|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

1 września

Około godziny 4:15, na stację graniczną w Chojnicach zamiast pociągu tranzytowego Berlin-Królewiec wjeżdża niemiecki pociąg pancerny. Kilkanaście minut później pierwsze niemieckie bomby spadają na most w Tczewie. Rozpoczynają się walki o cały obszar pomorskiego korytarza.

Posłuchaj audycji

Niemieccy żołnierze inscenizują dla celów propagandowych scenę łamania polskiego szlabanu granicznego w Kolibkach. Wrzesień 1939 r. (AIPN)

Na południowo-zachodnim odcinku frontu, już około 4:35 pierwsze Stukasy pojawiają się nad Wieluniem. W czasie trzech nalotów na miasto, w którym nie ma celów wojskowych, spada 75 ton bomb, niszcząc: centrum, szpital, kościół, klasztor i zabijając 1200-stu mieszkańców.

- O 4:45 pancernik "Schleswig-Hollstein" rozpoczyna ostrzał Westerplatte. Równocześnie oddziały Policji Porządkowej i SS atakują budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. Obrona placówki będzie trwała 14 godzin.

- Również o 4:45 elitarny pułk SS Leibstandarte, przekracza rzekę Prosna, kierując się na Wieruszów.

- Dwie godziny później w rejonie Kłobucka k/Częstochowy rozpoczyna się bitwa pod Mokrą gdzie Wołyńska Brygada Kawalerii przez cały dzień powstrzymuje niemiecką 4-tą Dyw. Pancerną. Straty zadane przez polskich żołnierzy wyłączą tę jednostkę z walki na dwa dni.

- Niemiecka 3 Armia z Prus Wschodnich, siłami dwóch korpusów uderza na Mławę. Mimo wsparcia broni pancernej, Niemcom nie udaje się przełamać polskich pozycji. Wszystkie ataki przeprowadzone pierwszego dnia, zostają odparte

- Pod Krojantami, 18 Pułk Ułanów Pomorskich rozbija tyły i tabory niemieckiej 2 Dywizji Zmotoryzowanej. Polaków zatrzymuje dopiero ogień karabinów maszynowych z transporterów opancerzonych. To wydarzenie daje początek niesławnej legendzie o rzekomych polskich atakach "z szablami na czołgi".

- Na Śląsk uderza 5 Dywizja Pancerna. Około 5.30, przekracza granicę i niemal z marszu zajmuje Rybnik. Dopiero pod wieczór, w rejonie Pszczyny, Niemcy zostają zatrzymani przez 6 Dywizję Piechoty.

- Na południowej granicy, walki rozpoczynają się o 4.30. 7 Bawarska Dywizja Piechoty atakuje polskie pozycje w rejonie Milówki, a korpus pancerny gen. von Kleista rusza ze Słowacji w kierunku Chabówki i Nowego Targu. Nieco bardziej na wschód od sił niemieckich, na teren Rzeczpospolitej wkracza słowacki korpus armijny w składzie trzech dywizji piechoty i jednego zgrupowania zmotoryzowanego oraz około 90 samolotów.

- Przed szóstą rano, Luftwaffe traci swoje pierwsze samoloty w tej wojnie. Miano pierwszego Polaka, który zestrzelił niemiecką maszynę przypada pilotowi z krakowskich Rakowic, ppor. Władysławowi Gnysiowi. Tego pierwszego dnia swoje zestrzelenia uzyskują także m.in.: Stanisław Skalski i Marian Pisarek. Wszyscy trzej będą potem służyć w polskich dywizjonach w Wielkiej Brytanii. Natomiast pierwszym polskim lotnikiem, który zginął we wrześniu, był dowódca porucznika Gnysia - kapitan pilot Mieczysław Medwecki. Stało się to tuż przed tym gdy jego podwładny zaliczył swoje wspomniane pierwsze zestrzelenie. Niemieckie bombowce atakują cały obszar Polski - od Helu, aż po Kraków. Nad Warszawą Luftwaffe traci 14 samolotów.

- Mimo że na całej długości granicy polsko-niemieckiej od świtu trwają zacięte walki - przez pierwsze 48 godzin, cenzura w III Rzeszy zabrania mediom używania słowa "wojna". Zaleca się prezentowanie stanowiska iż jest to jedynie odpowiedź na polskie ataki.

- Od samego początku wojny Niemcy dokonują egzekucji ludności cywilnej. Tylko tego pierwszego dnia ginie w ten sposób prawie 140 osób.

100%
0%