|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

80 lat później

1 września 2019 roku. Słoneczny, upalny poranek w jednym z najpiękniejszych, europejskich miast. Cicho i spokojnie. Idę z psem na spacer i zastanawiam się czy któraś z mijających mnie osób myśli o tamtym dniu sprzed osiemdziesięciu lat.

Uścisk dłoni oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Lublinie 1939/Bundesarchiv - Wilkipedia/

Koło cmentarza na Miodowej mija mnie amerykańska rodzina - mama, tata i dwóch małych chłopców. Tata trzyma synka za rękę i opowiada mu o dniu, w którym rozpoczęła się wojna. Mówi do dziecka, więc prostymi słowami, ale tak wzruszająco i pięknie, że czuję jak łzy napływają mi do oczu. Mówi o tym, jak Polska broniła się, opuszczona przez sojuszników i jaki należy się jej szacunek. Nie słyszę polskiego akcentu - jeśli ma nawet polskie korzenie, to z pewnością nie urodził się w Polsce. Mały chłopczyk słucha ojca z uwagą i przytula się do niego. Jestem pewna, że uczony empatii i szacunku do innych, wyrośnie na dobrego człowieka.

Myślę o tamtym wrześniu, o wspomnieniach moich bliskich z tamtego dnia i z tego, który nadszedł dwa tygodnie później. 17 września był dla mojej rodziny równie, o ile nie bardziej, tragiczny. To tego dnia konsekwencją była gehenna moich krewnych na nieludzkiej ziemi, śmierć w katyńskim lesie, męczarnie w ubeckich katowniach. A raczej konsekwencją nieco wcześniejszej daty - podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Myślę jaka byłaby historia Polski gdyby nie 23 sierpnia 1939 roku...

Myślę o słowach, które powiedział dziś prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas warszawskich uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"Jako niemiecki gość stoję tu przed wami boso i czuję pojednanie. Jestem wdzięczny za waszą walkę o wolność i chylę czoła nad cierpieniem ofiar. Proszę o wybaczenie historycznej winy Niemiec, biorę na siebie za to pełną odpowiedzialność" - powiedział Steinmeier.

Myślę o tym, co prezydent Niemiec powiedział wcześniej w Wieluniu, że Polska jest i pozostanie w sercu Europy, a Niemcy będą "zawsze wdzięczne za to, że po tym, co wyrządzili mieszkańcom Wielunia i milionom ludzi na całym świecie, w Europie, zostały ponownie przyjęty do kręgu Europy i Europejczyków. Niemcy będą zawsze wdzięczne za walkę wyzwoleńczą i wolnościową Polski, dzięki czemu doszło do upadku żelaznej kurtyny i dzięki czemu droga do wolnej, zjednoczonej Europy była otwarta. Nie możemy odwrócić biegu historii, ale Polska wyciągnęła rękę do Niemiec w celu pojednania mimo wszystko. Jesteśmy dogłębnie wdzięczni za tę wyciągniętą rękę i za gotowość Polski, aby razem iść drogą zjednoczenia i przebaczenia".

Myślę też o tym, że podobnych słów nigdy nie usłyszymy od prezydenta Rosji.

100%
0%