Część gerontologów uważa, że nie ma limitu długości życia. Czy jest tak naprawdę? Warto przeprowadzić taki eksperyment!

Z każdym dniem się starzejemy. W mierę upływu lat nasz organizm się zmienia - od około 30 roku życia zaczynają się w nim  postępujące procesy zanikowe. Obserwujemy np. zmniejszenie rozmiaru nerek, w wątrobie spadek przepływów wątrobowych. W miarę upływu lat zmienia się także proporcja pomiędzy masą mięśniową a tkanką tłuszczową. 

Wykazano, że aktywność fizyczna i wysiłek fizyczny zmniejsza szybkość utraty masy kostnej, poprzez zwiększone obciążenie kośćca jak i zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu.

Zmniejszenie albo całkowite wyeliminowanie używek i nadużywania leków – zwłaszcza preparatów dostępnych bez recepty, które pacjenci biorą bez kontroli, a często i wiedzy lekarza, zmniejszanie zaniedbań higienicznych,  kontakt z innymi osobami – utrzymywanie kontaktów towarzyskich- to wszystko ma  pozytywny wpływ na nasz proces starzenia się.

Część gerontologów uważa, że nie ma limitu długości życia. Czy tak jest naprawdę? Warto przeprowadzić taki eksperyment! SPRÓBUJ 

Czy jesteśmy w stanie starzeć się w zdrowiu?  Pierwsze oznaki starzenia, czy jest na nie recepta? Jakie jest lekarstwo na starość?
Na co najczęściej chorują osoby starsze? Posłuchaj rozmowy Katarzyny Pelc z dr n.med. Alicją Klich-Rączką z Katedry Chorób Wewnętrznych i Griatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.