|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Geopolimer. Supertrwały sztuczny kamień. Szykuje się rewolucja?

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali nowy materiał, który imituje naturalny kamień. Do jego produkcji posłużył tuf wulkaniczny z okolic Krakowa. Sztuczny kamień przypomina granit i może mieć bardzo szerokie zastosowanie. Naukowcy zgłosili już swój wynalazek do ochrony patentowej i niewykluczone, że w przyszłości materiał zrewolucjonizuje rynek budowlany. Pracami kieruje profesor Janusz Mikuła z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

Posłuchaj rozmowy Aleksandry Ratusznik z prof. Januszem Mikułą z Politechniki Krakowskiej

Sztuczny kamień z tufu wulkanicznego różni się od innych geopolimerów wysoką wytrzymałością - mówił w rozmowie z Radiem Kraków prof. Janusz Mikuła. - Materiał fanastycznie sie zachowuje w niskich i wysokich temperaturach. Większość materiałów budowlanych w temperaturze 350 - 450 stopni zaczyna się łuszczyć i stąd po pożarach część konstrukcji budowlanych nie nadaje sie do użytkowania i muszą być wyburzane. A ten sztuczny kamien nie kruszy się, nie łuszczy i spokojnie może wytrzymać temperaturę nawet 900 stopni i na dodatek będzie jeszcze bardziej wytrzymały. - przekonuje prof. Mikuła.

Dzięki takim właściwościom z materiału można tworzyć bariery ogniowe w korytarzach dużych obiektów. - Nie tylko nie przeniosą one ognia, ale wręcz sprawią, że będzie on wygaszony. 

Geopolimer może być też farbą do malowania ścian, można go także stosować w terrariach w hodowli zwierząt egzotycznych. - Ściany pomalowane tym materiałem eliminują w ogóle zapachy powstające w takich pomieszczeniach. Geopolimer można też stosować w kuchni czy łazience - Możemy pokryć nim blat kuchennego stołu.

Zaletą sztucznego kamienia jest to, że w przeciwieństwie do naturalnego, właściwościami można sterować. - Chodzi o to, by otrzymać takie właściwości, które potrzebujemy do konkretnego zastosowania.

Jeśli Politechnika Krakowska uzyska patent, będzie miała prawo do wyłącznego korzystania ze swojego wynalazku. - Wniosek patentowy jest na końcowym etapie prac - mówi prof. Mikuła. To, czy rozpocznie się produkcja, zależy od tego, czy pojawi się firma, która zainteresuje się wynalazkiem, a także od tego, czy w Filipowicach będzie możliwe wydobywanie tufu. Kiedyś był tam kamieniołom, dziś jest on zamknięty, a Politechnika kupiła tuf od mieszkańców, którzy trzymali go magazynach.

 

 

Aleksandra Ratusznik

100%
0%