|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kolekcja strojów ludowych Muzeum Tatrzańskiego odnowiona

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Muzeum Tatrzańskim im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zakończył się I etap zadania, w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, konserwacji strojów ludowych ze zbiorów muzealnych. Dzięki wsparciu z tego samego programu można było także zakupić specjalistyczny sprzęt dla pracowni konserwatorskiej.

Mówi kierowniczka Działu Konserwacji MT Aleksandra Trybuła

Fot. materiały prasowe MT

Kolekcja ubioru ludowego należy do największych w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego, liczy blisko 2500 elementów. Gromadzona jest od momentu założenia instytucji (1889 r.), aż po dzień dzisiejszy. Jej zasadniczy trzon tworzą ubiory z regionów objętych statutową działalnością Muzeum – Podhala, Spiszu i Orawy. Kolekcja stroju podhalańskiego, reprezentowana najliczniej, ilustruje dobrze jego przemiany począwszy od końca XVIII w. po współczesność. Z terenu Spiszu zgromadzono elementy ubiorów pochodzące z końca wieku XIX i początku XX, głównie z terenu wiosek Jurgów, Czarna Góra, Rzepiska.

Kolekcja ubiorów ludowych zgromadzona w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego stanowi dziś cenny dokument i przedmiot opracowań dla badaczy, źródło wzorów i inspiracji dla ludowych krawców i hafciarzy oraz projektantów mody i filmowców. Jej elementy są często pokazywane na ekspozycjach własnych Muzeum, a także na wystawach w innych placówkach muzealnych w Polsce i za granicą. 

 

Konserwacja kożucha białczańskiego. Fot.MT

 

W 2019 roku  w ramach I etapu projektu udało się poddać konserwacji 11 elementów ubioru  w 2020 roku realziowany będzie etap II projektu. W sumie  do konserwacji w pięciu pracowniach konserwatorskich przekazanych zostanie 31 elementów ubioru, zarówno odświętnego, jak i codziennego, w tym najstarsze spódnice z przełomu XVIII i XIX w., wełniane czapki zimowe z Orawy, finezyjne stroiki głowy zwane „trefjankami” lub „tkankami”, czepki odświętne oraz bukiet ślubny „pytaca”. Dodatkowo do konserwacji przekazane zostaną kolejne gorsety oraz serdaki i kożuchy z terenu całego Podtatrza.  Konserwowane zbiory stanowią bardzo cenną kolekcję ubioru ilustrującą ewolucję i odmiany stroju ludowego z terenów Podhala, Spiszu i Orawy oraz regionów przyległych.

 

Stara pracownia konserwacji Fot.MT \

 

Dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie zadania “Wyposażenie pracowni konserwatorskiej Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem” Muzeum Tatrzańskie uzyskało dotację w ramach programu “Wspieranie działań muzealnych”. Wkład własny do projektu zabezpieczył Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Projekt przewidywał zakup wielofunkcyjnych stanowisk pracy wraz z niezbędnym wyposażeniem czterech pomieszczeń w tym  pracowni mokrej, suchej i pakowalni ze studiem fotograficznym.

Pracownia została wyposażona w m.in.: dygestorium chemiczne, mikropiaskarkę do oczyszczania zabytków metalowych, mikroskop stereoskopowy, skalpel parowy, stół niskociśnieniowy, umożliwiający prowadzenie prac przy konserwacji malarstwa i papieru; kontrolery klimatu, rejestrator temperatury i wilgotności; lampy imitujące światło dzienne, do doświetlania stanowiska pracy.

 

 

jdruzynska/mat.pras. MT

Zobacz także: Odnowione zabytkowe stroje góralskie z Podhala, Spisza i Orawy

100%
0%