|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Styczniowy "Sąd nad książką". WIDEO

Polityczna i obyczajowa rewolucja lat 60. oraz skomplikowane relacje rodzinne - to tematy styczniowego Sądu nad książką.

"All You Need Is Love. Sceny z życia kontrkultury" Jerzego Jarniewicza, wybitnego poety, tłumacza i znawcy kultury anglosaskiej, "Bracia Burgess" Elizabeth Strout - najgłośniejszej pisarki nie tylko ostatniego roku oraz „Rąbek królestwa” Leszka Elektorowicza, nowy tom nestora krakowskiego środowiska poetyckiego w kolejnym Sądzie nad książką.

Dyskusja odbyła się w środę 25 stycznia w studiu im. Romany Bobrowskiej o godz. 18.00.

Spotkanie poprowadzili: Katarzyna Fortuna i Dariusz Kawa (Instytut Książki). 

Zobacz: 

 

"All You Need Is Love. Sceny z życia kontrkultury" Jerzy Jarniewicz (Wydawnictwo Znak)

Zaczęło się w San Francisco w czasie „lata miłości”, kiedy to beatnicy przekazali pochodnię wolności hippisom. Czy też może w Londynie, kiedy Beatlesi zainspirowani działaniem pewnej substancji psychoaktywnej nagrali Orkiestrę Klubu Samotnych Serc Sierżanta Pieprza – płytę, która zmieniła historię muzyki. A może w ogarniętym anarchistyczną rewoltą Paryżu albo podczas koncertu w Newport, kiedy Bob Dylan z folkowego śpiewaka stał się głosem pokolenia rocka? Lata 60. to czas obyczajowej rewolucji, politycznego, społecznego i artystycznego wrzenia, które ogarnęło powojenną generację po obu stronach Atlantyku.

Jerzy Jarniewicz, poeta i eseista, znawca literatury i kultury anglosaskiej oraz znakomity tłumacz, prowadzi czytelnika przez świat dzikiej, idealistycznej, niebezpiecznej i inspirującej kontrkultury. To sugestywna i oryginalna opowieść, rozpisana na głosy zarówno tych, którzy śpiewali „All you need is love”, jak i tych, którzy wypaczając idee pokojowej rewolucji, siali miejski terror.


"Bracia Burgess" Elizabeth Strout (Wydawnictwo Wielka Litera)

Elizabeth Strout „ożywia codzienność z zadziwiającą mocą” napisano w „The New Yorker” o Olive Kitteridge, która przyniosła jej nagrodę Pulitzera. Powieść "Mam na imię Lucy", wychwalana przez krytyków, była nominowana do Bookera. Powieść "Bracia Burgess", uważana jest za jedną z najciekawszych amerykańskich powieści ostatnich lat i najlepszą w dorobku autorki. Na podstawie książki Robert Redford produkuje serial telewizyjny.

Jim i Bob nie mogą się uwolnić od wspomnień dziwnego wypadku, w którym zginął ich ojciec. Obaj byli wtedy dziećmi. Kiedy tylko mogli, uciekli z rodzinnego Shirley Falls w Maine do Nowego Jorku. Jim, błyskotliwy prawnik korporacji, zawsze starał się pomniejszać dokonania obdarzonego wielkim sercem brata. Z kolei Bob, pracujący w instytucji udzielającej pomocy prawnej, wielbi Jima i zawsze przechodzi nad tym do porządku. Ten utrwalony stan rzeczy zostaje naruszony, kiedy ich siostra, Susan – bliźniaczka Boba, która została w Shirley Falls – pilnie wzywa ich do domu. Jej nastoletni jedynak Zach wpakował się w kłopoty i Susan desperacko potrzebuje pomocy. Z tego powodu bracia Burgess wracają w rodzinne strony, a od dawna skrywane napięcia, które ich ukształtowały i kładły się cieniem na wzajemnych relacjach, zaczynają się ujawniać w nieoczekiwany sposób, który na zawsze zmieni stosunki między rodzeństwem. 

 


„Rąbek królestwa” Leszek Elektorowicz (Wydawnictwo Arcana)

Czy najnowszy tom wierszy Leszka Elektorowicza jest, jak zapowiada Autor, jego tomem ostatnim? Nawet jeżeli tak nie będzie, to na pewno tak ta skromna pozornie książeczka została pomyślana i tak przez wielu czytelników będzie odbierana. Jako tom ostatni, a więc jako, jednocześnie, poetycki testament, pożegnanie, podsumowanie i dziękczynienie. A zarazem jako esencja tego, co w liryce Elektorowicza (rocznik 1924) najważniejsze i najpiękniejsze. Ta esencjonalność widoczna jest nie tylko w niewielkich rozmiarach tomu, które sugerują, iż Autor wybrał do niego wiersze najważniejsze, wręcz: konieczne. Widzę ją także w tematach tego tomu: ostatecznych, podstawowych, a zarazem zasadniczych. Wiersze o śmierci. O pamięci. Bogu. Losie. Wiersze o człowieku, owym homo viator, podróżniku, wędrowcu, czasem zabłąkanym, niekiedy niepewnym swej drogi, kiedyś buntującym się przeciw Bogu, teraz doświadczającym, u kresu drogi „wielkiego oka blasku”, dostrzegającego „promyk światła Jezusowego”. Ten tom jest summą. Poetycką i – po prostu – życiową. Poeta spogląda wstecz, ale częściej jego wzrok kieruje się ku górze, ku niebiosom, ku Jednemu i Jedynemu. Trudno czytać te pokorne i czułe wiersze bez wzruszenia. I bez radości, jaką w nas budzi obcowanie z wielką poezją. Bo przecież w ostatnim tomie Leszek Elektorowicz dowodzi, iż taka, wielka poezja w Polsce wciąż istnieje.

 

Książki osądzą krytycy:

dr hab. Artur Grabowski – poeta, dramaturg, eseista, prozaik, twórca teatralny, krytyk literacki, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor min.pięciu tomów wierszy, dwóch tomów dramatów i książki Herbert-Hermes o twórczości Zbigniewa Herberta w kontekście porównawczym. Autor prozy fabularnej i biograficznej, a także wykładowca uniwersytetów amerykańskich w Chicago, w Seattle, w Buffalo. Stale współpracuje z miesięcznikiem „Teatr”, jest współredaktorem naukowym serii „Dramat polski. Reaktywacja” wydawanej przez IBL PAN. Twórca warsztatów teatralnych w Polsce, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych i w Indiach. Autor przekładów poezji z angielskiego i włoskiego.

 

Katarzyna Wójcik, rocznik 1986. Studiowała filologię polską i teologię kultury na UKSW. Rozmawiała o literaturze w niezależnej audycji radiowej „Książki pod lupą” oraz w audycji „Jak pisarz z pisarzem” w Radio Wnet. Wraz z Wacławem Holewińskim współprowadziła audycję „Mistrz i Katarzyna. Książki zakryte” w radiowej Trójce. Jest stałym recenzentem książkowym w portalu pisarze.pl, współpracuje także z Kwartalnikiem Literackim „Wyspa”, „Magazynem Literackim Książki”, oraz „Twórczością”. Zajmuje się redagowaniem książek, a w ramach własnego pomysłu realizuje wywiady z „ludźmi drugiego planu” książki: ilustratorami, redaktorami, tłumaczami, typografami, wydawcami.

100%
0%