Zobacz także: Odnowione zabytkowe stroje góralskie z Podhala, Spisza i Orawy
- A
- A
- A
Kolekcja strojów ludowych Muzeum Tatrzańskiego odnowiona
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Muzeum Tatrzańskim im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zakończył się I etap zadania, w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, konserwacji strojów ludowych ze zbiorów muzealnych. Dzięki wsparciu z tego samego programu można było także zakupić specjalistyczny sprzęt dla pracowni konserwatorskiej.Kolekcja ubioru ludowego należy do największych w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego, liczy blisko 2500 elementów. Gromadzona jest od momentu założenia instytucji (1889 r.), aż po dzień dzisiejszy. Jej zasadniczy trzon tworzą ubiory z regionów objętych statutową działalnością Muzeum – Podhala, Spiszu i Orawy. Kolekcja stroju podhalańskiego, reprezentowana najliczniej, ilustruje dobrze jego przemiany począwszy od końca XVIII w. po współczesność. Z terenu Spiszu zgromadzono elementy ubiorów pochodzące z końca wieku XIX i początku XX, głównie z terenu wiosek Jurgów, Czarna Góra, Rzepiska.
Kolekcja ubiorów ludowych zgromadzona w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego stanowi dziś cenny dokument i przedmiot opracowań dla badaczy, źródło wzorów i inspiracji dla ludowych krawców i hafciarzy oraz projektantów mody i filmowców. Jej elementy są często pokazywane na ekspozycjach własnych Muzeum, a także na wystawach w innych placówkach muzealnych w Polsce i za granicą.

Konserwacja kożucha białczańskiego. Fot.MT
W 2019 roku w ramach I etapu projektu udało się poddać konserwacji 11 elementów ubioru w 2020 roku realziowany będzie etap II projektu. W sumie do konserwacji w pięciu pracowniach konserwatorskich przekazanych zostanie 31 elementów ubioru, zarówno odświętnego, jak i codziennego, w tym najstarsze spódnice z przełomu XVIII i XIX w., wełniane czapki zimowe z Orawy, finezyjne stroiki głowy zwane „trefjankami” lub „tkankami”, czepki odświętne oraz bukiet ślubny „pytaca”. Dodatkowo do konserwacji przekazane zostaną kolejne gorsety oraz serdaki i kożuchy z terenu całego Podtatrza. Konserwowane zbiory stanowią bardzo cenną kolekcję ubioru ilustrującą ewolucję i odmiany stroju ludowego z terenów Podhala, Spiszu i Orawy oraz regionów przyległych.

Stara pracownia konserwacji Fot.MT \
Dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie zadania “Wyposażenie pracowni konserwatorskiej Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem” Muzeum Tatrzańskie uzyskało dotację w ramach programu “Wspieranie działań muzealnych”. Wkład własny do projektu zabezpieczył Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Projekt przewidywał zakup wielofunkcyjnych stanowisk pracy wraz z niezbędnym wyposażeniem czterech pomieszczeń w tym pracowni mokrej, suchej i pakowalni ze studiem fotograficznym.
Pracownia została wyposażona w m.in.: dygestorium chemiczne, mikropiaskarkę do oczyszczania zabytków metalowych, mikroskop stereoskopowy, skalpel parowy, stół niskociśnieniowy, umożliwiający prowadzenie prac przy konserwacji malarstwa i papieru; kontrolery klimatu, rejestrator temperatury i wilgotności; lampy imitujące światło dzienne, do doświetlania stanowiska pracy.
jdruzynska/mat.pras. MT
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:46
W czasie upałów policja przypomina: nie zostawiać dzieci i zwierząt w autach
-
07:28
Jak ocenić stan poszkodowanych z pokładu śmigłowca lub z drona? Nad tym pracuje TOPR
-
07:04
Szósty dzień Sławosza Uznańskiego na ISS: Połączenie z premierem i dalsze eksperymenty
-
06:47
Przyszkolne boiska będą otwarte dla krakowian. Projekt przyjęty
-
06:38
Życiowy sukces Majchrzaka na wimbledońskiej trawie
-
06:25
W czwartek na Wimbledonie mecze Igi Świątek i trojga polskich deblistów
-
06:05
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 03.07
-
06:02
Wczoraj to było preludium. Prawdziwy upał nadejdzie w czwartek
-
21:51
Radni zdecydowali: od 1 września krakowianie zapłacą więcej za wywóz śmieci
-
21:09
Kolejka gondolowa na Malnik? Muszyna znów szuka inwestora
-
19:37
Reprezentacja Polski w blind-footballu przegrywa z Hiszpanią
-
10:40
Kraków Grzegorza Bednarczyka - odc. 8. cmentarz dla skazańców w samym centrum miasta
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze