|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Biolog z UJ bada zmiany w mózgu

Jak funkcjonować w ciągu doby, by najlepiej wykorzystać własne możliwości fizyczne i intelektualne? Kiedy nasz organizm łatwiej przyswaja wiedzę, a w jakich godzinach uprawiać sport? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania mogą pomóc badania profesor Elżbiety Pyzy - biolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, z Instytutu Zoologii, która od lat zajmuje się badaniem komórek nerwowych. Celem jest poznanie wszelkich zmian, jakie zachodzą w mózgu w ciągu doby. Jak się okazuje, w ciągu 24 godzin nasz mózg ulega przebudowie.

Posłuchaj rozmowy z profesor Elżbietą Pyzą

Kiedyś myślano, że mózg jest stabilną strukturą, tymczasem on ulega przebudowie w ciągu doby. - Jest inny w nocy a inny w dzień. To oznacza, że nie możemy wykonywać w nocy wszystkiego tego, co wykonujemy w dzień i odwrotnie - tłumaczy prof. Pyza. W ciągu doby zmienia się liczba połączeń synaptycznych, czyli miejsc komunikacji między neuronami. Gdy mózg jest aktywny, jest ich więcej, a gdy śpimy tych połączeń jest mniej.

Skąd mamy wiedzieć, że połączeń synaptycznych nam przybywa? Możemy to poznać po efektach pracy, którą wykonujemy. Gdy są dobre i bardzo dobre, to oznacza, że określone godziny są porą naszej najwyższej aktywności. 

Naukowcy prowadzą badania na muszkach owocowych i na myszach, a potem odnoszą je do człowieka. Jak przekonuje profesor Pyza - można to robić. - Dlatego, że te podstawowe procesy są wspólne dla wszystkich zwierząt, które mają układ nerwowy i mózg - przekonuje profesor. 

Profesor Pyza dodaje, że bezpośrednio na człowieku nie da się sprawdzić przekształceń w mózgu i tego, w jakich porach przybywa połączeń synaptycznych. To dlatego, że do badania pewnych procesów wykorzystuje się metody genetyczne, które da się zastosować tylko na zwierzętach doświadczalnych a nie na człowieku. - Możemy ich aktywność wyciszać lub likwidować komórki i patrzeć, jak wpływa to na proces, który badamy. U człowieka nie można manipulować genami. - podsumowuje prof. Elżbieta Pyza. 

Czytaj więcej w Projektorze Jagiellońskim

 

Aleksandra Ratusznik

 

50%
50%