Niedziela, 23 czerwca 2019, 00:00
(fot.Jakub Hałun/Wikipedia)
Historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. CZESŁAW BRZOZA specjalizuje się w najnowszej historii Polski.
Przed laty opracował kalendarium międzywojennego Krakowa, a przed rokiem ukazała się kolejna jego praca " ŻYDZI KRAKOWA MIĘDZYWOJENNEGO. KALENDARIUM".
Autor jest członkiem Komisji Historii i Kultury Żydów Polskiej Akademii Umiejętności.
Jak powstawała ta praca, z jakich źródeł korzystał i kim jest osoba, której dedykował to kalendarium?
Posłuchaj!
(fot. Einsamer Schutze/Wikiepdia).
Mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI - znawca egipskich piramid (odbył kilkanaście interdyscyplinarnych wypraw naukowych do Egiptu), tym razem skupia się na polskich piramidach z miejscowości WIETRZYCHOWICE na Kujawach.
W pobliskim lesie znajduje się rezerwat archeologiczny – cmentarzysko szkieletowe. Zostało ono wzniesione przez plemiona pasterzy i rolników, zamieszkujących tamtejsze tereny 5500 lat temu.
Ze względu na wielkość znajdujące się tam grobowce, nazywane też kopcami kujawskimi, określane są niekiedy mianem polskich piramid .
Posłuchaj!
(fot.Marcin/Wikipedia).
Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przybliża naukowy dorobek, pochodzącego z WADOWIC, geologa JANUSZA KOTLARCZYKA (1931 - 2017) profesora Akademii Górniczo - Hutniczej i członka Polskiej Akademii Nauk.
Do jego naukowych osiągnięć należy między innymi odkrycie diatomitów na Pogórzu Przemyskim i opracowanie projektu Parku Krajobrazowego tego Pogórza. Posłuchaj!