Koptyjski Kościół Ortodoksyjny, Syryjski Kościół Ortodoksyjny, Etiopski Kościół Ortodoksyjny. Te trzy Kościoły Wschodnie reprezentują starożytne tradycje chrześcijaństwa: koptowie reprezentują chrześcijan z Doliny Nilu, Syryjczycy reprezentują chrześcijan mówiących po syryjsku (syriacku) na Bliskim Wschodzie, a Etiopczycy reprezentują pierwszy chrześcijański kraj w Afryce: Etiopię.

Na czele tych Kościołów stoją arcybiskupi mający siedzibę w Jerozolimie, którzy podlegają Patriarchom rezydującym poza granicami Ziemi Świętej, odpowiednio w Aleksandrii, w Antiochii (dzisiejszym Damaszku) i w Addis Abebie. Wprawdzie liczba lokalnych wiernych nie przekracza kilku tysięcy, lecz obecność tych Kościołów przydaje barwności ulicom i kościołom, zwłaszcza w dniach najważniejszych świąt. Śpiewne okrzyki "Zmartwychwstał" słychać w Jerozolimie w starożytnych językach: koptyjskim (język mówiony w Egipcie przed arabskim), syryjskim (czyli syriackim, jednym z dialektów aramejskiego), oraz w języku starożytnej Etiopii – gyyz.

Kim są wspólnoty pierwszych kościołów chrześcijanskich, jak możemy konkretnie pomóc rodzinom, które mają być przewiezione do Polski, czy obowiązuje nas ludzka solidarniość, także w imię wyznawenej wiary   na te i wiele  pytań odpowiedzą państwa i moi goście, a są nimi: ks. prof.Jan Żelazny Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Bartłomiej Kapuściński z Fundacji Estera.