|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kazimierz Mann w Muzeum Etnograficznym

Nieeksponowane wcześniej prace malarza, grafika i projektanta Kazimierza Manna będzie można od soboty oglądać na wystawie "Sztuka to sztuka" w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. "Widać w nich wyobraźnię i wolność czerpania z bardzo różnorodnych źródeł" - mówił dyrektor muzeum Antoni Bartosz. Prezentowane prace pochodzą z rodzinnej kolekcji Ewy i Wojciecha Mannów.

Wojciech Mann mówił, że jego ojciec nie przywiązywał wagi do swoich prac, dlatego po latach trudno do nich dotrzeć, nie wracały one od zleceniodawców, a wiele z nich nie zachowało się, jak np. szkice scenografii do filmu "Faraon", które artysta przypuszczalnie wyrzucił.

"To, co widzimy w tych salach – poza projektami pocztówek - to w 90 proc. prace wykonane nie w celach komercyjnych, ale dla siebie" – powiedział Wojciech Mann.

Podkreślił, że dla niego ważnym tematem w twórczości ojca była fascynacja kobietami. "Fascynacja kobietami jako zjawiskiem i wszystkimi towarzyszącymi temu rzeczami, takimi jak historia stroju, sposób bycia, adoracja mężczyzn" - mówił. "Druga rzecz to śmiałość w użyciu koloru. On się w ogóle nie wstydził barw, choć są i prace bardziej ascetyczne" – przyznał Wojciech Mann.

Dodał, że rzadko miał okazję obserwować w pracowni proces powstawania prac. "On przypuszczalnie miał w głowie bezustannie pracującą maszynerię przetwarzającą wszystkie bodźce i efektem tego są również różnice w stosowanych przez niego technikach"– mówił Mann. "Jedno mogę powiedzieć: u niego nie było żadnej niemal relacji ze światem dookoła. On nie narysował samochodu czy biurowca. Jeśli nawet jego prace powstawały na zamówienie i dotyczyły konkretnych elementów, to były odrealnione" - podkreślił.

W pierwszej części wystawy można zobaczyć grafiki użytkowe autorstwa Kazimierza Manna, w drugiej kilka bardziej refleksyjnych prac stworzonych dla siebie. Zwiedzający zobaczą też kliszę ze zdjęciem zaprojektowanej przez artystę mozaiki do nieczynnego obecnie ośrodka sanatoryjnego "Metalowiec" w Muszynie.

"Kiedy otworzyłam książkę Wojciecha Manna o jego ojcu, nagle poczułam się jak w domu. To było niesamowite, bo nie zdawałam sobie sprawy, jak bardzo Kazimierz Mann poprzez sztukę użytkową ukształtował kilka pokoleń. To jest świat, w którym się wychowałam i pomyślałam, że może znaczy to tak samo wiele dla innych" – mówiła PAP kurator wystawy Katarzyna Piszczkiewicz. "Kazimierz Mann stosował pewną metaforę i w komunikacji z odbiorcą unikał doraźności" – dodała.

Podkreśliła, że w twórczości Kazimierza Manna ważne jest zderzenie wątków słowiańskich i tych odwołujących się do kultury klasycznej.

Wystawa w Muzeum Etnograficznym, w Domu Esterki, potrwa do 28 lipca.

 

 

 

Malarz, grafik, projektant. Urodził się we Lwowie w 1910 roku. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, ukończył też wydział malarstwa wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. W połowie lat 30. XX wieku osiedlił się w Warszawie. Przed II wojną światową kierował atelier grafiki Polskiej Agencji Telegraficznej. W 1939 roku został uhonorowany złotym medalem Światowej Wystawy w Nowym Jorku. Po wojnie zajął się grafiką użytkową. Tworzył ilustracje, plakaty, karty pocztowe, wykonywał polichromie, projektował mozaiki. Pracował także dla ówczesnych centrali handlu zagranicznego (Paged, Cetebe, Universal) jako autor wystaw i aranżacji targowych.

Powojenna twórczość Kazimierza Manna, choć powstaje w głębokim PRL-u, dialoguje z kulturą Zachodu, jest w niej wyraźna fascynacja wątkami klasycznymi i sporo odwołań na przykład do Picassa czy Matissa. Artystę inspiruje również rodzima etnografia, co widać w serii niezwykle pięknych kart pocztowych poświęconych polskim grupom etnicznym i regionalnym legendom. Projekty Manna są eleganckie, wyszukane i zupełnie pozbawione doraźności, jaką mają prace artystów z tamtego okresu.

Kameralną wystawę Kazimierz Mann, sztuka to sztuka tworzą prace dotychczas nieeksponowane publicznie. Pokazujemy je z radością, przekonani, że artysta, choć próżno go szukać w dwudziestowiecznych kolekcjach sztuki, miał wpływ na wrażliwość wizualną i wyobraźnię kilku pokoleń powojennej Polski.PAP/jn/mat. prasowe

 

100%
0%