|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe!

Ot, jakoś przypomniał mi się przed 11 listopada ten, nieco zapomniany, "Hymn do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego: "Dla ciebie zjadłe smakują trucizny Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe. Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe, Byle cię można wspomóc, byle wspierać, Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać."

fot: Pixabay

A przypomniał mi się ten wiersz w związku z wydanym przez MSWiA przewodnikiem https://www.gov.pl/attachment/f73ed115-ef49-406d-b646-919f6290f209

Przewodnik uczy tych, którzy nie wiedzą, przypomiona tym,którzy zapomnieli - jak należy traktować narodowe symbole. Warto do niego zajrzeć. Kraków w przededniu Święta Niepodległości zrobił się biało-czerwony. Udekorowane są też mieszkania, balkony, okna, samochody. To cieszy, martwi jednak to, jak te flagi są powieszone lub wyeksponowane. Wiele osób z uporem wywiesza flagę z orłem - ta zarezerwowana jest dla polskich przedstawicielstw zagranicznych, czy lotnisk. Widaiałam też - co już w oknie wyglądało zupełnie absurdalnie - flagę z orłem i z trókątnym wycięciem, właściwą dla wojennych okrętów. Chciałoby się zapytać właściciela mieszkania, na jaką wojnę zamierza na parapecie wypłynąć...

"Resort w opublikowanym na swojej stronie przewodniku "Biało-czerwona i hymn polski" przypomina m.in., że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków, dopuszczalne jest to tylko na barwach narodowych. MSWiA wyjaśnia przy tym różnicę pomiędzy flagą państwową a barwami narodowymi: różnią się one od flagi brakiem określonych proporcji, natomiast muszą mieć równą szerokość obu pasów - białego i czerwonego. Flaga - jak wskazano - ma proporcje 5:8."

Warto przypomnieć też, że "flagą państwową nie oddaje się honorów żadnej osobie oraz nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Dodano, że "podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią".

Dziś można przypomnieć wiele patriotycznych wierszy, jak choćby ten, który dawniej znały wszystkie dzieci, dziś pewnie nieliczne.

„Kto Ty jestes? Polak mały!”
Władysław Bełza

Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak twój?
Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
Między swemi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia?
Mą ojczyzną.
Czym zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Czym ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie.

To pokolenie wychowane na "Katechizmie polskiego dziecka" oddało za Ojczyznę życie. Dziś można jednak przypomnieć Polskę z wiersza Antoniego Słonimskiego.

I cóż powiedzą tomy słowników,
Lekcje historii i geografii,
Gdy tylko o niej mówić potrafi
Krzak bzu kwitnący i śpiew słowików.

Choć jej granice znajdziesz na mapach,
Ale o treści, co je wypełnia,
Powie ci tylko księżyca pełnia
I mgła nad łąką, i liści zapach.

Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.

W szumie gołębi na starym rynku,
W książce poety i na budowie,
W codziennej pracy, w życzliwym słowie,
Znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.

MSWiA przypomina również w przewodniku, że "flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy oraz nigdy nie może dotykać podłogi, ziemi, bruku czy wody. Nie może być również pomięta lub postrzępiona. Jak podkreślono w publikacji, flaga państwowa nie może również służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie"

Tak więc pamiętajmy - nie tylko z okazji Święta Niepodległości - Polskę mamy w sercu, nie na wytatuowanym bicepsie, przepoconej koszulce, czapce z daszkiem. I nie kłóćmy się, bo Polska jest tylko jedna.

 

98%
2%