Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Łowcy kosmicznych cząstek

Ten projekt naukowy zaczął się w Krakowie - teraz dołączyli do niego badacze z całego świata. CREDO czyli planetarny detektor cząstek promieniowania kosmicznego, tworzą naukowcy i pasjonaci, którzy zainstalowali na swoich smartfonach specjalną, darmową aplikację. "To wielki projekt nauki obywatelskiej, który stawia wielkie i bezczelne pytania" - mówi prof. Piotr Homola z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Tym, co decyduje o unikatowości CREDO, jest łączenie danych pochodzących z bardzo wielu różnych detektorów rejestrujących cząstki związane z promieniowaniem kosmicznym. Mowa tu zarówno o
detektorach w pełni profesjonalnych, budowanych i zarządzanych przez duże ośrodki lub konsorcja naukowe, jak i tych tanich, jak matryce w aparatach fotograficznych smartfonów. Aby wziąć udział w  projekcie wystarczy zainstalować aplikację CREDO Detector i uruchamiać ją przy zasłoniętym obiektywie kamery. Do projektu włączyli się również nauczyciele, społecznicy i uczniowie. Dlaczego postanowili włączyć się w naukę obywatelską?  Każdy może przyczynić się do badania tajemnic Wszechświata - twierdzi Pan Janusz z Siemanowic - społecznik.

 

Nadzór nad utrzymaniem i rozbudową aplikacji  sprawuje Politechnika Krakowska, za gromadzenie i przetwarzanie danych napływających z całego świata  odpowiada Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię