|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prof. Gliński: w dawnym hotelu Cracovia powstanie centrum architektury i wzornictwa

W dawnym budynku hotelu Cracovia powstanie wielkie centrum edukacyjno-multimedialne, ale także wystawiennicze, które jest dedykowane architekturze i wzornictwu - zapowiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Szacowany koszt inwestycji to około 425 mln zł.

Posłuchaj rozmowy Jacka Bańki z ministrem Piotrem Glińskim

Fot. PAP/Art Service 1

W dawnym budynku hotelu Cracovia po remoncie i adaptacji ma powstać nowy oddział Muzeum Narodowego - Muzeum Architektury i Designu, a pomiędzy nim i gmachem głównym MNK - nowa przestrzeń publiczna.

"Dzisiaj otwieramy kolejny etap prac związanych z przystosowaniem tego miejsca, dawnego hotelu Cracovia, który został zakupiony ze środków publicznych dla Muzeum Narodowego w Krakowie na cele zorganizowania tutaj oddziału muzeum poświęconego architekturze i designowi, a nawet czegoś więcej niż oddziału, bo myślimy tutaj o wielkim centrum edukacyjno-multimedialnym, ale także wystawienniczym, które właśnie jest dedykowane architekturze i wzornictwu" – mówił podczas briefingu prasowego wicepremier Piotr Gliński.

Poinformował, że "zostały już przekazane środki na prace, które od wielu lat już trwają, prace koncepcyjne, prace dotyczące dokumentacji tzw. przedprojektowej". "Jednocześnie zadbaliśmy o to, żeby ta inwestycja została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy. To są środki, które są przeznaczane na odbudowę po okresie pandemii i m.in. na budowę i rozwój inwestycji, instytucji w obszarze proekologicznym, obszarze zielonym, obszarze cyfryzacji życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego" - dodał Gliński.

Ocenił, że to miejsce "jak najbardziej odpowiada tego rodzaju celom rozwojowym, ponieważ to będzie inwestycja w obszarze kultury realizowana zgodnie z wyzwaniami XXI wieku - z jednej strony z zachowaniem wystroju i tych wszystkich konserwatorskich obostrzeń czy restrykcji związanych z tym budynkiem i są zupełnie oczywiste, a z drugiej strony będzie to budowa czegoś bardzo nowoczesnego właśnie z uwzględnieniem technologii zielonych, z uwzględnieniem także rozwoju technologicznego najnowocześniejszego".

"Chcemy iść w tym kierunku. Inwestycja jest wpisana do Krajowego Planu Odbudowy. Inwestycja jest obliczana w tej chwili na około 425 mln zł, więc to jest poważna, ważna inwestycja, jedna z największych naszych inwestycji, przedsięwzięć w obszarze kultury" - podkreślił.

PAP/jgk

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

75%
25%