|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przystanek Kulinarny na przednówku

Jest przednówek – w tradycyji trudny okres przed pierwszymi plonami. Kiedyś był to czas kiedy w uboższych gospodarstwach spiżarnie świeciły pustkami, trzeba było jeść bez wybrzydzania, nawet rzeczy nadpsute. W bardziej majętnych domach były jeszcze ziemniaki, brukiew, cebula i kiszonki. Dziś na przednówku też liczymy głównie na stare zapasy – warzywa korzeniowe, przetwory.... Trochę pachnie nudą, ale czy na pewno? W Przystanku mówiliśmy o tym jak się nie dać tej nudzie na talerzu, jak to co mamy kreatywnie zreinterpretować. I jak sięgnąć po to być może mniej oczywiste. Gościem programu była Małgorzata Kalemba-Drożdż – doktor biochemii prowadząca bloga "Ttrochę inna cukiernia" oraz autorka wielu książek o tematyce przyrodniczo-kulinarnej. W tym tej właśnie nagrodzonej "Smakowite drzewa".

Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Kalembą-Drożdż

Z Małgorzatą Kalembą-Drożdż rozmawialiśmy o całej ferii smaków, które moga zaoferować nam drzewa i  o tym, że dają nam same zdrowie.

Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Kalembą-Drożdż

Dawniej na przednówku właściwie jedyne co było dostępne to zapasy zrobione przez zapobiegliwe gospodynie. Teraz oczywiście w sklepach można dostać wszystko co dusza zapragnie – z najdalszych zakątów świata, ale w Przystanku Kulinarnym zawsze promujemy zdrowe odżywianie i dobre produkty – te które są blisko nas, czasami wystarczy tylko dobrze popatrzeć. 
Coraz więcej osób – na szczęście – zwraca uwagę na to co je. Coraz częściej i chętniej wracamy do naturalnego cyklu jedzenia czyli jedzenia sezonowego – na talerzu ląduje głównie to, czym w danym  okresie obdarza nas matka natura.
Ta dewiza przyświecająca krakowskiemu Bistro Gotujemy. Zapytaliśmy  więc tamtejszego szefa kuchni Marcina Jabłońskiego jak się nie dać nudzie na talerzu i jak uatrakcyjnić sobie przednówkowe menu

 

Posłuchaj rozmowy z Marcinem Jabłońskim

Na przednówku nie dość, że dopada nas kulinarna tęsknota za świeżymi warzywami i zieleniną - to po zimie, kiedy z reguły gorzej się odżywiamy, organizm jest zmęczony a zmiana czasu kradnie nam godzinę snu . Co się dzieje w naszym organiźmie i jak sobie z tym poradzić  - z Krzysztofem Czarnobilskim, specjalistą chorób wewnętrznych i geriatrii, zastępcą dyrektora do spraw lecznictwa szpitala MSWiA w Krakowie rozmawiała nasza reporterka Joanna Orszulak. A Małgorzata Kalemba-Drożdż podpowiadała jak możemy sobie pomóc jedzeniem.

Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Czarnobilskim i Małgorzatą Kalembą-Drożdż

Jak zwykle w Przystanku Kulinarnym była też propozycja do naszej kulinarnej biblioteczki i Paulina Bandura z krakowskiej Księgarni pod Globusem.

Posłuchaj rozmowy z Pauliną Bandurą

100%
0%