INTERNETOWA ZAGADKA REGIONALNA (23.02.14.)

Wieś, siedziba gminy w województwie śląskim na zachód od Bielska – Białej.
W latach 1870-1890 rozkwitła jako uzdrowisko, w latach 1927-1939 wybudowano w niej nowy zakład leczniczy, który działał do II wojny światowej.
Propagatorem uzdrowiska był Wincenty Pol, a gościli w nim znani Polacy: Aleksander Kotsis, Maria Konopnicka, Ignacy Daszyński, Maria Dąbrowska, Julian Tuwim, Zofia Kossak Szczucka, Stefan Kisielewski.
W tej miejscowości miał willę premier II RP Janusz Jędrzejewicz.
Częstym gościem uzdrowiska był geolog Władysław Szajnocha, który zmarł tam w 1928 r.

Proszę podać nazwę tej miejscowości.


ADRES INTERNETOWY: [email protected]
do wtorku25.02.14 r.


UPOMINKI:
album KRZYSZTOFA ŻYRY „Przedwojenny Kraków. Najpiękniejsze fotografie”.

książka GIANFRANCA RAVASIEGO „Piękni Biblii”.

 


przewodnik BRONISŁAWA i DOMINIKI CENDÓW „ Kościoły, kaplice i dzwonnice drewniane. Województwo małopolskie. Część północna”.


W NIEDZIELĘ 23 LUTEGO W PROGRAMIE:

Rozmowa ze znawcą historii Krakowa MICHAŁEM KOZIOŁEM.
Punktem wyjścia do opowieści o pobycie w Krakowie DAGNY PRZYBYSZEWSKIEJ, norweskiej artystki, żony Stanisława Przybyszewskiego, będzie adres: Kraków ulica Karmelicka 53, bo tam właśnie zamieszkała z dziećmi, w 1898 r. rodzina Przybyszewskich.
Jak znalazła się w krakowskim środowisku Dagny, kobieta wyzwolona? Jak oceniali ją krakowianie, przedstawiciele młodopolskiej bohemy?

 

Łąckie sady, jabłka i śliwki znane są dziś w Europie.
A kim był prekursor i propagator sadownictwa na tym terenie?
STANISŁAW WILKOWICZ (1859 – 1943) był nauczycielem i od 1898 r. kierownikiem dwuklasowej szkoły powszechnej w ŁĄCKU, aż do chwili przejścia na emeryturę w 1927 r.
Odznaczał się zaskakującymi metodami popularyzacji sadownictwa. Najlepszym uczniom rozdawał sadzonki drzew, podobnie absolwenci szkoły przy zawarciu małżeńskiego związku otrzymywali takie prezenty. W sukurs pospieszył mu miejscowy proboszcz, który za pokutę nakazywał sadzenie drzewek.
O Stanisławie Wilkowiczu opowiada prof. BOLESŁAW FARON, rodem z Czarnego Potoku koło Łącka.