Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

#8 - Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej - architektoniczna perła chasydyzmu

Synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku. Zaprojektował ją żydowski architekt i inżynier Abraham Goldstein, a zafundował - Izaak Stern. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali bożnicę i urządzili w niej spichlerz. Niektóre źródła mówią także, że w synagodze przetrzymywano wówczas broń. Budynek przez wiele lat pozostawał w fatalnym stanie. Dopiero w 2010 roku rozpoczął jego gruntowny remont. Dwa lata później został oddany turystom.

fot: M. Lasyk

Posłuchaj audycji
Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej

Budynek wzniesiono w stylu eklektyczno-klasycystycznym z licznymi elementami mauretańsko-orientalnymi. We wschodniej części synagogi znajduje się obszerna sala modlitewna, a w wyższych kondygnacjach babińce. Fasadę bożnicy flankują dwie narożne wieże z daszkami namiotowymi. Pomiędzy wieżami znajduje się trójkondygnacyjna galeria. 

Wśród najważniejszych eksponatów prezentowanych w dawnej synagodze należy wymienić księgozbiór Samuela Rotha. Najstarsza z 200 zachowanych ksiąg pochodzi z 1814 roku. Ponadto, oglądać można również przedmioty związane z mieszczańską i ludową kulturą regionu pochodzące z Muzeum Powiśla Dąbrowskiego.

W 2012 roku w byłej synagodze powołano do życia Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. To instytucja poświęcona dialogowi międzykulturowemu czy religijnemu między judaizmem i chrześcijaństwem oraz historii regionu Powiśla Dąbrowskiego.

Goście audycji:
- Paweł Chojnowski, dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury
- Katarzyna Bogusz, przewodnik muzealny

Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię