|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przepis na środę: Uważaj jak zmieniasz pasy

Nonszalancja przy zmianie pasa ruchu to spory problem. Każdy samochód posiada kierunkowskazy, ale niektórzy kierowcy zdają się o tym nie pamiętać.

fot. MichaelGaida/Pixabay

Kierowca może zmienić pas ruchu tylko przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Konieczne jest kontrolowanie sytuacji w lusterkach oraz dostosowanie prędkości do warunków na drodze w taki sposób, aby szybko zareagować na zmianę sytuacji. Krótko mówiąc, im większy ruch, tym mniejsza prędkość i większa uwaga. Nieodłącznym elementem zmiany pasa ruchu są także kierunkowskazy, o których – jak informują słuchacze Radia Kraków – zmotoryzowani zapominają zdecydowanie za często.

Musimy odpowiednio, zawczasu, wyraźnie sygnalizować zmiany kierunku jazdy albo pasa ruchu i zaprzestać sygnalizacji niezwłocznie po wykonaniu manewru. To bardzo ważny przepis, ale często zapomniany na naszych drogach. Często można to zaobserwować w okresie wakacyjnym, kiedy wiele osób porusza się po nieznanych drogach. Ich zachowanie jest bardzo niepewne, a sygnalizacja powinna być wtedy jeszcze bardziej wyraźna – mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji.

Małopolska policja przypomina też o przepisie, który nakazuje ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi jadącemu na pasie ruchu, na który chcemy wjechać. Pierwszeństwo mają także pojazdy wjeżdżające na ten pas z prawej strony. Chodzi tu o sytuację, gdy kierowcy „zjeżdżają się” na środkowy pas z pasa lewego i prawego jednocześnie. Stosujemy tu klasyczną „zasadę prawej dłoni”.

Za utrudnianie albo tamowanie ruchu poprzez nieprawidłowe sygnalizowanie manewru grozi kara w wysokości 200 zł i dwóch punktów karnych.  Natomiast za nieustąpienie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu policjanci wypisują 250 zł mandatu i dodają do konta kierowcy aż pięć punktów karnych.

 

Mateusz Żmija

0%
100%