Sobota, 1 lutego 2020, 12:05
To urządzenie zmierzy najbardziej niebezpieczne pyły zawieszone i te powstające podczas ogrzewania domów i w ruchu drogowym. Wskaże również tempereturę i wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Przy pomocy GPS, specjalna darmowa aplikacja pokaże również w smartfonie mapę jakości powietrza wszystkich miejsc, w których znalazł się pyłomierz.
Powstaje społeczna sieć monitoringu powietrza. Główny Instytut Górnictwa zaprasza do współpracy samorządy i szkoły, które dzięki osobistym pyłomierzom mogą sprawdzać jakość powietrza na swoim terenie.Rejestracja na https://t.co/ZQiap0yTcM @RadioKrakow #smog #nauka pic.twitter.com/3VNylwsBvf
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) January 28, 2020
Pyłomierz Dust Air informuje użytkownika czym oddycha, a w następstwie pozwala mu podjąć działania prewencyjne. Przymocowany do torby, tornistra, roweru, paska, przeznaczony jest do pomiaru w czasie rzeczywistym zanieczyszczenia powietrza w dowolnym miejscu. Na podstawie parametrów pomiarowych określany jest wskaźnik IAQ (Indoor Air Quality), określający jakość powietrza w pomieszczeniu. Wskaźnik ten odnosi się do konkretnego punktu pomiaru.
Ewa Szkurłat rozmawiała z Mateuszem Dulewskim z Głównego Instytutu Górnictwa