|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

27 września

Na Bałtyku dochodzi do kolejnej bitwy baterii Helskiej z niemieckimi pancernikami - kolejny raz, to Polacy uzyskują trafienia.

Posłuchaj audycji

Hel - Bateria cyplowa, jedno z czterech dział. Źródło: wikipedia

W Warszawie, gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz - na mocy przekazanych przez gen. Rómmla pełnomocnictw - powołał Służbę Zwycięstwu Polski (SZP) i uczynił z niej podstawową organizację konspiracyjną posiadającą poparcie Naczelnego Wodza.

Rano stolica nadal jest bombardowana - jak podaje Dowództwo Obrony - zestrzelono 13 niemieckich samolotów. W ten sposób łączne straty Luftwaffe nad Warszawą wzrosły do 106 maszyn. Trwają również walki na ulicach Ochoty i Mokotowa. Jeszcze o świcie w nieudanej próbie wyparcia Niemców, w rejonie ul Szczęśliwickiej, dwa bataliony 29 pułku piechoty, straciły 400 rannych i zabitych.

Rozpoczynają się rozmowy kapitulacyjne. Gen. Tadeusz Kutrzeba uzgadnia z dowódcą niemieckiej 8 Armii gen. Blaskowitzem warunki poddania Stolicy. Gen. Walerian Czuma wydaje rozkaz o zaprzestaniu walk, która ma wejść w życie w południe.

Na wieść o rozmowach w sprawie kapitulacji Warszawy, Luftwaffe przerzuca ciężar bombardowań ze stolicy na twierdzę w Modlinie. Po południu Niemcy podejmują próbę szturmu od strony Zakroczymia. Polska załoga w tym czasie posiada już tylko amunicję do broni ręcznej. Mimo to, po raz ostatni odpiera atak.

Sowieci zajmują m.in. Zwierzyniec i Józefów. Dogasają już walki pod Krasnobrodem. Przez całą noc oddziały walczące w II bitwie pod Tomaszowem Lubelskim składają broń.

Nowogródzka Brygada Kawalerii, która z generałem Andersem kieruje się na Węgry, pod Władypolem dostaje się pod ostrzał oddziałów Armii Czerwonej. Atak spowodował duże straty i rozproszenie ułanów, skutkiem czego Władysław Anders decyduje się rozwiązać Brygadę.

W Brześciu nad Bugiem ma miejsce pierwsza wspólna konferencja NKWD i Gestapo. Jej tematem ją oczywiście metody zwalczania polskiej konspiracji niepodległościowej.

Mimo że kampania w Polsce jeszcze się nie zakończyła, Hitler już nakazuje przygotować plan ataku na Francję. Tym poleceniem kompletnie zaskoczył swoich sztabowców, którzy uważają, że Wehrmacht absolutnie nie jest gotów do kolejnej inwazji.

 

100%
0%