|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

IX Festiwal Inspirowane górami… im. Ewy i Macieja Berbeków

Festiwal "Inspirowane górami..." organizowany od kilku lat jesienią jest formą uczczenia rocznicy nadania Zakopanemu praw miejskich, która przypada na dzień 18 października. Wydarzenie jest rów­nież okazją do spotkania i wspólnego świętowania kolejnego jubileuszu miasta przez mieszkańców i turystów ceniących uroki piękniej tatrzańskiej jesieni. Celem festiwalu jest pokazanie twór­czości w różnych dziedzinach, której źródłem jest fascynacja górami, w tym także Tatrami oraz miastem le­żącym u ich podnóża, z jego ciekawą kulturą i historią. Tegoroczny festiwal w związku ze zwiększającą się ilością zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2, został przeniesiony do sieci.

Wydarzenia odbywające się w ramach tegorocznego festiwalu  będą dostępne w wersji online na stronie festiwalu.oraz na FB wydarzenia @InspirowaneGorami  w dniach od 15 do 18 października 2020 roku.                                                                                                    
Organizatorzy zapraszają na dostępne w relacjach na żywo: spotkania z gośćmi, warsztaty, wręczenie nagrody im. Macieja Berbeki dla najwybitniejszego ucznia  liceum plastycznego oraz prezentowaną w ramach festiwalu w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego wystawę „Litera – Idea i Forma” dostępną również w wersji wirtualnej.

15 października, czwartek godz. 17:00
Promocja książki pt „Nazewnictwo Tatr Wysokich” dr Agnieszki Jurczyńskiej - Kłosok
Urząd Miasta Zakopane i Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z dr Agnieszką Jurczyńską-Kłosok, autorką książki Nazewnictwo Tatr Wysokich. Konceptualizacja przestrzeni górskiej. Jest to pierwsza tak obszerna monografia tatrzańskiego nazewnictwa w polskim piśmiennictwie, na którą składa się blisko pięć tysięcy nazw. Rozmowę na temat metodologii prowadzenia badań toponomastycznych oraz zawartych w nazewnictwie sposobach postrzegania gór poprowadzi Bożena Gąsienica – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Żeromskiego w Zakopanem.


16 października, piątek godz. 16:00
Podróż dookoła świata z Pawłem Strzeleckim – warsztaty dla dzieci.
Ta podróż będzie wyjątkowa. Aby wyznaczyć kurs, musimy najpierw zajrzeć do listów i nielicznych informacji o Pawle Strzeleckim. Dowiemy się, że wspaniały podróżnik nie tylko odkrył najwyższy szczyt Australii, ale sporo więcej istotniejszych „białych plam” i skarbów na Antypodach. Poznamy przepiękne zwierzęta, jakie spotkał po drodze, ale przede wszystkim odkryjemy ludy i społeczności od Ameryki Północnej po Oceanię. Następnie każdy uczestnik spróbuje swoich sił w stworzeniu prawdziwego, aborygeńskiego rysunku.

Prowadzenie Michalina Kupper - pedagożka, trenerka Metody Biegun Marka Kamińskiego, organizatorka wyjazdów na Bliski Wschód, ratowniczka, instruktorka ZHR. Nominowana do Kolosów za podróż po Papui Nowej Gwinei. Prowadzi autorskie warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży, tworzy projekty edukacyjne dla najmłodszych w fundacji Orla Straż działającej w Iraku. Zwolenniczka podróży “non exclusive”.

 

16 października, piątek godz. 18:00
Nagroda im. Macieja Berbeki
Przyznawana od 2015 roku najwybitniejszym uczniom Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem za najlepszy dyplom w roku szkolnym. Nagrodę przyznaje Rodzina Berbeków. Autorem statuetki jest Przemysław Wańczyk.

„Bryła statuetki jest zainspirowana formą świętej góry Nepalu Machapuchare.

Budzi respekt, nie wolno się na nią wspinać, jest chyba ostatnim miejscem na Ziemi nietkniętym ludzką stopą.

Jest metaforą naszego życia, przypomina, że najważniejsza jest droga do celu, a nie sam cel.

Na jej szczycie stoi krzesło – symbol nieobecności, nieodwracalnej utraty,

ale i pełnego nadziei oczekiwania na powrót.

Krzesło, które z pozoru jest nie na miejscu, przekształca obiekt w metaforę,

która staje się fizycznym przypomnieniem wszystkich ludzi, którzy żyli, bywali czy też w górach zostali na zawsze”.

Przemysław Wańczyk


„Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku”
Spotkanie premierowe z autorami Dariuszem Kortko i Jerzym Porębskim

Przejmująca biografia człowieka, którego życie to gotowy scenariusz filmowy.
Książka ukaże się 25 listopada nakładem wydawnictwa Agora.

Historia Macieja Berbeki zawiera w sobie wszystkie emocje, jakie są udziałem niemal każdego wielkiego himalaisty: radość zdobywania, gorycz porażki, przyjaźń i zdrada, miłość i zadra. Jest jeszcze wielka tajemnica, która czyni tę opowieść fascynującą.

Sami kierujemy naszym losem, czy jest on zapisany? Czym jest przeznaczenie i czy w ogóle istnieje? Nasze życie to świadome wybory czy ciąg przypadkowych zdarzeń? Kto wie?
 

Dariusz Kortko redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”, ma na swoim koncie, m.in. bestsellerowe opowieści o Krzysztofie Wielickim, Jurku Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim, napisane wspólnie z Marcinem Pietraszewskim, czy głośną biografię Zbigniewa Religii.
Z wykształcenia politolog, jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Jerzy Porębski agent literacki i współautor książek górskich - “Polskie Himalaje”, “Lekarze w górach”, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych o alpinizmie oraz ratownictwie górskim. Członek jury na festiwalach filmów górskich w Hiszpanii, Peru, Czechach, czy Bułgarii.

 

18 października

Wystawa pn. „Litera – Idea i Forma”.
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego.

W nawiązaniu do 87. rocznicy nadania Zakopanemu praw miejskich, dzięki tej unikatowej wystawie poznacie Państwo sztukę pięknego pisania i fascynację formą i pięknem litery, w kontekście historii bogactwa piśmienniczego i kulturotwórczego Zakopanego. Historia miasta i jego mieszkańców opowiedziana poprzez prace Ewy Dyakowskiej-Berbeki ze zbiorów i archiwum rodzinnego, Urzędu Miasta Zakopane, Teatru im. St. I. Witkiewicza oraz eksponaty i archiwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, Biblioteki Miejskiej w Zakopanem, Muzeum Tatrzańskiego oraz licznych kolekcji prywatnych. Wystawa czynna będzie do 13 grudnia.

0%
0%