|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolanin w finale konkursu improwizacji skrzypcowej

26-letni skrzypek z Poronina Dawid Czernik znalazł się w finale pierwszego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Skrzypcowej w Budapeszcie. Polak w niedzielę w stolicy Węgier zmierzy się z 7 konkurentami – powiedział PAP pomysłodawca konkursu Roby Lakatos.

fot z YouTube

Światowej sławy węgierski wirtuoz skrzypiec Roby Lakatos wyjaśnił, że każdy finalista ma do wykonania i dowolnego zinterpretowania cztery utwory. Są to: kompozycja Lakatosa, wybrany ludowy utwór węgierski, jeden z dwunastu zaproponowanych standardów jazzowych i dowolny utwór wybrany przez uczestnika.

"Bardzo się cieszę, że udało się zorganizować w Budapeszcie pierwszy konkurs improwizatorów skrzypcowych. Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się ponad stu skrzypków z całego świata, a do finału wybraliśmy tylko ośmiu, w tym z Dawida Czernika Polski, a także skrzypków z Belgii, USA, Hiszpanii i czworo Węgrów. Wszyscy finaliści to naprawdę wspaniali skrzypkowie. Nie jest ważne, czy ktoś zagra w stylu klasycznym, barokowym czy jazzowym. Uczestnik powinien zaprezentować swój swobodny styl, tak jak mu podpowiada serce – to jest ważne w improwizacji" – powiedział PAP Lakatos.

Wirtuoz dodał, że osobiście zna polską muzykę góralską, ponieważ wielokrotnie koncertował w Polsce i bywał w Zakopanem.

"Mogę powiedzieć, że wasza góralska muzyka ma coś wspólnego z muzyką węgierską, słychać tu pokrewieństwo muzyczne" – stwierdził wirtuoz.

W jury pod przewodnictwem Nadii Menuhin – wnuczki słynnego wirtuoza skrzypiec Yehudi Menuhina – znaleźli się także wybitni muzycy: skrzypek Vilmos Oláh, pianista Béla Szakcsi Lakatos oraz pianistka i dyrygent Tamás Vásáry. Konkurs w stolicy Węgier jest organizowany przez Fundację Roby'ego Lakatosa, założoną w 2018 r., aby wspierać młode talenty muzyczne.

Zdobywca pierwszej nagrody otrzyma 5 tys. euro, drugiej – 3 tys. euro, a trzecie – 1 tys. euro.

 

 

PAP/bp

100%
0%