Zachęcamy do posłuchania rozmowy na temat wsparcia, jakie można uzyskać w rejonie Nowego Targu. Telefony kontaktowe: do ŚCZP to 18 263 31 81, +48 690 539 719

Naszymi gośćmi byli Edyta Wójciak która pracująca w Zespole Mobilnym w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu oraz Konrad Trześniak.

Paweł Sołtysik

O tym, co "robi" Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego -  opowiada prof. Jacek Wciórka:

 

Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego to miejsce wyjątkowe, ponieważ osoba w kryzysie psychicznym uzyskuje pomoc lekarską i terapeutyczną, nie tracąc wsparcia osób bliskich i łączności ze środowiskiem.
Małopolska należy do liderów psychiatrii środowiskowej – z wiodącą rolą ośrodka Krakowskiego oraz działań fundacji Leonardo, które jako pierwsze założyło Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Wieliczce. Fundacja wspiera centrum w Nowym Targu w organizacji Zespołów Mobilnych.
Zespoły mobilne to cześć pracowników, którzy spotykają się z osobami z kryzysem psychicznym w jego domu. Z zachowaniem zasady poufności i komfortu.
ŚCZP w Nowym Targu pomaga od tego roku, mieszkańcom powiatu nowotarskiego i Nowego Targu. Dlaczego tak? Ponieważ chodzi o odpowiedzialność za konkretną społeczność. W psychiatrii jest trend do zwracania się w pomoc środowiskową. Większość ludzi nie potrzebuje pomocy szpitalnej. Kryzysy psychiczne rodzą się w środowisku, w których żyjemy. Dlatego centrum współpracuje z istniejącą już siecią wsparcia jak: ośrodki pomocy społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy, szkoły, samorządy, inne organizacje. Jest to tak zwane "oparcie społeczne" tak samo ważne jak psychoterapia i farmakologia.
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego swoją innowacyjność zawdzięcza możliwości pomocy w kryzysie społecznym na wczesnym jego etapie, w ciągu 72 godzin od wystąpienia jego niepokojących objawów. To również innowacyjność rozumiana w kategorii kompleksowości, a więc integracji wsparcia medycznego i społecznego, zrozumienia, indywidualizmu, profesjonalizmu, aż wreszcie otwartego dialogu, który jest sercem Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego. Otwarty dialog, który jest zorientowany na pracę z systemem rodzinnym oraz siecią społeczną pozwala na pomoc poprzez towarzyszenie oraz wsparcie osobie doświadczającej kryzysu psychicznego wraz z rodziną tej osoby.  
Osoby potrzebujące wsparcia otrzymują pomoc bezpłatnie i bez żadnych skierowań.
Świadczymy również teleporady.  Co jest bardzo istotne teraz.
Całościowe spojrzenie na zdrowie psychiczne to też profilaktyka zdrowia psychicznego i działania antystygmatyzacyjne. Dlatego w centrach są profesjonaliści ds. profilaktyki. Warsztaty, szkolenia są przeprowadzane dla grup profesjonalistów jak policjanci, urzędnicy pracujący z klientami, oraz m.in. rodzin, uczniów. Komunikacja społeczna jest ważna, ponieważ centrum musi zdobyć zaufanie aby pomagać.