Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Bronowickie Archiwum Społeczne

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2014.07.22 07:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:28 )
Ruszył nabór uczestników społecznego projektu archiwistycznego realizowanego w Krakowie przez Towarzystwo Przyjaciół Bronowic, które postanowiło odkryć historię zapisaną we wspomnieniach mieszkańców i mieszkanek Bronowic Małych.

Dożynki w Bronowicach, fot. NAC

Posłuchaj Natalii Martini, pomysłodawczyni akcji
Bronowice na archiwalnych zdjęciach (fot. NAC)

Cel projektu realizowanego przez stowarzyszenie, którego misją jest ochrona i promocja bronowickiego dziedzictwa kulturowego , stanowi zachowanie pamięci o życiu w Bronowicach Małych, dawnej podkrakowskiej wsi, która po dziś dzień słynie ze słabości, jaką żywili do niej młodopolscy artyści. Efektem przedsięwzięcia będzie powołanie do życia Bronowickiego Archiwum Społecznego: strony internetowej, poświęconej historii życia codziennego w dawnych Bronowicach Małych. Nabór zgłoszeń do projektu Bronowickie Archiwum Społeczne trwa do 26 lipca.


W trakcie prac nad tworzeniem pierwszego zbioru archiwaliów dojdzie do spotkania przedstawicieli i przedstawicielek dwóch pokoleń, z których jedno pamięta, drugie zaś, poszukując swych korzeni, przejawia zainteresowanie treścią tej pamięci. Młodzi archiwiści społeczni wezmą udział w warsztatach, które przygotują ich do wyjścia na spotkanie z historią zapisaną w biografiach osób starszych. Każdy z nich spotka się z dwoma świadkami historii. Wybierze się również na spacer w poszukiwaniu śladów pamięci obecnych we współczesnym krajobrazie Bronowic Małych.

Bronowice Małe, północno-zachodni obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VI Bronowice, do 1941 roku istniał jako odrębna wieś, lokowana na prawie niemieckim w XIII wieku. To tutaj, 20 listopada 1900 roku, odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, opisane w słynnym dramacie przez Stanisława Wyspiańskiego. Pamięć o tym wydarzeniu pozostaje wciąż żywa wśród członków społeczności lokalnej, którzy co roku organizują uroczystą imprezę stawiania chochoła w dawnym dworku Włodzimierza Tetmajera, który pod koniec lat 60. XX wieku przekształcono w siedzibę Muzeum Młodej Polski. Bronowice Małe słyną jednak nie tylko ze słabości jaką żywili do nich młodopolscy artyści, lecz również z barwnej historii życia codziennego, która wciąż czeka na upamiętnienie.


Organizatorem projektu Bronowickie Archiwum Społeczne jest Towarzystwo Przyjaciół Bronowic. Działalność Towarzystwa, założonego w 1995 roku i liczącego obecnie 60 członków, koncentruje się wokół upowszechniania znajomości lokalnego dziedzictwa kulturowego. Członkom Towarzystwa przyświeca troska o ocalenie od zapomnienia bronowickich tradycji oraz kształtowanie przywiązania do małej ojczyzny wśród przedstawicieli kolejnych pokoleń bronowian. W tym celu dokumentują ponad 700-letnią historię Bronowic Małych i związanych z nimi postaci (m.in. Włodzimierza Tetmajera i Lucjana Rydla), upowszechniają wiedzę o starych zwyczajach (m.in. kolędniczych), kultywują tradycje (m.in. noszenia stroju ludowego, osadzania chochoła) i dbają o zabytkowe kapliczki (m.in. odrestaurowaną z ich inicjatywy kapliczkę pw. św. Jakuba z 1867 roku). Członkowie Towarzystwa posiadają wieloletnie doświadczenie we współpracy z administracją publiczną (Rada Dzielnicy VI Bronowice), placówkami oświatowymi (Szkoła Podstawowa nr 50 im. W. Tetmajera w Krakowie), placówkami kulturalnymi (Regionalne Muzeum Młodej Polski „Rydlówka”) i podmiotami gospodarczymi.


M.N/ inf.prasowa

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:35

    Pendolino tak szybko jechało, że nie zatrzymało się na stacji w Tarnowie

  • 22:33

    Resovia - Wisła 1-1 , czyli stracone 2 punkty!

  • 18:53

    Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie po raz czwarty. Zgłoszono 332 projekty

  • 18:10

    Światowy Dzień Książki w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię