Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny o zdrowych tłuszczach

Zdecydowanie nie ma dobrej opinii. Obarczany winą za otyłość, miażdżycę i inne choroby XX wieku, znalazł się na cenzurowanym. Sama jego nazwa u wielu wywołuje wizję wałeczków i niedopinających się spodni. W sobotnim Przystanku Kulinarnym rozmawialiśmy o TŁUSZCZU. Już samo brzmienie tego słowa ma w sobie to „coś” co odpycha. Nie przez przypadek chyba kiedyś o większej grupie osób mówiło się TŁUSZCZA, oddając w pełni niechęć i negatywne nastawienie. Ale dobry tłuszcz nie jest zły – niektóre usprawniają myślenie, wzmacniają odporność, warunkują odpowiednią pracę układu nerwowego. Naszym przewodnikiem po tłuszczach była dietetyk Maria Brzegowy

O zbawiennym działaniu olejów tłoczonych na zimno opowiadał Pan Stefan Wójcicki z Olejarni Dobra Natura z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dietetyk Maria Brzegowy radziła też gdzie znaleźć dobre tłuszcze ale przestrzegała, że z tymi dobrymi też można przeholować.

Według przyjętej nomenklatury masło to produkt zawierający nie mniej niż 80% i nie więcej niż 90% tłuszczu mlecznego, nie więcej niż 16% wody i nie więcej niż 2% suchej masy beztłuszczowej mleka. W Polsce – patrząc na sklepowe półki -  wydaje się, iż istnieje bardzo silne wręcz historyczne przywiązanie do dwóch kategorii masła: ekstra oraz śmietankowego. To pierwsze pakowane jest w metalizowany pergamin, to drugie w pergamin nadrukowany. Jak jednak powstaje prawdziwe masło, takie, które zbiera nagrody za najlepszy produkt regionalny? Nasz reporter Bartek Maziarz wybrał się do Gospodarstwa Ekologicznego z Janowic i Pawła Czaji, gdzie powstaje słynne już Masło Rzuchowskie. 

Jak zwykle w Przystanku Kulinarnym była Paulina Bandura z krakowskiej Księgarni pod Globusem, z odpowiednio "tłustą" pozycją do kulinarnej biblioteczki.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię