|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Cracovia Danza w roku 2019

Cykl spektakli baletowych Cracovia Danza dla tańca, udział w licznych przedsięwzięciach Miasta Krakowa, takich jak m.in. Noc Tańca czy Kongres Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego, cykl happeningów poświęconych w tym roku popularyzacji postaci Stanisława Moniuszki, spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata baletu w ramach cyklu CZAS NA TANIEC!, współpraca z licznymi instytucjami kultury w kraju i zagranicą, wyjazdy m.in. do Austrii, Francji, Grecji i Indii, a także bogata działalność edukacyjna – rok 2019 zapowiada się dla Baletu Cracovia Danza wyjątkowo różnorodnie.

Mówi Romana Agnel, dyrektor artystyczny

fot. dzięki uprzejmości Zepołu

Choć zespół intensywnie działa już od początku stycznia, we wtorek 12 lutego Balet Cracovia Danza przebojem tanecznym W starym kinie, opartym na szlagierach z polskiego międzywojnia, zainauguruje kolejny rok w Krakowskim Teatrze Variete. Od blisko trzech lat zespół regularnie wystawia na tej scenie swoje najpiękniejsze spektakle spięte w cykl Cracovia Danza: dla tańca. W ten sposób Cracovia Danza, jako jedyny profesjonalny zespół baletowy specjalizujący się w tańcu dawnym, tworzy niezwykłą ofertę baletową dla mieszkańców miasta.

Do wakacji Cracovia Danza wystąpi na scenie Variete jeszcze cztery razy. 12 marca po raz kolejny Balet zaprezentuje W starym kinie, widowisko cieszące się ogromną popularnością widzów. W tydzień później (19.03) zostanie pokazany najnowszy spektakl Cracovia Danza – Paderewski. Fantazja i legenda, którego premiera w listopadzie zeszłego roku została przyjęta entuzjastycznie. W premierze wziął udział Adam Wodnicki, doskonały pianista, wybitny interpretator muzyki Paderewskiego, ale tym razem Balet oddaje fortepian utalentowanym studentom Akademii Muzycznej w Krakowie. Młodych artystów przygotuje do występu prof. Andrzej Pikul. Będzie to kolejna już odsłona współpracy z tą uczelnią muzyczną. Tradycyjnie w maju (7.05) zaplanowana została wielka gala taneczna Dzień tańca z Cracovia Danza, zaś tydzień później (14.05) po raz pierwszy po latach zostanie pokazana Dama z łasiczką. Spektakl zostanie wznowiony specjalnie z okazji przypadającej w maju 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Do udziału w tym przedstawieniu, które zostało znacznie poszerzone i zmienione, zaproszony został Sławomir Zubrzycki, pianista, twórca rekonstrukcji violi organista, instrumentu muzycznego odtworzonego na podstawie szkiców mistrza. I właśnie muzyka wykonywana na tym niezwykłym instrumencie wzbogaci przedstawienie.

Tradycyjnie Balet Cracovia Danza będzie kontynuował swoje cykle. W styczniu odbył się pierwszy w tym roku odcinek spotkań CZAS NA TANIEC!, który został poświęcony prof. Janinie Strzembosz, tancerce, choreografowi, dyrygentce, uczennicy Isadory Duncan. Najbliższe zaś (18.03) poświęcone będzie Paderewskiemu, a dokładnie publikacji listów przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. Właśnie ta korespondencja stała się inspiracją dla Romany Agnel do stworzenia spektaklu Paderewski. Fantazja i legenda. W spotkaniu udział wezmą naukowcy oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, wydawcy listów.

Tegoroczna, czwarta edycja happeningów Cracovia Danza: balet w mieście poświęcona zostanie Moniuszce. Balet będzie występował w różnych przestrzeniach miasta, zwracając uwagę na związki kompozytora z Krakowem. Tancerze zaprezentują mało znane, ale świetne utwory Moniuszki w choreografiach nawiązujących do tańców z jego czasów. Pierwszy odcinek happeningu zaplanowany jest na 26 marca, w Bibliotece Jagiellońskiej. Inauguracji happeningów będzie towarzyszył jednodniowy pokaz rękopisu jednego z utworów Stanisława Moniuszki.

Podobnie jak w latach ubiegłych Balet Cracovia Danza wpisuje się swoimi występami w liczne akcje organizowane przez miasto Kraków oraz inne instytucje kultury Krakowa. Także w roku 2019 zespół weźmie udział w Krakowskich Nocach, m.in.: Tańca, Teatru, Poezji, Muzeów oraz w przedsięwzięciach takich jak Pochód Lajkonika, Kongres Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego (OWHC).

W tym roku odbędzie się organizowany przez Balet Cracovia Danza, jubileuszowy, 20. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Tegoroczna edycja otrzymała podtytuł Bajki, baśnie, legendy. Na tydzień (21-28 lipca) do Krakowa zjadą mistrzowie tańca z Europy i Azji, a finał festiwalu rozegra się w licznych zabytkach Krakowa. Specjalnie na festiwal zaplanowane zostały dwie premiery: Pan Twardowski. Ale bajka! z muzyką Stanisława Moniuszki w choreografii Aliny Towarnickiej i Dariusza Brojka oraz barokowa bajka Podróże kota w butach, będąca międzynarodową produkcją, do której choreografię skomponuje Pierre-Francois Dollé, wybitny francuski tancerz i choreograf, znawca tańca barokowego. Jak zwykle dzięki festiwalowi Cracovia Danza zatańczy cały Kraków!

Zgodnie z wieloletnimi założeniami, Balet Cracovia Danza także w tym roku będzie się nadal zajmował promocją niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest taniec. Spektakle zespołu zawierają i będą zawierały rekonstrukcje dawnych tańców z historycznych traktatów. Zespół będzie także się zajmował promocją tańców polskich, w tym przede wszystkim poloneza, co zostało spięte wspólnym tytułem #polonezcracoviadanza.

mat.pras/kp


 

100%
0%