|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Laboratorium Fitoron na 50 lat

Susze, powodzie, zanieczyszczenia powietrza i zmiany klimatu znacząco wpływają na rozwój i uprawy roślin. Jak bardzo? Już od pięćdziesięciu lat badają to naukowcy w Laboratorium Fitotron. Daje ono możliwość wykonywania badań na roślinach w kontrolowanych warunkach termicznych, świetlnych i wilgotnościowych. W latach pięćdziesiątych XX wieku w Europie były tylko dwa takie laboratoria w Europie - w Holandii i Związku Radzieckim. Dzięki wysiłkom prof. Adama Markowskiego Fitotron powstał również w Krakowie.

Z prof.Agnieszką Płażek rozmawia Ewa Szkurłat

W krakowskim Fitotronie jest kilka komór, w których można hodować tysiące roślin uprawnych, badanych przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego i Polskiej Akademii Nauk. Powierzchnia komór izolowanych od warunków zewnętrznych oraz szklarni, w których można było prowadzić uprawę tysięcy roślin, wyróżniała to miejsce od innych placówek naukowych.

Pracownicy Akademii Rolniczej oraz Zakładu Fizjologii Roślin PAN stworzyli zespół wysokiej klasy naukowców, podejmujących trudne zadania badawcze nad poznawaniem złożonych fizjologicznych i biochemicznych procesów plonowania roślin uprawnych. Nawiązano też współpracę z naukowcami z Niemiec, Czechosłowacji, Węgier, Związku Radzieckiego czy Szwecji oraz z licznymi polskimi ośrodkami naukowymi.

Z prof.Agnieszką Płażek rozmawia Ewa Szkurłat

"Mamy możliwość wykonywania badań na roślinach w kontrolowanych warunkach termicznych, świetlnych i wilgotnościowych. Możemy tworzyć różne rodzaje klimatu - i tropikalnego, i chłodnego. Możemy wybrać także tylko jeden czynnik środowiskowy i badać, jak on będzie wpływał na rośliny. Badamy procesy fizjologiczne, biochemiczne, nawet procesy molekularne. W tej chwili poszukuje się genów, które są odpowiedzialne za odporność rośliny" - mówi prof. Agnieszka Płażek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.  

Audycję przygotowała Ewa Szkurłat   

100%
0%