|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Podróżowanie pociągiem ze zwierzętami

Znów wyruszamy w podróż pociągiem PKP Intercity. Tym razem jednak postanowiliśmy zabrać ze sobą psa i kota. Czy możemy zabrać ze sobą swoich ulubieńców? Jeśli tak, to w jaki sposób powinniśmy przygotować ich do podróży?

Posłuchaj materiału Joanny Orszulak

fot: M. Lasyk

Wybierając się w podróż, nie trzeba się już martwić o opiekuna, który zajmie się zwierzęciem pod naszą nieobecność. Pies, kot czy świnka morska może być przewożona pociągiem. Jak wyjaśnia Anna Zakrzewska z PKP Intercity, musimy jednak spełnić kilka warunków. "Bezpłatnie w pociągach PKP Intercity podróżny może przewieźć małe zwierzęta domowe, w tym psy, pod warunkiem, że one nie są uciążliwe dla innych podróżnych. Uciążliwe, czyli na przykład z powodu zapachu, czy hałasu. Zwierzęta muszą być dodatkowo umieszczone w odpowiednich transporterach" - mówi.

Zanim wsiądziemy do pociągu, warto upewnić się wcześniej jak zwierzak znosi podróż. To ważne, bo nowe miejsce, nieznane odgłosy, obce osoby i zapachy bardzo często stresują psy i koty. Zwierzę będzie wtedy niespokojne, a piszczenie i miauczenie może być uciążliwe dla pozostałych pasażerów. 

Część zwierząt, podobnie jak ludzie, cierpi również na choroby lokomocyjne. Dlatego też o takich przypadłościach warto wiedzieć wcześniej. Poza tym trzeba również pamiętać o zabraniu ze sobą książeczki weterynaryjnej. Podczas kontroli biletów konduktor może o nią poprosić, żeby sprawdzić, czy zwierzę posiada wszystkie aktualne szczepienia. Co jeśli nasz czworonożny przyjaciel nie mieści się do transportera?

- Wtedy należy kupić dodatkowy bilet na przewóz psa. To 15 złotych 20 groszy. Jeżeli współpodrózni zgłoszą sprzeciw z powodu obecności zwierzęcia w przedziale, podróżny powinien zająć miejsce wskazane przez konduktora - wyjaśnia Anna Zakrzewska.

Duże psy powinny siedzieć w pobliżu miejsca swojego właściciela. Dla bezpieczeństwa pozostałych pasażerów, zwierzę musi podróżować w kagańcu. Co o podróżowaniu pociągiem ze zwierzęciem sądzą właściciele? Jak reagują ich pupile? "Mój by się woził bez końca. Z moim psem bym nie jeździła, on się boi, nie lubi podróżować. Znam jednak osoby, kóre bez problemu podróżują pociągiem z psami. Ja czasem jeżdżę. Pies sobie leży i tyle. Przed podróżą musi być dłuższy spacer, trzeba też zabrać wodę" - mówią.

Można powiedzieć, że ile zwierząt, tyle charakterów. Jeśli znamy swojego zwierzaka i wiemy, że podróż nie będzie wiązała się dla niego ze stresem, to podróż pociągiem nie powinna być uciążliwa ani dla właściciela i jego pupila, ani dla pozostałych pasażerów. 

 

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

0%
0%