Wernisaż odbędzie się 17 marca. Ekspozycja zat. "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" gromadzi bezcenne tkaniny, zamówione w XVI wieku przez Zygmunta Augusta. Jest także przypomnieniem ważnych historycznie dat: powrotu arrasów na Wawel po traktacie ryskim oraz po II wojnie światowej. - To będzie historyczna, ale także współczesna ekspozycja - podkreśla dyrektor wawelskich zbiorów prof. Andrzej Betlej.

Wystawa będzie prezentowana na obu piętrach zamku, zarówno w reprezentacyjnych Komnatach jak i prywatnych Apartamentach.
– Wawel powinien stać się instytucją, która będzie w stanie pokazywać rzeczy nowe w nowatorski sposób, jednocześnie nie przestając czerpać z najlepszych tradycji. Tak powinno być z wystawą „Wszystkie arrasy króla. Powroty”, którą pokażemy w marcu. To w ekspozycja totalna, podwójnie jubileuszowa, odwołująca się do tradycji wielkich ekspozycji, które były także moim doświadczeniem jako dziecka i które zrobiły na mnie piorunujące wrażenie, tak jak wystawa w 1983 roku z okazji 300-lecia odsieczy wiedeńskiej, która rozgrywała się na całym zamku. Podobnie będzie z arrasami – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Ekspozycji towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny i wydawniczy, a sama wystawa arrasów to swego rodzaju preludium do przedstawienia nowej aranżacji komnat i apartamentów królewskich.

jn