w Krakowie) oraz „Cudowna terapia” (Dom Kultury w Rawiczu/Fundacja SKENE Pro Arte).

Powalczą one o statuetki Talii dla najlepszego spektaklu przyznawane przez jury. Najlepsze przedstawienie wybiorą także tradycyjnie widzowie w ramach osobnego głosowania publiczności. Dodatkowo zostaną przyznane nagrody indywidualne dla twórców przedstawień.

W programie festiwalu znalazło się także przedstawienie uświetniające finał. Będzie to „Kogut w rosole” w wykonaniu krakowskiego Teatru STU.

 

(PAP/sp)