|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nagrody Narodowego Centrum Nauki

Lider polskiej algorytmiki, badaczka trójwymiarowej struktury białek oraz twórca nowatorskiej teorii normatywności - to laureaci tegorocznych nagród Narodowego Centrum Nauki. Wyróżnienia za znaczące osiągnięcia naukowe na polu badań podstawowych trafiły do naukowców, którzy nie ukończyli 40 lat.

Krakowski laureat - prof. Bartosz Brożek z Uniwersytetu Jagiellońskiego -  w swoich badaniach interdyscyplinarnie wykorzystuje najnowsze osiągnięcia światowej nauki. Swoją teorię normatywności przedstawił w licznych publikacjach naukowych. "To jest teoria, która odpowiada na pytanie, jak możliwe jest istnienie wartości norm postępowania. To pytanie oto, jak w świecie fizycznym, w świecie faktów można znaleźć miejsce dla wartości, moralności, prawa. Najwięksi myśliciele zmagają się z tym zagadanieniem od wieków" - mówił Radiu Kraków prof. Bartosz Brożek. W ramach swoich badań prof. Brożek współpracuje także z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
W obszarze nauk o życiu nagrodzono dr hab. Joannę Sułkowską z Centrum Nowych Technologii oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Została doceniona za prace nad „zaplątanymi” białkami. Niewłaściwe działanie „zapętlonych białek” może prowadzić do różnych chorób cywilizacyjnych, a rozszyfrowanie ich tajemnic może przynieść przełom w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, czy też otyłości. Dr hab. Sułkowska specjalizuje się w biofizyce molekularnej i teoretycznej. Jej badania mają ma charakter interdyscyplinarny, w swojej pracy wykorzystuje metody fizyczne, matematyczne i biologiczne.
Nagrodę Narodowego Centrum Nauki w obszarze nauk ścisłych i technicznych otrzymał dr hab. Piotr Sankowski z Instytutu Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim -  za  przełomowe badania w dziedzinie algorytmów grafowych.
Kandydatów do Nagrody wskazują naukowcy, m.in. byli członkowie Rady NCN, dotychczasowi przewodniczący Zespołów Ekspertów NCN, laureaci Nagrody z poprzednich lat, a także inni wybitni przedstawiciele świata nauki wskazani przez Radę i dyrektora NCN. W tegorocznej edycji wpłynęło 69 zgłoszeń.
Nagrody dla wybitnych polskich naukowców, w wysokości 50 tysięcy złotych, wręczono już po raz szósty w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Audycję przygotowała Ewa Szkurłat

0%
0%