|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

GRAND PRIX konkursu Sybilla 2019 dla Muzeum Narodowego w Krakowie

Z Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka

dziedziniec Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich zostało nagrodzone Grand Prix konkursu Sybilla 2019, otrzymało także nagrodę główną w kategorii nowe i zmodernizowane wystawy stałe. Nagrody Sybilli to najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie, w tym roku wręczone po raz 40.  - To sukces całego zespołu - cieszy się dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

- To dla nas ogromne wyróżnienie, ale też zobowiązanie wobec zwiedzających. Zapraszamy do Muzeum, które już wkrótce będzie świętować swoje pierwsze urodziny - podkreślają muzealnicy. Dziękujemy jury za docenienie pracy całego zespołu, który przyczyniło się do otwarcia Muzeum.

Muzeum Książąt Czartoryskich zostało ponownie otwarte 19 grudnia 2019 roku, po gruntownym remoncie, trwającym od 2010 roku. Nowa, stała ekspozycja prezentuje zbiory z kolekcji książąt Czartoryskich, jednej z najcenniejszych kolekcji muzealnych w Polsce, a także w Europie. To nie tylko "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci czy "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna, ale także dzieła największych polskich artystów oraz panteon narodowych pamiątek.
Otwarcie nowej wystawy stałej zostało nagrodzone aż dwoma statuetkami nagrody Sybilla 2019: w kategorii nowe i zmodernizowane wystawy stałe oraz Grand Prix konkurs.

Jury przyznając nagrodę podkreśliło, że Muzeum Książąt Czartoryskich przekroczyło wymiar Krakowa i Polski, ponieważ kolekcja, która tam się znajduje ma wymiar światowy. Jury doceniło także szybki postęp prac, który doprowadził do otwarcia muzeum w zaledwie trzy lata od przekazania zbiorów i nieruchomości Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Otwarcie nowej ekspozycji stałej wiązało się nie tylko z projektem nowej aranżacji wystawy, ale - przede wszystkim – przygotowaniem scenariusza i opracowaniem merytorycznym ekspozycji. Muzeum przeszło gruntowny remont, powiększono przestrzeń ekspozycyjną, a także zaprojektowano nową aranżację i nową wystawę stałą prezentującą kolekcję Czartoryskich. Otwarcie muzeum było możliwe m.in. dzięki pracom projektowym, inwestycyjnym, remontowym, konserwatorskim, merytorycznym, digitalizacyjnym, edukacyjnym i promocyjnym.

Otwarciu wystawy towarzyszyły trzy publikacje książkowe wydane przez MNK: katalog w wersji polskiej i angielskiej pod redakcją dr Katarzyny Płonki-Bałus i Natalii Koziary, przewodnik Muzeum Książąt Czartoryskich w języku polskim i angielskim autorstwa Mateusza Chramca, pod redakcją dr Katarzyny Płonki-Bałus oraz katalog Zbrojowni Muzeum Książąt Czartoryskich autorstwa Tomasza Kusiona.

Od 19 grudnia 2019 roku do 18 października 2020 roku wystawę obejrzało ponad 74 tys. osób.

Nagroda Sybilla przyznawana wręczana jest od 1980 roku. W tym roku odbyła się 40. ceremonia przyznania nagród. Konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich zostało zrealizowane w ramach projektu "Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji".

jn/mat.prasowe

 

jn

100%
0%