|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Supermarka Radia Kraków za 2020 rok dla Zamku Królewskiego na Wawelu

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej będzie gościem Radia Kraków w czwartek 7 stycznia po godz. 15.30 w magazynie Radio Kraków Kultura.

Głosują: Justyna Nowicka Radio Kraków, Magdalena Szumiec z miesięcznika „Kraków”, Łukasz Gazur z TVP KULTURA, Krzysztof Glondys z TVP, Joanna Targoń z magazynu „Didaskalia” i „Gazety Wyborczej”.

"Sztuka Wschodu. Namioty tureckie" w Zamku Królewskim na Wawelu, fragment wystawy

Supermarka Radia Kraków za 2020 rok dla Zamku Królewskiego na Wawelu. Doceniliśmy znakomitą wystawę "Sztuka Wschodu. Namioty tureckie", a także projekty online, które instytucja przygotowała na czas pandemii, m.in nagrodzoną Marką Radia Kraków za marzec internetową akcją #przezdziurkeodklucza. Nasi jurorzy podkreślali, że 2020 rok w wawelskim muzeum to "nowe otwarcie i nowa energia".

Ekspozycję "Sztuka Wschodu. Namioty tureckie" przygotował zespół kuratorski w składzie: Magdalena Piwocka, Magdalena Ozga, Jerzy Holc, Krzysztof Czyżewski, Dorota Gabryś. Po długoletniej i kompleksowej konserwacji Wawel prezentuje namioty tureckie i inne obiekty tworzące bogatą Galerię Sztuki Wschodu. Ekspozycji namiotów tureckich towarzyszą przedmioty rzemiosła artystycznego najwyższej klasy; w tym dywany i makaty. Te ostatnie – tworzone z jedwabiu i kobierce modlitewne oraz barwna ceramika z Izniku przywołują atmosferę wschodnich wnętrz mieszkalnych. Zobaczymy też bogatą kolekcję militariów (w tym sztandary stanowiące największy zbiór w Europie) obejmującą broń z obszarów od Morza Śródziemnego po północne Indie, z okresu od XVI do XIX wieku.

Supermarki Radia Kraków przyznajemy od 2012 roku, w tym roku odbyła się 9. edycja nagrody. Radiowe wyróżnienie przyznawane jest w toku redakcyjnej debaty. Dyskutujemy w gronie krakowskich krytyków, dziennikarzy i recenzentów: są z nami Magdalena Szumiec z miesięcznika „Kraków”, Łukasz Gazur z TVP KULTURA, Krzysztof Glondys z TVP, Joanna Targoń z magazynu „Didaskalia” i „Gazety Wyborczej”. Radio Kraków reprezentuje Justyna Nowicka.

 

Narody Marki Radia Kraków za 2020 rok:

Marka Radia Kraków za styczeń trafiła do Festiwalu Opera Rara. Nagrodziliśmy operę "Sigismondo" Rossiniego - spektakl inauguracyjny edycji 2020 festiwalu. Przedstawienie wyreżyserował Krystian Lada - jeden z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia. - To spektakl pełen energii, bardzo widowiskowy - podkreślali jurorzy Marki Radia Kraków.

Do Muzeum Narodowego, ale także do Muzeum Etnograficznego powędrowała Marka Radia Kraków za luty. Wyjątkowo, choć nie po raz pierwszy w historii, przyznaliśmy aż dwie radiowe nagrody. W krakowskim Muzeum Etnograficznym można było zobaczyć wystawę rzeźby Karola Wójciaka zwanego Heródkiem. To artysta ludowy, wiązany także ze sztuką naiwną albo art brut. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego podziwialiśmy ekspozycję zat. "Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce", gromadzącą prace z polskich kolekcji muzealnych, kościelnych i klasztornych. - To niezwykła szansa, by podziwiać najstarsze polskie witraże na wysokości naszego wzroku – zwracali uwagę jurorzy.

Nad wiosennymi wyróżnieniami debatowaliśmy dopiero na początku maja, po dłuższej przerwie przyglądając się kulturze w czasie kwarantanny. Marka Radia Kraków za marzec trafiła do Zamku Królewskiego na Wawelu, a kwietniowa ponownie w 2020 do Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Nagrodziliśmy dwie oryginalne inicjatywy, które wykraczały poza muzealne schematy i otwierały instytucje na nową, także internetową publiczność. To były pierwsze wyróżnienia, przyznawane już w czasie pandemii. Wawel, od początku lockdownu, udostępniał wybrane elementy kolekcji w cyklu filmowym #przedziurkeodklucza. Krakowskie Muzeum Etnograficzne ogłosiło ankietę "Nasze życie w czasach zarazy", mobilizowało też widzów do tworzenia własnej, domowej kolekcji etnograficznej. - Muzealnicy zapraszali nas nie tylko do konsumowania, ale także do współtworzenia kultury – mówili jurorzy, uzasadniając werdykt.

Markę Radia Kraków za maj otrzymało Międzynarodowe Centrum Kultury. Nagrodziliśmy wystawę zat. "Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza", przygotowaną we współpracy z Biblioteką PAN i PAU w Krakowie. To była jedna z najpiękniejszych, najchętniej odwiedzanych w czasie pandemii wystaw, a towarzyszące jej wydawnictwa (katalog i plakaty) wciąż chętnie kupowane są przez widzów. - Ta wystawa cieszy oko, ale daje także do myślenia – podkreślali jurorzy.

"Solaris" w Teatrze Ludowym i "Tadeusz Kantor. Widma" w krakowskiej Cricotece. Byli laureatami wakacyjnej Marki Radia Kraków - za czerwiec i lipiec. Nowa, stała wystawa w krakowskiej Cricotece gromadzi niepokazywane dotąd obiekty ze spektakli twórcy Teatru Cricot 2. - Można ją odczytywać także poprzez współczesna doświadczenia – mówili jurorzy. W Teatrze Ludowym Marcin Wierzchowski sięga po prozę Stanisława Lema, a jednym z jej głównych wątków jest doświadczenie zamknięcia i odosobnienia. - To bardzo autorska interpretacja tego tekstu, współbrzmiąca z doświadczeniem lockdownu – dowodzili zebrani w studiu krytycy.

Marka Radia Kraków za sierpień przypadła Muzeum Nowej Huty, oddziałowi Muzeum Krakowa. Nagrodziliśmy wystawę zat."Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina". Monument poświęcony pamięci Lenina, który funkcjonował w alei Róż tylko 16 lat, odcisnął silne piętno na dzielnicy. Nawet dziś, ponad 30 lat po jego demontażu, historie takie jak jego nieudane wysadzenie, próby obalenia przez manifestantów czy legendy miejskie, jakie generował, budzą zainteresowanie i są szeroko komentowane. - A debata o pomnikach wciąż jest nam potrzebna – podkreślali jurorzy.

"Sztuka Wschodu. Namioty tureckie" w Zamku Królewskim na Wawelu. To wystawa nagrodzona Marką Radia Kraków za wrzesień, drugie w tym roku wyróżnienie dla tej instytucji. Kolekcja XVII-wiecznych namiotów tureckich to jeden z wawelskich skarbów, nazywany "ruchomymi pałacami Orientu". Na wystawie zobaczyć można m.in "namiot niebieski" - trofeum Jana III Sobieskiego spod Wiednia. Namiotom towarzyszą arcydzieła sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu ze zbiorów Zamku Królewskiego. - Wartość estetyczna tej ekspozycji dorównuje jej wartości historycznej – podkreślali jurorzy.

Październikowa Marka Radia Kraków dla Narodowego Starego Teatru. Nagrodziliśmy premierowy spektakl w reżyserii Michała Borczucha pt. "Aktorzy prowincjonalni. Sobowtór". Borczuch pyta o miejsce i rolę teatru w czasie pandemii, kwestionuje kondycję aktora, przywołuje temat dystansu, samotności, czasu zawieszenia. - To niezwykle celna i dotkliwa diagnoza – mówili krytycy.

Listopadowa Marka Radia Kraków to zwycięstwo krakowskiej oficyny PWM. Nagrodziliśmy serię ANAKLASIS, „ANAKLASIS to dokumentacja tego, co w muzyce polskiej dzieje się teraz, co działo się w XX wieku, tego, co nas interesuje, co nas drażni, a także tego, co nas fascynuje” – tak przed rokiem, podczas inauguracji marki przedstawiał jej założenia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Markę Radia Kraków za grudzień 2020 roku otrzymuje Teatr Łaźnia Nowa za Festiwal Boska Komedia. W tym roku festiwal w całości odbył się online dzięki platformie PLAY KRAKÓW, i zgromadził ponad 30 tysięcy widzów. 

Przypominamy laureatów Supermarki Marki Radia Kraków z poprzednich lat:

2019 - Muzeum Manggha

2018 - Krakowski Salon Sztuki
2017 – Muzeum Historii Fotografii
2016 – Łaźnia Nowa
2015 – Obchody Roku Tadeusza Kantora
2014 – Cricoteka
2013 – BWA Tarnów
2012 – Wystawa „Za-mieszkanie” w MNK

 

100%
0%