Spotkanie z krakowskimi matematykami dr. KRZYSZTOFEM CIESIELSKIM i dr. ZDZISŁAWEM POGODĄ z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Obaj są absolwentami studiów matematycznych na tymże uniwersytecie, tutaj uzyskali również doktoraty. K. Ciesielski przez 9 lat był wicedyrektorem Instytutu ds. dydaktycznych, Z. Pogoda przez ponad 10 lat kierownikiem studiów matematycznych II stopnia. Obok pracy naukowej od dawna zajmują się szeroko pojętą popularyzacją matematyki.
Od ponad 25 lat regularnie wygłaszają liczne wykłady, przede wszystkim dla młodzieży szkolnej i nauczycieli, biorą udział w organizacji i zasiadają w jury rozmaitych konkursów matematycznych, przede wszystkim zaś piszą o matematyce.

 


W dorobku mają kilkaset artykułów (w większości opracowanych wspólnie) popularyzujących matematykę,opublikowanych zarówno w miesięcznikach poświęconych upowszechnianiu nauki ("Wiedza i Życie", "Problemy", "Świat Nauki", "Delta"), jak i w tygodnikach, czasopismach dla młodzieży oraz gazetach codziennych.
Ich artykuły ukazywały się też za granicą, m. in. w prestiżowych pismach "The Mathematical Intelligencer" oraz "American Mathematical Monthly". Od wielu lat wchodzą w skład Komitetu Redakcyjnego miesięcznika "Delta"
Są autorami kilku książek. Wspólnie napisali "Rozmaitości wokól nas" (1988), "Bezmiar matematycznej wyobraźni" (1995, wydanie II 2003, wydanie III 2008), "Diamenty matematyki" (1997), "Królowa bez Nobla - rozmowy o matematyce" (2013).
Inne pozycje ich autorstwa to m.in. "Epsilon"(wspólnie z D. Ciesielską, 2002), "Galeria wielościanów" (2005, autorem jest sam Z. Pogoda) oraz "102 zadania dla małych, średnich i dużych sympatyków matematyki" (2012, autorem jest sam K. Ciesielski).
Za osiągnięcia w popularyzacji matematyki otrzymali Wielką Nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. S. Dicksteina (1995) i Nagrodę Rektora UJ im. Hugona Kołłątaja (2006). Książki "Bezmiar matematycznej wyobraźni" i "Diamenty matematyki" zostały uznane przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki za najlepsze książki popularnonaukowe polskiego autora z dowolnej dziedziny wiedzy opublikowane w latach 1995-1998 r.

Niedawno nakładem Wydawnictwa „DEMART” ukazała się ich nowa książka „ KRÓLOWA BEZ NOBLA. ROZMOWY O MATEMATYCE”. Jej każdy rozdział to osobna frapująca rozmowa.

ZAGADKA INTERNETOWA

W 1982 r. Poczta Polska wydała serię znaczków „Matematycy polscy”
Na znaczku o nominale 5 zł widnieje podobizna krakowskiego matematyka urodzonego 150 lat temu, w 1863 r.
Był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, autorem podręczników i prac dotyczących między innymi równań różniczkowych cząstkowych.
Proszę podać imię i nazwisko tego matematyka, zmarłego w 1942 r. w Krakowie.

Adres internetowy: regionalne@ radiokrakow.pl

Upominki: 3 egzemplarze książki”Królowa bez Nobla. Rozmowy o matematyce”.

Rozwiązanie w następnej audycji.