|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowe linie badawcze w Centrum "Solaris". Naukowcy starają się o pieniądze na kolejne

W styczniu 2017 roku pierwsze grupy naukowców rozpoczną badania w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris". W tej chwili w ośrodku pracują grupy, które testują urządzenie i przygotowują je do pracy. Centrum pozyskało z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pieniądze na trzecią linię badawczą i stara się o fundusze na uruchomienie czwartej. "Mamy potencjał na uruchomienie kilkunastu linii badawczych" - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków profesor Marek Stankiewicz, dyrektor Centrum.

Profesor Marek Stankiewicz, dyrektor Centrum "Solaris"

Fot. P. Krawczyk

W Centrum "Solaris" znajduje się najnowocześniejsze w Polsce i tej części Europy urządzenie badawcze, które generuje promieniowanie elektromagnetyczne. Posłuży do badań naukowcom wielu dziedzin, m.in. fizykom, chemikom czy biologom. -"Synchrotron można traktować jak latarkę, ale wyjść z latarki jest kilkanaście. Tam gdzie jest wyjście promieniowania, buduje się linię badawczą, czyli aparaturę związaną z prowadzeniem wiązki fotonów do stacji końcowej" - tłumaczy profesor Marek Stankiewicz, dyrektor Centrum. 

Linii badawczych może byc w sumie kilkanaście. "Teraz kalibrujemy linię badawczą eksperymentalną, druga jest w fazie integracji, a na trzecią pozyskaliśmy 20 milionów złotych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego" - mówi profesor Stankiewicz. Jak dodał naukowiec, Centrum stara się o fundusze na następne linie badawcze. Czwarta została przeniesiona do Krakowa ze Szwecji, teraz potrzebne są pieniądze na jej uruchomienie. - "Trzeba ją zainstalować, zintegrować z naszymi systemami kontroli, rozbudować infrastrukturę i to będzie kosztować około 10 mln złotych" - mówi profesor.

Dwa tygodnie temu Centrum "Solaris" złożyło podanie o pieniądze na ten cel do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

 

Aleksandra Ratusznik

100%
0%