|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zespół krakowskiego kardiochirurga z międzynarodową nagrodą za przełom w leczeniu dziecięcych wad serca

- To jest absolutnie nowatorski program. Nikt wcześniej nie wszczepiał w pozycję płucną u ludzi tego typu zastawek i konduitów więc jesteśmy pierwsi na świecie - powiedział Radiu Kraków "Złoty skalpel" polskiej kardiochirurgii prof. Tomasz Mroczek z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Naukowiec wraz ze swoim zespołem za nowatorskie badania pilotażowe zdobył II miejsce w prestiżowym konkursie Techno-College Innovation Award 2018. Nagroda międzynarodowego gremium torakochirurgów przyznawana jest w Mediolanie, za przełomy naukowo-technologiczne w dziedzinach związanych z badaniem klatki piersiowej i układu naczyniowo-sercowego.

Posłuchaj rozmowy Joanny Gąski z dr hab. med. prof. UJ Tomaszem Mroczkiem z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu

Fot. Joanna Gąska

Operuje najbardziej skomplikowane przypadki wad serca u dzieci. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie przeprowadza prawie 500 zabiegów rocznie. Większość jego pacjentów stanowią noworodki i niemowlęta. Od dwóch lat zespół prof. Tomasza Mroczka w międzynarodowej kooperacji kardiochirurgów wdraża niespotykaną i niestosowaną jak dotąd, metodę wszczepiania biodegradowalnych zastawek płucnych. Zastawki  wykonane są z kombinacji polimerów syntetycznych, które mają zdolność pobudzania organizmu do samoleczenia.

 

- Zdradzę pewną tajemnicę: W tej chwili już są opracowywane zastawki, które będzie można wszczepiać w pozycję aortalną. Ten typ zbudowany z polimerów już został opracowany i być może w krótkim czasie rozpoczniemy inną fazę badań - dodaje krakowski kardiochirurg. Wśród małych pacjentów prof. Mroczka, którym lekarze wszczepili polimerowe, biodegradowalne zastawki płucne, znalazła się trójka dzieci z Polski.

 

 

Operacje nie są refundowane a sam program jest niezwykle drogi. Pilotaż rozpoczety w 2016 roku do tej pory kosztował 95 mln euro. - Wszczepiliśmy dwanaście zastawek w Europie i Azji, siedem kolejnych w Stanach Zjednoczonych - wyjaśnia lekarz. Ostatanią taką operację prof. Tomasz Mroczek wykonał na początku listopada.

 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze

 

97%
3%