|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Picie pod chmurką, w cieniu Wawelu. Ustawa antyalkoholowa w krakowskich realiach

W Polsce, co do zasady, picie w miejscach publicznych nie jest zakazane. Nie można spożywać alkoholu jedynie w konkretnych lokalizacjach wymienionych w ustawie i na podstawie regulacji gminnych. W Krakowie uchwała o zakazie picia pod chmurką istnieje od 2003 roku. Jednak zdaniem gości Radia Kraków, polskie prawo regulujące tę kwestię jest niejednoznaczne i trudne do egzekucji a przede wszystkim przestarzałe i nieprzystające do współczesnych, polskich realiów. Po głośnym wyroku warszawskiego sądu, który uniewinnił Marka Tatałę, wiceprezesa fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju i twórcę inicjatywy "Legalnie nad Wisłą" specjaliści, goście Radia Kraków nie mają wątpliwości, że ustawa powinna zostać napisana od nowa.

Posłuchaj rozmowy w programie Pierwszy krok

fot. pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne,

Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Zakazuje spożywania napojów alkoholowych w konkretnych miejscach tj. w szkołach i innych zakładach oraz placówkach oświatowo-wychowawczych i opiekuńczych, domach studenckich, zakładach pracy, stołowkach pracowniczych, miejscach masowych zgromadzeń (chyba, że na podstawie specjalnego pozwolenia), środkach i obiektach komunikacji publicznej (z wyłączeniem wagonów restauracyjnych), obiektach wojskowych oraz  na ulicach, placach i w parkach oraz w innych, niewymienionych w ustawie miejscach na podstawie regulacji gminnych. W Krakowie od 2003 roku istnieje uchwała zakazująca picia alkoholu w konkretnych miejscach.
 
O tym jak wygląda egzekwowanie prawa w Polsce na tle innych krajów europejskich  mówią specjalisci:
wiceprzewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krakowie Mariusz Nawrot, przewodniczący zespołu ds. opiniowania wniosków o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w MKRPA w Krakowie, Janusz Kowalski oraz specjalista do spraw wykroczeń w wydziale prewencji Komendy Wojewódzkiej Polski w Krakowie aspirant sztabowy Jacek Kania.
 
W Niemczech można pić w miejscach publicznych, podobnie jak w Szwajcarii. Tam nikt nie zwróci uwagi na przechodnia popijającego na ławce alkohol.  Ale już na Litwie, w Szwecji czy w Belgii mogą nas za to spotkać duże nieprzyjemności. Piwa „pod chmurką” nie napijemy się m.in. w Rosji, Austrii, czy liberalnej Holandii  a także w Stanach Zjednoczonych, gdzie prawo w tej materii jest surowo egzekwowane.

 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze

 

 

100%
0%