|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Audycja z dn.29.11.2015 r.

ZAGADKA REGIONALNA (29.11.)

Rzeka o długości 13 km, lewy dopływ Białej Przemszy. Wypływa w okolicy wsi Żurada płynie przez Bukowno i wpada do Białej Przemszy w dzielnicy Sławkowa, Ryszka. Do 2005 r. zaopatrywała w wodę Sosnowiec.

Proszę podać nazwę tej rzeki.

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                      do godz. 7. 30 dnia 29.11.2015 r.

 

UPOMINKI:

3 egzemplarze książki WOJCIECHA SZATKOWSKIEGO  "TATRY NA NARTACH. Przewodnik skiturowy".

 

 

W NIEDZIELĘ   29 LISTOPADA w PROGRAMIE:

 

Rozmowa z WOJCIECHEM SZATKOWSKIM  z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, historykiem sportu, znawcą sportu narciarskiego.

Tym razem opowiada o wydanym przez Tatrzański Park Narodowy,  przewodniku skiturowym   (wysokogórskim) "TATRY NA NARTACH".

Do kogo jest adresowany, jakie zawiera informacje i jak należy przygotować się do wyprawy w góry na nartach. Posłuchaj  autora!

 

 

 


Do połowy grudnia,  w Izbie Regionalnej im.ks.Jana Królikiewicza, w WOJNICZU można oglądać wystawę filatelistyczną ze zbiorów tarnowskiego kolekcjonera, historyka dr MARKA SMOŁY.  Przez 40 lat zgromadził 140 tysięcy znaczków
Jedna z  prezentowanych w Wojniczu  kolekcji, nawiązuje do historii poczty w Tarnowie, która niebawem będzie obchodzić jubileusz 250. lecia. Najstarszy walor to XVIII wieczna koperta. Posłuchaj, o historii opowiadanej przy pomocy znaczków !
 

 


 

 

KATARZYNA NAWARA z Kasiny Wielkiej w powiecie limanowskim, należy do zespołu "KASINIANIE - ZAGÓRZANIE" od samego początku jego działalności. Kiedyś występowała wspólnie z mężem, potem muzykowały ich dzieci, a teraz wnuki.
Obecnie zespołem kieruje  ANDRZEJ CIĘŻADLIK. Jego  dziadka STANISŁAWA , skrzypka i gawędziarza, wspomina Pani Katarzyna. Posłuchaj!
 

 

 


 

Od 3 lat Centrum Kultury w SŁOMNIKACH realizuje projekt " 50 + Kultura" adresowany do seniorów. Największą aktywność przejawia grupa  wokalna, którą opiekuje się WOJCIECH JANCZARSKI  oraz grupa teatralna kierowana przez JOANNĘ ANTOSZ.
Niedawno w Warszawie, podczas  XIII Ogólnopolskiego Festiwalu  Twórczości Amatorskiej Seniorów  "TERAZ MY!", aktorzy  ze Słomnik  zaprezentowali "Kopciuszka"  Jana Brzechwy.
Posłuchaj co mówią o występie: ELŻBIETA STRONA  - odtwórczyni tytułowej roli oraz sceniczna  "Dama" JANINA JĘDRZEJCZYK!
 

 


fot.Wikipedia

JAN GWALBERT PAWLIKOWSKI (ur.1860 w Medyce zm. w 1939 r. we Lwowie) był ekonomistą, publicystą i politykiem, a także historykiem literatury, taternikiem  oraz jednym z pionierów ochrony przyrody.
Założyciel i redaktor (do  r. 1935 redaktor naczelny) czasopisma "Wierch"", poświęconego Tatrom i ukazującego się do dziś w Krakowie. To autor wielu prac o Juliuszu Słowackim i jego poezji mistycznej.
Sylwetkę Jana Gwalberta Pawlikowskiego omawia historyk literatury prof. BOLESŁAW FARON. Posłuchaj!
 

 


 

 

 

fot.JACEK SYPIEŃ

Historyk JACEK SYPIEŃ  zaprasza do odwiedzenia  Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, mieszczącego się przy ul. Floriańskiej 8 w OLKUSZU.
Twórcą i wieloletnim kustoszem, założonego w 1978 roku muzeum był Stefan Ząbczyński (1912 – 2002), długoletni prezes olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej i Honorowy Obywatel Olkusza. To dzięki jego kolekcjonerskiej pasji możemy dziś oglądać bogate i unikatowe w swoim rodzaju zbiory sprzętu strażackiego, samochodów, konnych sikawek, hełmów, pasów, toporów i mundurów strażackich z XIX i XX wieku. Jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum jest dzwon alarmowy z 1642 roku, który wcześniej znajdował się w kościele przy klasztorze augustianów.
Jak brzmi? Posłuchaj!

 

100%
0%