|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Debata Radia Kraków w Jaroszowcu: Małopolska północno-zachodnia to nie tylko Pustynia Błędowska

O potencjale turystycznym, ale i o zagrożeniach, przed którymi stoją okolice Pustyni Błędowskiej rozmawiamy w kolejnej wakacyjnej debacie Radia Kraków.

Posłuchaj debaty

Fot. Mariusz Bartkowicz

W Jaroszowcu w gminie Klucze dyskutowali: 

- Krzysztof Grzesik - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu
- dr Krzysztof Barczyk - odrynator Oddziału Rehabilitacji Pulmunologicznej Szpitala w Jaroszowcu
- Lidia Gądek - posłanka Platformy Obywatelskiej
- Agnieszka Ścigaj - posłanka Kukiz'15. 
- Małgorzata Gut-Pasich - prezes Stowarzyszenia "Ziemia Kluczewska"
- Kamil Wołek - Pustynne Centrum Informacji

 

Goście debaty Radia Kraków zgodnie zwrócili uwagę, że wokół samej Pustyni Błędowskiej jest jeszcze wiele do zrobienia. Na drogach dojazdowych brakuje informacji, wokół terenu nie ma ścieżek rowerowych, a przy punktach widokowych zalegają śmieci. Krzysztof Grzesik, dyrektor działającego w pobliżu Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu chce, aby ze szpitala na pustynię można było dojechać rowerem. "Fajnie by było, by te szlaki rowerów dojeżdżały do Pustyni Błędowskiej. Chcielibyśmy tutaj stworzyć wypożyczalnię rowerów, ale jeszcze parku kroków do tego potrzeba" - mówił Krzysztof Grzesik.  

Jeszcze w tym roku na południowej stronie Pustyni Błędowskiej ma powstać nowa platforma widokowa. 

Ale czy Pustynia Błędowska to największa atrakcja, jaką ma do zaproponowania Małopolska północno-zachodnia? Miejscowi aktywiści i politycy przekonują, że jest znacznie więcej powodów, dla których warto odwiedzić okolice Olkusza, Bukowna czy Klucz. 

Po pierwsze, to właśnie tam znajduje się Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji. Modernistyczny budynek, pod budowę którego kamień węgielny wkopano równo 88 lat temu,  otoczony jest gęstym, sosnowym lasem. To sprawia, że bardziej przypomina sanatorium, niż lecznicę. Warto dodać, że sam szpital jest jednym z ważniejszych krajowych ośrodków rehabilitacji chorób płuc.

Po drugie, Jaroszowiec mieści się prawie idealnie w połowie drogi pomiędzy dwiema aglomeracjami - krakowską i katowicką, a od każdej z nich dzieli go ok. 50 kilometrów. Takie strategiczne położenie to z pewnością szansa dla regionu. Tak uważają miejscowi samorządowcy i aktywiści NGO, którym zależy na promocji Małopolski północno-zachodniej. Ich zdaniem, ziemia ta powinna być miejscem przyjaznym starości i niepełnosprawności. Znakiem rozpoznawczym - miałaby być turystyka dla rodzin wielopokoleniowych, wzbogacona usługami rehabilitacji oraz opieki dziennej dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dla tych aktywniejszych - turystyka piesza, rowerowa, czy też spływy kajakowe Białą Pszemszą. Dla poszukujących adrenaliny - ekstremalne bieganie - oczywiście po Pustyni Błędowskiej. Najbliższa taka okazja nadarzy się w sobotę 29 lipca podczas Biegu Herosa.

Zapraszamy do wysłuchania całości debaty! 

 

 

 

75%
25%