Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kazimierz Mann w Muzeum Etnograficznym

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2019.06.14 17:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:07 )
Nieeksponowane wcześniej prace malarza, grafika i projektanta Kazimierza Manna będzie można od soboty oglądać na wystawie "Sztuka to sztuka" w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. "Widać w nich wyobraźnię i wolność czerpania z bardzo różnorodnych źródeł" - mówił dyrektor muzeum Antoni Bartosz. Prezentowane prace pochodzą z rodzinnej kolekcji Ewy i Wojciecha Mannów.

W Muzeum Etnograficznym wystawa prac Kazimierza Manna "Sztuka to sztuka"

Wojciech Mann mówił, że jego ojciec nie przywiązywał wagi do swoich prac, dlatego po latach trudno do nich dotrzeć, nie wracały one od zleceniodawców, a wiele z nich nie zachowało się, jak np. szkice scenografii do filmu "Faraon", które artysta przypuszczalnie wyrzucił.

"To, co widzimy w tych salach – poza projektami pocztówek - to w 90 proc. prace wykonane nie w celach komercyjnych, ale dla siebie" – powiedział Wojciech Mann.

Podkreślił, że dla niego ważnym tematem w twórczości ojca była fascynacja kobietami. "Fascynacja kobietami jako zjawiskiem i wszystkimi towarzyszącymi temu rzeczami, takimi jak historia stroju, sposób bycia, adoracja mężczyzn" - mówił. "Druga rzecz to śmiałość w użyciu koloru. On się w ogóle nie wstydził barw, choć są i prace bardziej ascetyczne" – przyznał Wojciech Mann.

Dodał, że rzadko miał okazję obserwować w pracowni proces powstawania prac. "On przypuszczalnie miał w głowie bezustannie pracującą maszynerię przetwarzającą wszystkie bodźce i efektem tego są również różnice w stosowanych przez niego technikach"– mówił Mann. "Jedno mogę powiedzieć: u niego nie było żadnej niemal relacji ze światem dookoła. On nie narysował samochodu czy biurowca. Jeśli nawet jego prace powstawały na zamówienie i dotyczyły konkretnych elementów, to były odrealnione" - podkreślił.

W pierwszej części wystawy można zobaczyć grafiki użytkowe autorstwa Kazimierza Manna, w drugiej kilka bardziej refleksyjnych prac stworzonych dla siebie. Zwiedzający zobaczą też kliszę ze zdjęciem zaprojektowanej przez artystę mozaiki do nieczynnego obecnie ośrodka sanatoryjnego "Metalowiec" w Muszynie.

"Kiedy otworzyłam książkę Wojciecha Manna o jego ojcu, nagle poczułam się jak w domu. To było niesamowite, bo nie zdawałam sobie sprawy, jak bardzo Kazimierz Mann poprzez sztukę użytkową ukształtował kilka pokoleń. To jest świat, w którym się wychowałam i pomyślałam, że może znaczy to tak samo wiele dla innych" – mówiła PAP kurator wystawy Katarzyna Piszczkiewicz. "Kazimierz Mann stosował pewną metaforę i w komunikacji z odbiorcą unikał doraźności" – dodała.

Podkreśliła, że w twórczości Kazimierza Manna ważne jest zderzenie wątków słowiańskich i tych odwołujących się do kultury klasycznej.

Wystawa w Muzeum Etnograficznym, w Domu Esterki, potrwa do 28 lipca.

 

 

 

Malarz, grafik, projektant. Urodził się we Lwowie w 1910 roku. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, ukończył też wydział malarstwa wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. W połowie lat 30. XX wieku osiedlił się w Warszawie. Przed II wojną światową kierował atelier grafiki Polskiej Agencji Telegraficznej. W 1939 roku został uhonorowany złotym medalem Światowej Wystawy w Nowym Jorku. Po wojnie zajął się grafiką użytkową. Tworzył ilustracje, plakaty, karty pocztowe, wykonywał polichromie, projektował mozaiki. Pracował także dla ówczesnych centrali handlu zagranicznego (Paged, Cetebe, Universal) jako autor wystaw i aranżacji targowych.

Powojenna twórczość Kazimierza Manna, choć powstaje w głębokim PRL-u, dialoguje z kulturą Zachodu, jest w niej wyraźna fascynacja wątkami klasycznymi i sporo odwołań na przykład do Picassa czy Matissa. Artystę inspiruje również rodzima etnografia, co widać w serii niezwykle pięknych kart pocztowych poświęconych polskim grupom etnicznym i regionalnym legendom. Projekty Manna są eleganckie, wyszukane i zupełnie pozbawione doraźności, jaką mają prace artystów z tamtego okresu.

Kameralną wystawę Kazimierz Mann, sztuka to sztuka tworzą prace dotychczas nieeksponowane publicznie. Pokazujemy je z radością, przekonani, że artysta, choć próżno go szukać w dwudziestowiecznych kolekcjach sztuki, miał wpływ na wrażliwość wizualną i wyobraźnię kilku pokoleń powojennej Polski.



PAP/jn/mat. prasowe

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 08:28

    Dyrektywa budynkowa - fakty i mity

  • 08:27

    Co dał światu niemiecki romantyzm? Gruziński dyrygent Maestro George Tchitchinadze w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz

  • 07:27

    81 lat temu Witold Pilecki uciekł z Auschwitz-Birkenau

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię