|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jan Rybarski - In Memoriam

Dwa koncerty dedykowane pamięci zmarłego przed rokiem znanego krakowskiego chórmistrza, organisty Jana Rybarskiego przygotowało Stowarzyszenia "Mieszany Chór Mariański" w Krakowie

Mówi W. Kwinta, ze Stowarzyszenia "Mieszany Chór Mariański"

fot. dzięku uprzejmości SCHM

 

Mieszany Chór Mariański przy parafii NMP z Lourdes w  I rocznicą śmierci Maestro Jana Rybarskiego:

 

17 listopada (niedziela) godz. 17.30

Koncert organowy w wykonaniu  Szilvesztera Rosztetera,  węgierskiego muzyka 

w programie : 

J.S. Bach       - Toccata - adagio - Fuga  c-dur  
Rostetter Sz.  -  Adagio
J.Rybarski     -   Fantacja na organy 

"Fantazja na orgrany" Jana Rybarskiego  - to 15-minutowy utwór, bardzo emocjonalny, bardzo złozony, jak chodzi o style gry ogranowej  - mówi  Wojciech Kwinta, ze Stowarzyszenia "Mieszany Chór Mariański". Jest to dzieło, które w pewnym sensie pokazuje życie, charakter i osobowość samego autora". 

 

24 listopada (niedziela)  godz. 17.  

Koncert w wykonaniu Chóru Mariańskiego

 G.G. Gorczycki - G.F. Haendel - J.Brahms
 ks. I. O.Mański - M.Gorecki - J.Świder J.Łuciuk
 

Marcin Miotelka - dyrygent
Fulip Presseisen - organy
Chór Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej  I st.  im ks. Kard. F.Macharskiego w Krakowie
przygotowanie chóru Maria Januszkiewicz

Oba koncerty odbędą się w Kościele NMP z Lourdes , ul.MIsjonarska 37

 

Jan Rybarski ( 1941 - 2018)   dyrygent, chórmistrz, organista, pedagog, kompozytor,  organizator życia muzycznego. Absolwent Salezjańskiej Średniej Szkoły Muzycznej Organistów w Przemyślu i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, wydziału Wychowania Muzycznego. Od 1968 roku był dyrygentem i kierownikiem artystycznym, organistą, akompaniatorem Chóru Mariańskiego działającego przy Parafii NMP z Lourdes w Krakowie, który kontyuuje tradycję i dzialaność chóru założonego w latach 30. XX wieku

Jan Rybarski był także pedagogiem i wykładowcą w Papieskiej Akademii Teologicznej. Przez wiele lat prowadził naukę zasad muzyki, historii muzyki i zajęcia ze śpiewu gregoriańskiego w krakowskich seminariach (u księży Karmelitów Bosych oraz w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy na Stradomiu).

Przez wiele lat piastował stanowisko dyrektora artystycznego i konsultanta z zakresu chóralistyki przy Polskim Związku Chórów i Orkiestr w Krakowie a także pełnił funkcje jurora na festiwalach i konkursach chóralnych i orkiestrowych. Brał czynny udział  w życiu muzycznym Krakowa, uczestnicząc z chórem w najważniejszych uroczystościach religijnych i świeckich.

Pod dyrekcją Jana Rybarskiego Chór Mariański brał udział w licznych konkursach chóralnych, festiwalach w kraju i za granicą, koncertował na całym świecie, zdobywając uznanie i odnosząc znaczące sukcesy. Chór nagrał także sześć płyt CD, wśród których znalazła się także ta z udziałem chóru w Mszy Papieskiej na Błoniach w 2006 roku. jak również płyta z mistrzowsko wykonanymi kolędami.

Przez wiele lat Jan Rybarski współpracował z dyrygentami zza granicy (m.in. chórów europejskich i amerykańskich), prowadząc i organizując wspólne koncerty (m.in. w Domu Polskim w Paryżu, w ambasadzie w Wiedniu, w konsulacie w Brukseli, w konsulacie w Nowym Jorku, w Radiu Watykańskim).

Jan Rybarski za swoją działalność odznaczony został m. in Orderem Św. Stanisława II klasy, Orderem Św. Grzegorza Wielkiego przyznanym przez  papieża Benedykta XVI a także odznaką Honoris Gratia nadaną przez Prezydenta Miasta Krakowa.

 

 

JD/mat.Stowarzyszenia Mieszany Chór Mariański

100%
0%