Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Finał 52. Festiwal im. Jana Kiepury

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2018.08.10 20:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:00 )
"Wiedeń dla Kiepury" czyli wielka gala artystów wiedeńskich w Krynicy zakończy 52. Festiwal im. Jana Kiepury.

Fot: Damian Radziak

Krynica z dawnych lat

Do wyboru melomani będą mieć ponad 35 imprez. Na estradach i scenach Krynicy pojawią się artyści z Austrii, Japonii, Chin, Meksyku, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Czech, Węgier. Wśród zaproszonych twórców znaleźli się m.in. solistka światowych scen operowych - w tym nowojorskiej - Mari Moriya, Katerina Hebelkova z Opery Narodowej w Pradze i solista Teatru Wielkiego w Mińsku Aliaksandr Mikhniuk.

Spośród polskich artystów, będą m.in. Małgorzata Walewska i Andrzej Dobber oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia, Zabrzańska Filharmonia pod dyrekcją Rafała Janiaka, bas Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie Wojciech Śmiłek.

W programie festiwalu znalazły się też m.in. koncerty największych przebojów Piotra Rubika i Pudelsów, prezentacja programu Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" pt."Kalejdoskop barw Polski", spektakl muzyczny "O miłości... Absolutnie wszystko według mistrza Wojciecha Młynarskiego".

Podczas "Arii dla Krynicy" wystąpi artysta Metropolitan Opera w Nowym Jorku Luis Chapa. W czasie koncertu rozbrzmią fragmenty najpopularniejszych oper. Z kolei podczas wydarzenia "Kiepura i co dalej?" przeboje z oper i operetek, w wykonaniu młodych muzyków, którzy kontynuują dzieło patrona festiwalu. Wykonane zostanie też "Requiem" Verdiego; gala ta będzie poświęcona pamięci Bogusława Kaczyńskiego.

W ramach show operetkowego "Wiedeń dla Kiepury" goście festiwalu usłyszą przeboje ze słynnych operetek, m.in. Straussa, Lehara i Kalmana, w wykonaniu wiedeńskich artystów: Isabel Seebacher, Elisabeth Schwarz, Vincent Schirrmacher, Jeffry Treganza. Muzykom towarzyszyć na scenie będzie grupa taneczna Tanzformation oraz orkiestra operetkowa Wiener Opernball Orchester pod dyrekcją Uwe Theimera.

W programie festiwalu jest też gala "Czardaszem przez operetkę" – poświęcona zmarłej pięć lat temu żonie patrona festiwalu, artystce operetkowej Marcie Eggerth.

Burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko poweidział PAP, że festiwal już od pół wieku jest jedną z najważniejszych wizytówek uzdrowiskowego miasteczka. "Festiwal jest hołdem wielkiemu Polakowi, wielkiemu artyście" - podkreślił. Dodał, że w czasie festiwalu miasto "pęka w szwach" i może być problem ze znalezieniem miejsc noclegowych.

Organizatorami Festiwalu im. Jana Kiepury są gmina Krynica-Zdrój i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Za jego program odpowiada Rada Programowa w składzie Elżbieta Gładysz (przewodnicząca), prof. Ryszard Karczykowski, prof. Stanisław Krawczyński, Łukasz Lech i Przemysław Firek.

Festiwal należy do najstarszych w Polsce. Główną ideą jego pomysłodawcy Stefana Półchłopka, było utrwalenie pamięci o Janie Kiepurze - wszechstronnym polskim śpiewaku.

Jan Kiepura, tenor i aktor, urodził się w 1902 r. w Sosnowcu. Z Krynicą-Zdrojem był jednak szczególnie związany - tu przez pewien czas mieszkali i pracowali jego rodzice, tu też w latach 30. XX w. wybudował wielki nowoczesny hotel Patrię, w którym znajdował się jego prywatny apartament. Z Krynicą Kiepura chciał związać swoje życie po zakończeniu kariery artystycznej. Wojna mu w tym jednak przeszkodziła, do Polski już na stałe nigdy nie wrócił. Zmarł w 1966 r. w Harrison koło Nowego Jorku.

 

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:18

    Trzy punkty są, czas na Puchar Polski

  • 22:00

    Dzieje gorlickiej ulicy 3-go maja opowiedziane pamiątkami przyniesionymi przez mieszkańców

  • 21:56

    Jak zamienić pasywa na aktywa?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię