|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

13 września

W nocy trałowce: ORP "Jaskółka", "Czajka" i "Rybitwa" postawiły sześćdziesiąt min w Zatoce Gdańskiej.

Posłuchaj audycji

Polskie Trałowce ORP Mewa i Jaskółka. By unknown Polish photographer - Morze, nr.8/1936 [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15194353

- W Bitwie nad Bzurą polskie oddziały zajmują Sochaczew. Rozpoczynają się dwudniowe walki o miasto. W górnym biegu Bzury, oddziały Armii "Poznań", wycofują się na północny brzeg rzeki. Gen. Kutrzeba decyduje się przerwać uderzenie na Stryków i rozpocząć nową fazę operacji. Żołnierze przyjmują rozkaz z niedowierzaniem, gdyż ofensywa rozwijała sie dobrze. Ale Kutrzeba wie, że nie może liczyć na żadne wsparcie. Ma zamiar zaatakować przez Łowicz w kierunku Skierniewic, by przybliżyć się do Warszawy. Sam Łowicz przechodzi z rąk do rąk, a bywa i tak, że niemiecka artyleria trafia w pozycje własnej piechoty w mieście. Tymczasem zagrożone zostają tyły polskich wojsk walczących nad Bzurą - kiedy niemiecka 3. Dywizja Piechoty rozpoczyna forsowanie Wisły w Płocku i okolicach.

- Niemcy zamykają pierścień okrążenia wokół Modlina. Do twierdzy z resztką swoich oddziałów, przybywa dowódca Armii "Łódź" gen. Thommee i obejmuje dowództwo nad załogą.

- Warszawa przeżyła kolejny ciężki nalot, a niemiecka 3 Armia uszczelnia od wschodu pierścień okrążenia wokół stolicy. Prezydent Stefan Starzyński w przemówieniu radiowym dziękuje ludności miasta za ofiarną postawę.

- Grupa Operacyjna gen. Andersa, złożona z pułków Nowogródzkiej i Wołyńskiej Brygady Kawalerii rozpoczyna natarcie na Mińsk Mazowiecki, próbując przerwać okrążenie Warszawy. Natarcie odnosi częściowy sukces, ale wobec braku posiłków - załamuje się. Jednostka Andersa odchodzi w kierunku Lublina. W założeniu gen Rómmla miała to być również operacja odciążająca polskie oddziały walczące nad Bzurą. Niestety nie na wiele się zdała.

- Na południe od Warszawy pod Annopolem, Maciejowicami i Solcem niemieckie 4 i 14 DP sforsowały Wisłę w jej środkowym biegu. Jedynie pod Kazimierzem udało się uniemożliwić przeprawę.

- Czołowe oddziały XIX korpusu Guderiana podeszły pod Brześć.

- Generał Sosnkowski organizuje obronę Przemyśla. Musi jednak zabrać część jednostek z okolic miasta, idąc na odsiecz obrońcom Lwowa.

- Rozkaz wymarszu do Lwowa otrzymuje także Armia "Kraków" stacjonująca w Zamościu, ale jeszcze tego samego dnia Zamość zdobyli Niemcy, a sztab armii omal nie dostał się do niewoli. Zamiast ruszać na pomoc, armia gen. Szyllinga musi teraz sama walczyć o wyrwanie się z kotła.

- Tymczasem Niemcy zmieniają taktykę w walkach o Lwów. Rano próbują jeszcze szturmu, ale wkrótce 1 Dywizja Górska łukiem obchodzi miasto i po walkach o Kortumową Górę i Zboiska odcina obrońców od zachodu, skąd mogą jeszcze nadejść polskie posiłki.

- Nadal trwają niemieckie bombardowania głównych linii komunikacyjnych na wschodzie Polski, a także dworców w Lublinie, Brześciu i Kowlu.

- Po wydaniu, 9 września, rozkazu koncentracji zdolnych do walki wojsk na tzw: "przedmościu rumuńskim", Naczelny Wódz liczył, że przybędzie tu około 10 dywizji. Tymczasem - 13 września miał do dyspozycji zaledwie 9 batalionów, za to rozkaz ten unicestwił kilka dobrze zapowiadających się operacji w centralnej Polsce.

100%
0%