|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Będą fundusze z Unii Europejskiej na rozbudowę hotelu Cracovia

Z dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka

fot.jn

Fundusze z Unii Europejskiej na rozbudowę hotelu Cracovia zadeklarował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier prof. Piotr Gliński. Inwestycja, która w kontekście pandemii i kryzysu gospodarczego, stanęła ostatnio pod znakiem zapytania, znów ma zielone światło. Z dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzejem Szczerskim rozmawia Justyna Nowicka.

Modernistyczny budynek Dawnego Hotelu „Cracovia” wraz z działką stał się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie 29 grudnia 2016 roku. W częściowo wpisanym do rejestru zabytków obiekcie powstanie Muzeum Architektury i Designu, a pomiędzy nim i Gmachem Głównym MNK - nowa przestrzeń publiczna.

- Dyrekcja MNK wyraża zadowolenie z faktu wpisania Dawnego Hotelu „Cracovii” na listę inwestycji MKIDN w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To potwierdza, że projekt stworzenia w budynku dawnego hotelu oddziału muzealnego poświęconego designowi i architekturze znajduje się na liście projektów strategicznych w obszarze kultury, ważnym z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Nasz projekt wpisuje się w założenia przyjęte w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) w zakresie wpływu na wzrost kapitału społecznego oraz na środowisko naturalne i poprawę efektywności energetycznej oraz wypełnia punkt 2 Zaleceń Komisji Europejskiej dla Polski z maja 2020 r. – mówi Katarzyna Bik rzeczniczka prasowa MNK. - To dopiero początek drogi.  Dyrekcja MNK liczy na przychylność Komisji Europejskiej dla tego projektu.

- Kontekst urbanistyczny ma fundamentalną wartość dla szczególnego znaczenia Dawnego Hotelu "Cracovia". Budynek jest położony na osi Stare Miasto – Kopiec Kościuszki, znajdującej się pod ochroną konserwatorską. To perspektywa o kluczowym znaczeniu dla symboliki miasta jako pomnika kultury narodowej. Ponadto działka, na której stoi dawny hotel "Cracovia", jest częścią placu pomiędzy tymże hotelem a Muzeum Narodowym w Krakowie. Plac powstał w wyniku poszerzenia granic Krakowa w 1910 roku i według ówczesnych planów miał stać się monumentalnym i reprezentacyjnym forum miejskim, połączonym z sąsiednimi Błoniami, z widokiem na kopiec Kościuszki. Pozyskanie Dawnego Hotelu "Cracovia" i działki, na której stoi, pozwoli powrócić do tych planów i stworzyć w Krakowie nowe "forum kultury", flankowane przez gmachy Muzeum Narodowego w Krakowie, które to forum stanie się nowym centrum życia kulturalnego Krakowa - powiedział Dyrektor MNK prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

Otwarty w lipcu 1965 roku modernistyczny budynek Dawnego Hotelu "Cracovia" był budowany sześć lat. Zaprojektował go uznany architekt polski XX wieku Witold Cęckiewicz, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dowodem na znaczenie budynku jest wpisanie jego części do rejestru zabytków przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w roku 2016. Pozostałe części obiektu mają także wysoką wartość dla historii architektury jako najwyższej klasy przykład powojennego modernizmu, traktowanego dziś przez historyków architektury, konserwatorów i architektów jako istotny fragment dziedzictwa kulturowego XX wieku, w tym przede wszystkim historii architektury polskiej tego czasu. W ostatnich kilku latach wokół potrzeby zachowania zabytkowej substancji hotelu "Cracovia" toczyła się publiczna debata, w której wiele autorytetów w dziedzinie historii architektury i konserwacji podkreślało wartość zabytkową hotelu i konieczność jego zachowania, jako wybitnego przykładu architektury modernistycznej nie tylko w Krakowie, ale również w skali ogólnopolskiej.

Dawny Hotel "Cracovia” stanowi ponadto kompleks modernistycznej architektury wraz ze znajdującym się tuż obok kinem "Kijów", także projektu Witolda Cęckiewicza, wybudowanym w latach 1960-65, z którym połączony jest nadziemnym przejściem. Lokalizacja nadaje im szczególnie ważny charakter w pejzażu architektonicznym miasta: znajdują się przy reprezentacyjnej Alei Trzech Wieszczów, w jej centralnym fragmencie, stanowiąc dopełnienie kompleksu monumentalnych gmachów, pełniących funkcje  kulturalne i edukacyjne (m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy, Biblioteka Jagiellońska, Muzeum Narodowe w Krakowie).
MNK od pewnego czasu, systematycznie, buduje kolekcję, która trafi do Muzeum Architektury i Designu. Aktualnie jest już gotowa koncepcja programowa stworzenia w Cracovii takiej instytucji. Namiastką tego będzie przyszłoroczna wystawa designu w Kamienicy Szołayskich. Oprócz muzeum w Cracovii znajdą się też magazyny muzealne oraz przestrzenie komercyjne. Koncepcja obejmuje również zagospodarowanie terenu wokół budynku. Właśnie prowadzone są konsultacje z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Miejskim Konserwatorem Zabytków, SARP-em ogólnopolskim oraz krakowskim. W ciągu najbliższych miesięcy MPC rozpocznie modernizację  sieci ciepłowniczej w Cracovii. Jesteśmy także w trakcie przygotowania konkursu na projekt, a następnym krokiem będzie przetarg.      
Podobne, wtórne adaptacje budynków to teraz bardzo modny i ważny temat w architekturze współczesnej, o czym świadczą różne realizacje w Europie. Ponieważ dawny hotel Cracovia jest wpisany na listę zabytków będziemy robić wszystko zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. To ważne, by zrewitalizować i uporządkować ten fragment centrum miasta.  
Tymczasem 17 lipca MNK otwarło nową przestrzeń plenerową w ogrodzie przy Dawnym Hotelu „Cracovia”- ArtSfera MNK. To miejsce, które będzie kulturalną przystanią dla każdego, kto spędza wakacje w mieście.

ArtSfera MNK to kolejna plenerowa atrakcja udostępniona przez Muzeum Narodowe. Poza odpoczynkiem na leżakach w letnie dni, można wziąć udział w szeregu  rozmaitych wydarzeń, które odbywają się w tej niedostępnej dotychczas przestrzeni, aż do połowy października.

Na zainteresowanych czekać będzie , m.in. sierpniowe kino letnie, koncerty, zajęcia, warsztaty edukacyjne, joga, a nawet Hyde Park. Odwiedzający będą mogli swobodnie wypoczywać na udostępnionych codziennie leżakach i skorzystać z  działającej na terenie ArtSfery kawiarni z pyszną kawą i przekąskami.

Przestrzeń otwarta jest na spacerowiczów i posiadaczy czworonogów, a jej znakiem rozpoznawczym jest zabytkowy Wartburg, podkreślający jej retro-klimat i dawną historię.

ArtSfera MNK będzie otwarta do 18 października codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00 do 18:00 (oraz w czasie wydarzeń towarzyszących), przy ul. Focha 1.
 

Więcej info na mnk.pl

jn/mat.prasowe, oprac. KB

 

73%
27%