|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowe linie badawcze w Centrum "Solaris". Naukowcy starają się o pieniądze na kolejne

W styczniu 2017 roku pierwsze grupy naukowców rozpoczną badania w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris". W tej chwili w ośrodku pracują grupy, które testują urządzenie i przygotowują je do pracy. Centrum pozyskało z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pieniądze na trzecią linię badawczą i stara się o fundusze na uruchomienie czwartej. "Mamy potencjał na uruchomienie kilkunastu linii badawczych" - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków profesor Marek Stankiewicz, dyrektor Centrum.

Profesor Marek Stankiewicz, dyrektor Centrum "Solaris"

Fot. P. Krawczyk

W Centrum "Solaris" znajduje się najnowocześniejsze w Polsce i tej części Europy urządzenie badawcze, które generuje promieniowanie elektromagnetyczne. Posłuży do badań naukowcom wielu dziedzin, m.in. fizykom, chemikom czy biologom. -"Synchrotron można traktować jak latarkę, ale wyjść z latarki jest kilkanaście. Tam gdzie jest wyjście promieniowania, buduje się linię badawczą, czyli aparaturę związaną z prowadzeniem wiązki fotonów do stacji końcowej" - tłumaczy profesor Marek Stankiewicz, dyrektor Centrum. 

Linii badawczych może byc w sumie kilkanaście. "Teraz kalibrujemy linię badawczą eksperymentalną, druga jest w fazie integracji, a na trzecią pozyskaliśmy 20 milionów złotych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego" - mówi profesor Stankiewicz. Jak dodał naukowiec, Centrum stara się o fundusze na następne linie badawcze. Czwarta została przeniesiona do Krakowa ze Szwecji, teraz potrzebne są pieniądze na jej uruchomienie. - "Trzeba ją zainstalować, zintegrować z naszymi systemami kontroli, rozbudować infrastrukturę i to będzie kosztować około 10 mln złotych" - mówi profesor.

Dwa tygodnie temu Centrum "Solaris" złożyło podanie o pieniądze na ten cel do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

 

Aleksandra Ratusznik

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

low

Środa, 28 września 2016, 16:26

Nauka to nie biznes, gdzie efekty widać natychmiast.

Odpowiedz

JanuszFizyczny

Niedziela, 25 września 2016, 20:12

Robienie badań bez realnej aplikacyjności w państwie "na dorobku" jakim jest Polska jest durną rozrzutnościa. W oststnich latach wydaliśmy na Naukę 40 mld ZŁP. Gdzie są te pieniądze? Jakie stworzono technologie czy wynalazki, które udało się poddać komercjalizacji i odzyskać choćby 10% nakładów? Niestety w "nauce" jest sitwa, ludzie sprzed lat lub ich pociotki. W "nauce" nie było lustracji, nawet samooczysczenia jak u światku śędziowskim. Będzie powtórka jak z leczeniem w cyklotronie w Bronowicach za 300 mln? Dalej nie leczy, a kasiora wydana.

Odpowiedz

krakus

Sobota, 24 września 2016, 13:59

W kółko ta sama retoryka że najnowocześniejsze, że najdroższe że najlepsze, a potem góra rodzi mysz i nic z tego nie wynika, potem znowu trzeba dofinansować , potem się coś zepsuje , ale oczywiście nie będzie pieniędzy na naprawę i tak sobie będzie stało. Profesor tylko chce pieniędzy, to może wymyślcie coś, zaróbcie na tym i będziecie mieli pieniądze na rozwój, bo jakoś nigdzie nie widać efektów tych wszystkich prac naukowych, wszędzie towary i produkty z innych krajów

Odpowiedz