|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Teraz: Kraków tańczy! Festiwale budzą się do życia

W zeszłym roku o tej porze Kraków tętnił festiwalami. Dziś, choć miasto jest już odwiedzane przez turystów, a Rynek Główny w ostatni piątek odwiedziły już tłumy, to jednak większość stałych festiwali, albo przeniosła się do sieci, albo zmieniła terminy, tak jak chociażby lipcowe imprezy m.in. Festiwal Muzyki Polskiej, który rozegra się w jeden wydłużony weekend sierpnia, czy bardzo znany poza granicami Krakowa festiwal Ulica realizowany od ponad 30 lat przez Teatr KTO, który odbędzie się w tym roku w pierwszy weekend września. Trudno się dziwić tej sytuacji, bo kiedy trzeba było ostatecznie podejmować decyzje związane z realizacją festiwali, wszyscy siedzieliśmy pozamykani w domach i nikt nie wiedział jak w związku z pandemią potoczą się nasze losy.

Fot. Sebastian Dudek

Jak wiadomo sytuacja epidemiczna wymusiła korektę planowanych na ten rok imprez. Z tym musieli się zmierzyć wszyscy organizatorzy. Dotyczy to nie tylko korekt programów artystycznych, ale także organizacyjnych, co związane jest z wymogami sanitarnymi. Wydaje się więc, że tegoroczne festiwale będą skromniejsze, często wręcz kameralne, czasami bardziej w plenerze,  co wcale nie znaczy, że mniej atrakcyjne.
W tej chwili Krakowie trwa Summer Jazz Festival Kraków 2020, który rozgrywa się „na żywo”.  Według zapowiedzi organizatorów przez sześć tygodni odbędzie się blisko sto koncertów, m.in. w klubach, w plenerze czyli np. na Dziedzińcu Pałacu pod Baranami, ale także w sali koncertowej ICE Kraków, gdzie 15 sierpnia ma zagrać Adam Makowicz i Leszek Możdżer (szczegóły: cracjazz.com). I w tym przypadku pandemia wymusiła zmiany programów i terminów, ale festiwal jako jeden z pierwszych w Krakowie się zorganizował i trwa, za co należą mu się wielkie brawa.
Czy jednak festiwale będą miały swoją publiczność? Organizatorzy wierzą, że tak, ale życie pokaże na ile widzowie będą się czuli bezpiecznie podczas spektakli i koncertów a przez to będą chcieli wziąć w nich udział.
Z tym problemem zmierzy się także startujący w niedzielę 19 lipca 21. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który także zaproponował w tym roku kompletnie inną formułę festiwalu. Tegoroczna edycja przygotowana przez zespół pod kierunkiem Romany Agnel przybrała formę happeningową. Nie będzie więc sceny i widowni, tancerze zatańczą na ulicach obok przechodniów. Pojawiać się będą w zabytkowym Krakowie, m.in. na Rynku, w Barbakanie, czy na dziedzińcu Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Wśród tematów pojawią się  taneczne opowieści m.in. o Wicie Stwoszu, Panu Twardowskim, maszkarach z Sukiennic, czy polskich średniowiecznych madonnach (szczegóły: cracoviadanza.pl/festiwal)
Warto przypomnieć, że  Balet Cracovia Danza ma spore doświadczenie w happeningach. Zespół od kilku lat tańczy w przestrzeniach miejskich promując miasto, jego legendy i zwyczaje, a także pokazując związki Krakowa z najsłynniejszymi postaciami Polski.
Tegoroczna 21. edycja festiwalu będzie jednak różna od tej planowanej. Nie tylko dlatego, że rozegra się zarówno w realnej rzeczywistości, jak i telewizyjnej ale przede wszystkim, że stanie się nie tylko próbą przywrócenia kultury realnemu światu i jednocześnie promocją Krakowa; zachęceniem turystów i mieszkańców do nietypowego, bo tanecznego zwiedzania miasta.
Dlatego też tytuł tegorocznego festiwalu został zmieniony na „Kraków tańcem malowany”, a prezentowane pokazy będą filmowane dla TVP3 Kraków, na antenie której we wrześniu odbędzie się telewizyjna odsłona festiwalu, która zainaugurowana zostanie transmisją  spektaklu „Szachy” z Dziedzińca Wawelskiego. Dzięki temu festiwal wyjdzie poza granice miasta i kraju, promując taniec, Kraków i jego zabytki na całym świecie.  
Od 20 lat, bo po raz pierwszy festiwal odbył się w roku 2000, mocną stroną tej imprezy są warsztaty taneczne. Wielu tancerzy zawodowych i początkujących doceniło to, że przez tydzień w Krakowie przebywają mistrzowie tańca dawnego z różnych stron świata i że można się u nich uczyć. Co roku na zajęcia taneczne festiwalu przyjeżdżało około 200 tancerzy z całego świata, od USA po Japonię.
Jak będzie w tym roku nie wiadomo, bo po raz pierwszy warsztaty taneczne Kraków tańczy! odbędą się online.  W dniach 27-31 lipca swoje wirtualne klasy otworzą: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Marta Baranowska (włoski taniec renesansowy), Ana Yepes (dawny taniec hiszpański), Alaknanda (indyjski taniec Kathak), Nikoleta Giankaki (dawny taniec grecki), Pierre-François Dollé (barokowy taniec francuski oraz barokowy taniec francuski MASTERCLASS); Leszek Rembowski (dawny taniec polski).
Nowością tegorocznej edycji będą zajęcia taneczne w przestrzeni publicznej przeznaczone dla dzieci i młodzieży „Kraków tańczy pod Wawelem”. Zaplanowane zostały w dniach 28-30 lipca w świecie realnym, na stadionie sportowym, na Placu na Groblach w Krakowie. Przez trzy dni, organizatorzy zaproszą najmłodszych na wspólną podróż taneczną, podczas której będzie okazja do poznania tańców greckich, francuskich, hiszpańskich. Warsztaty,  które poprowadzą tancerze Baletu Cracovia Danza – Nikoleta Giankaki, Marta Baranowska i Dariusz Brojek – są  otwarte dla wszystkich, ale wymagana jest rejestracja przez stronę internetowa Baletu Cracovia Danza.
Paradoksalnie tegoroczny Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” będzie o wiele dłuższy i poprzez wrześniowe prezentacje telewizyjne wyjdzie poza granice miasta, także dlatego, że Radio Kraków jest patronem medialnym tej imprezy.
Zapraszam więc na taneczną podróż po Krakowie różnych epok: Średniowiecza, Renesansu, Baroku. Warto się wybrać, by odkryć świat który trudno zauważyć na co dzień.
 

 

100%
0%