Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

170 lat Muzeum Archeologicznego w Krakowie

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2020.02.14 12:30 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:13 )
W najbliższy wtorek wielkie święto Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Instytucja, powstała w 1850 r. jako Muzeum Starożytności Krajowych, świętować będzie swoje 170-lecie. Do dzisiaj jest nie tylko najstarszą tego typu placówką specjalistyczną w Polsce, ale też jedną z największych w naszej części Europy.

Fot. mat.prasowe

Starożytność i średniowiecze Małopolski - Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Akt założycielski muzeum nosi datę 18 lutego. Założyła je grupa osób z Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, skupiona w Oddziale Sztuk i Archeologii. Wśród Ojców-Założycieli należy wymienić cztery nazwiska: Karol Kremer, Józef Muczkowski, Wincenty Pol i Teofil Żebrawski. Zgodnie z intencją Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, w ramach którego początkowo działało muzeum, miało być ono skarbnicą pamiątek narodowych. W ówczesnych warunkach, przy braku niepodległości, istotny był patriotyczny i polityczny aspekt kolekcjonowania zabytków ważnych dla historii narodu.

Do Krakowa zaczęły napływać zabytki z ziem dawnej Rzeczypospolitej. Dlatego w zbiorach Muzeum, oprócz wielkiej liczby eksponatów z terenu Polski, zgromadzono duże i wartościowe kolekcje z terenów obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Znacząca jest również kolekcja egipska, której ozdobą są oryginalne mumie oraz unikatowy zbiór zabytków peruwiańskich. W 1851 r. do muzeum przywieziono słynny posąg tzw. Światowida ze Zbrucza. Kilka lat później, w pałacu Lubomirskich przy ul. Św. Jana 15, otwarto pierwszą w Krakowie „Wystawę starożytności i zabytków sztuki” (1858-1859).

Pierwszą siedzibą muzeum była Biblioteka Jagiellońska przy ul. św. Anny 8. Od 1864 r. mieściło się w gmachu przy ul. Sławkowskiej 17 (i od Jana 22). Sto lat później siedzibą placówki stał się zespół poklasztornych i powięziennych budynków przy ul. Senackiej. W dniu 17 czerwca 1966 r. w nowym gmachu została otwarta wystawa „Starożytność i średniowiecze Małopolski”.

Niegdyś Muzeum było przeznaczone prawie wyłącznie dla specjalistów. W okresie międzywojennym było otwarte dla publiczności jedynie przez dwie piątkowe godziny. Dzisiejsze Muzeum w niczym nie przypomina dawnej instytucji. Naszą misją jest pośredniczenie między dawnymi społecznościami a współczesnym człowiekiem. Służą jej realizowane projekty. Prowadzimy wykopaliska w Egipcie i w naszym regionie, m.in. w jaskini Ciemnej w Ojcowie. Realizujemy projekty naukowe, których efektem są kolejne pozycje książkowe. Organizujemy ciekawe wystawy – ostatnia „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”, z oryginalnymi zabytkami, stała się ważnym wydarzeniem w bogatym życiu kulturalnym Krakowa. Unikatowe projekty, np. „Archeologiczny Atlas Małopolski”, pozwolą już niedługo zapoznać się z bogatym dziedzictwem prahistorycznym regionu na ekranie smartfona. Bogaty jest program edukacyjny, dla dzieci, rodzin i seniorów.

Ale muzeum to coś więcej niż depozytariusz prahistorycznego dziedzictwa człowieka i świadek działalności wielu pokoleń archeologów i pasjonatów. To przede wszystkim miejsce opowiadania ciekawych historii z bardzo odległych czasów.

 

materiały prasowe


 


 


 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 18:53

    Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie po raz czwarty. Zgłoszono 332 projekty

  • 18:10

    Światowy Dzień Książki w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

  • 18:04

    I liga piłki nożnej Resovia Rzeszów - Wisła Kraków. Transmisja w Radiu Kraków

  • 17:59

    Jak praca zdalna wpływa na rynek pracy w Krakowie?

  • 16:44

    Strefa Czystego Transportu w Krakowie jednak od 1 lipca? Unieważniający uchwałę wyrok nie jest prawomocny

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię