|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Koncert na zakończenie Roku Stanisława Moniuszki - 30.11.2019 r.

Rok 2019 ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki w związku z 200-leciem jego urodzin, stał się okazją do prezentacji twórczości „ojca polskiej opery narodowej”, zarówno tej znanej rzeszom mniej lub bardziej zaangażowanych melomanów, jak i nieuświadomionej lub nieczęsto prezentowanej. Filharmonia Krakowska na zakończenie obchodów jubileuszu zaprasza na koncert będący całkiem tradycyjną prezentacją znanych i lubianych melodii moniuszkowskich. Koncert Orkiestry i Chóru Filharmonii pod kierunkiem Rafała Janiaka, jaki odbędzie się w sobotę 30 listopada 2019 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej szkoły muzycznej im. Karłowicza – kolejnym gościnnym miejscu dla remontowanej instytucji, wypełnią bowiem przede wszystkim arie i chóry z oper Halka i Straszny dwór

Fot. Chór Filharmonii Krakowskiej, fot. A. Golec (mat. prasowe)

Twórczość jednego z najważniejszych polskich kompozytorów, która notabene nie doczekała się jeszcze pełnego wydania, dzięki obchodom jubileuszu odczytywana była również w nowych kontekstach i niejednokrotnie – w nowatorski sposób. Filharmonia Krakowska, stojąca bardziej po stronie tradycyjnych działań, prezentowała w roku 200-lecia przede wszystkim twórczość chóralną Moniuszki, szczególnie podczas majowych koncertów z udziałem studentów i pedagogów Instytutu Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Krakowie, a także małopolskich chórów dziecięcych zrzeszonych w projekcie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Najbliższy koncert otworzą natomiast Sonety krymskie do słów Adama Mickiewicza, mało znane i szczególne dzieło na tenor solo (Jacek Szponarski) oraz orkiestrę i chór mieszany. „Sonety ułożone w muzykę! — rzecz rzadka, prawie nie praktykowana” – napisał w swojej recenzji Oskar Kolberg. Moniuszko wybrał do swojej kantaty dziewięć spośród 18 sonetów Mickiewicza i ułożył je w muzyczną opowieść o fascynującej podróży po Półwyspie Krymskim.
Tuż po wspomnianym cyklu wokalno–instrumentalnym wybrzmi uwertura fantastyczna Bajka, będąca jedną z najbardziej znanych kompozycji Moniuszki, ale także zaliczającą się do najciekawszych dzieł symfonicznych, jakie w ogóle powstały w muzyce polskiej XIX wieku. W koncercie wieńczącym Rok Moniuszkowski nie może również zabraknąć operowych hitów – arii Jontka Szumią jodły na gór szczycie z opery Halka, arii Stefana Cisza dokoła ze Strasznego dworu, słynnego Mazura z tej opery czy pięknych chórów z obu wspomnianych tytułów (w partiach solowych Bernarda Grembowiec – sopran, Elżbieta Król-Dryja – mezzosopran oraz Izabela Bartyzel – alt). Niejako w uzupełnieniu operowych cytatów wykonana zostanie aria Płyną tratwy po Wiśle z mniej znanej jednoaktówki Flis.  

Rafał Janiak, fot. Jarosław Deluga (mat. prasowe)

 

(mat. promocyjne/sp)
 

0%
0%