|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Współpraca, otwartość i dobro dziecka" - krakowscy specjaliści o wspieraniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Trudniej zdobywają wiedzę, inaczej trenują swoje umiejętności - dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi stanowią jedną piątą uczniów uczęszczających do polskich szkół. Uczniowie należący do tej grupy nierzadko potrzebują indywidualnego podejścia pedagogicznego i dobrego przygotowania nauczycieli. Czy polskie szkoły a więc i polscy nauczyciele są odpowiednio przeszkoleni i gotowi sprostać wyzwaniom uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - odpowiadali goście programu Pierwszy krok: prof. Władysława Pilecka z Instytutu Psychologii UJ, Małgorzata Niewodowska dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie, psycholodzy pracujący w poradni Magdalena Biłan-Brozenbach i Jolanta Bień oraz Monika Borkowska-Żebrowska z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

Posłuchaj rozmowy z gośćmi programu Pierwszy krok

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Do grupy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi należą dzieci i młodzież z dysleksją i dysgrafią, osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, nadpobudliwością, chorobami przewlekłymi, pochodzące ze środowisk marginalizowanych i zaniedbanych, dzieci mniejszości narodowych i emigrantów. DTo także dzieci wybitne uzdolnione, z wysoką inteligencją, które wymagają szczególnej opieki ze względu na ich indywidualność i dysharmonie rozwojowe. Stanowią one około 2,5−3 proc. całej populacji dzieci. W każej szkole znajduje się liczna grupa dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wymagających pomocy i wsparcia.

 

Konferencja zorganizowana 22 września przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie, Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną Dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie w całości została poświęcona tematowi dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W wykładach i dyskusjach wzięło udział 242 uczestników: psychologów, pedagogów, lekarzy, psychoterapeutów, kuratorów sądowych.

 

Joanna Gąska

Obserwuj autora na Twitterze

0%
0%