|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

6 września

Westerplatte odpiera kolejne szturmy. O świcie, na teren placówki wjeżdża cysterna wypełniona ropą. Jednak obrońcom wcześniej udaje się rozkręcić tory i eksplozja następuje w miejscu, w którym nie wyrządza większych szkód.

Posłuchaj audycji

Postój jednostek niemieckiej 5 Dywizji Pancernej w okolicy Krakowa. Wrzesień 1939 r. (AIPN)

- Sprzeczne, a do tego często zmieniające się rozkazy paraliżują działania polskich jednostek broniących przepraw przez Narew w rejonie Różana i Pułtuska. Na szczęście Niemcy nie od razu i nie w pełnej skali wykorzystują to zamieszanie. Niemniej polskie oddziały zostają pozbawione szansy na przejęcie inicjatywy.

- Niemiecka 1 Dywizja Pancerna wchodzi na przedmieścia Tomaszowa Mazowieckiego. Wtedy na broniące miasta oddziały polskie - ze strychów i dachów - spada niespodziewany ogień z broni maszynowej prowadzony przez dywersantów i niemieckich mieszkańców. Obrona załamuje się, a polskie oddziały wycofują się do Spały.

- Ciężkie boje toczą się w świętokrzyskiem. W walkach pod Zagnańskiem Niemcy wykorzystują małe oddziały spadochroniarzy przebranych w polskie mundury, co wprowadza jeszcze większy zamęt.

- I tak niewielkie możliwości manewrowe Wojska Polskiego dodatkowo zaczynają ograniczać coraz większe masy uchodźców z utraconych terenów kraju.

- Marszałek Edward Rydz-Śmigły, przenosi sztab z Warszawy do Brześcia, wydając jednocześnie rozkaz generalnego odwrotu za linię Wisły i Sanu.

- Wojska niemieckie zajmują Kraków i Nowy Sącz.

- Po zdobyciu Myślenic i wyprowadzeniu uderzenia w kierunku Bochni, Niemcy wbijają klin między Armię "Kraków" i Armię "Karpaty". Jednak postęp Wehrmachtu po raz kolejny powstrzymuje 10 Brygada pułkownika Maczka, która przegrupowuje się w rejonie Nowego Wiśnicza. Zwycięską potyczkę pod Zakliczynem stacza też 24 Dywizja Piechoty. Niestety znów sprzeczne rozkazy z Dowództwa Armii i Sztabu Generalnego uniemożliwiają wykorzystanie tych sukcesów.

- Po całodziennych walkach Niemcy wkraczają do Bochni, natomiast w rękach maczkowców pozostają: Wiśnicz i Duleszyce.

- Słowacka dywizja "Janosik" zajmuje Muszynę. Dochodzi też do pierwszej i jedynej polsko-słowackiej walki powietrznej, w której zestrzelony zostaje polski samolot obserwacyjny Lublin R XIII z dwuosobową załogą.

- Francja rozpoczyna ostrożne działania na terenie III Rzeszy, zajmując przedpola linii Zygfryda. Na tym kończy się aliancka "ofensywa" we wrześniu

- Niemiecki generał von Leeb pisze w swoim dzienniku: "Oficerowie niemieccy i francuscy machają przyjaźnie do siebie. Na prośbę Francuzów: prosimy nie strzelać - my nie strzelamy, odpowiadamy: jeśli wy nie strzelacie, to i my nie będziemy".

100%
0%