Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Mikrobiologiczne badania historycznych dokumentów

Co to jest "kopalne DNA"? Jak bakterie i grzyby niszczą dokumenty?

Im szerzej zakrojone badania mikrobiologiczne, tym większa szansa, że zidentyfikowane zostaną wszystkie mikroorganizmy odpowiedzialne za procesy niszczenia materiału historycznego. Prof. Tomasz Lech  z Katedry Mikrobiologii  Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie  badał kopalne DNA na akcie lokacyjnym miasta Krakowa. To historyczny materiał genetyczny, który jest izolowany ze starych, historycznych obiektów. Dzięki mikrobiologicznym badaniom udało się m.in. ustalić, czy odnaleziona pieczęć była integralną częścią lokacyjnego dokumentu.

Jak wyglądają badania mikrobiologiczne zabytkowych dokumentów? Materiał  pobiera się sterylną wymazówką na sucho lub mokro lub specjalną taśmą klejącą do poboru grzybów. Następnie przenosi się go na odpowiednie podłoże mikrobiologiczne lub na materiał, z jakiego zrobiony jest badany zabytek - obiekt dziedzictwa kulturowego. Bakterie z bawełny przenosi się na bawełnę, z jedwabiu na jedwab itd. Czasem mikrobiolog staje się detektywem.

Środowisko  oddziałuje na obiekty dziedzictwa kulturalnego i dlatego pergaminy, papier, rzeźby i monumenty czy inne cenne zabytki niszczeją. Te niekorzystne zmiany zachodzące w starodawnych materiałach spowodowane są między innymi aktywnością mikroorganizmów – bakterii i grzybów, w procesie zwanym biodeterioracją.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię