|
|
Kraków
101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt
4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
Więcej
|
Przeglądaj playlistę
MENU
x
Wiadomości
Wiadomości drogowe
Sport
Kultura
Kultura online
Gospodarka
Audycje
Rozmowy
Galerie
Wideo
Patronaty
Wszystko o DAB+
Blogi
O nas
Reklama
Ramówka
Nasze akcje
Z radiowej biblioteki
Słuchowiska Radia Kraków
Muzyka
Poradniki
Wyczyn i blamaż
Od Was
Dziennikarze
Wydawnictwa
Wybory
OGLĄDAJ ONLINE
SŁUCHAJ RADIA KRAKÓW
MENU
x
Wiadomości
Wiadomości drogowe
Sport
Kultura
Kultura online
Gospodarka
Audycje
Rozmowy
Galerie
Wideo
Patronaty
Wszystko o DAB+
Blogi
O nas
Reklama
Ramówka
Nasze akcje
Z radiowej biblioteki
Słuchowiska Radia Kraków
Muzyka
Poradniki
Wyczyn i blamaż
Od Was
Dziennikarze
Wydawnictwa
Wybory
OGLĄDAJ
SŁUCHAJ
Wiadomości
Wiadomości drogowe
Sport
Kultura
Kultura online
Gospodarka
Audycje
Rozmowy
Galerie
Wideo
Patronaty
Wszystko o DAB+
Blogi
O nas
Reklama
Ramówka
Nasze akcje
Z radiowej biblioteki
Słuchowiska Radia Kraków
Muzyka
Poradniki
Wyczyn i blamaż
Od Was
Dziennikarze
Wydawnictwa
Wybory
Radiokrakow.pl
/
Audycje
/
Magazyn Familijny
/
To jest gość
Czwartek, 8 lutego 2018, 15:37
To jest gość
Niedz., Niedz., Niedz. 10:20 - 10:40
PROWADZI:
Paweł Sołtysik
Niedz. 10:20-10:40
Wioletta Gawlik-Janusz
Niedz. 10:20-10:40
Marzena Florkowska
Niedz. 10:20-10:40
Są między nami, robią rzeczy niesamowite. Chcemy ich poznać i przedstawić Państwu. To jest gość!
To jest gość - HISTORIA AUDYCJI
11 kwietnia
10:20
Jak wspierać młodzież?
Kiedy człowiek długo przebywa w niekomfortowej sytuacji, to ulega zjawisku habituacji, czyli wygaszaniu reakcji na bodziec. Młodym ludziom dodatkowo towarzyszy poczucie zobojętnienia, które odbiera siły, by radzić sobie z problemem. Czy po…
5 kwietnia
10:15
Kiedy trzęsą nam się uszy przy jedzeniu?
Kto pierwszy rozpoczyna posiłek? Dlaczego widelec tak późno pojawił się na naszych stołach? Czyli o dobrych manierach przy posiłkach. A wszystko za sprawą cyklu wykładów w Muzeum Krakowa "Podano do stołu! Krakowskie spotkania kulinarne".…
5 kwietnia
10:15
Czułe słowa, czyli Angelika i Michał Ziomek
Opowieść o radości i wdzięczności, nadziei i czułości. Gości podejmuje Marzena Florkowska.
21 marca
10:30
Jak zdalna edukacja wpływa na dzieci, a jak na nauczycieli?
Izolacja i brak wsparcia rówieśniczego, monotonia, konieczność samodzielnej pracy nad materiałem szkolnym, wreszcie długotrwałe przebywanie wśród domowników mogą wyzwolić kryzys. Negatywne skutki pandemii odczuwają dzieci, młodzież,…
14 marca
10:10
Wspólny śmiech - czy tego brakuje dzieciom i młodzieży?
Śmiech tworzy wspólnotę, przełamuje bariery, rozładowuje napięcia, pozwala przetrwać trudne chwile, leczy choroby. Może dlatego tak bardzo brakuje nam wspólnego śmiechu. Także z tego powodu dzieci i młodzież tęskną za szkołą. Za…
28 lutego
10:20
Jan Wojdak - łowca młodych talentów
W roku 1972 stanął na czele zespołu Wawele. Jest kompozytorem wszystkich piosenek, które w tamtych latach królowały w plebiscytach przebojów. Jego utwory śpiewane były na festiwalach w Sopocie i w Opolu. Twórczość dla dzieci rozpoczął…
21 lutego
10:10
Czego najmłodsi mogą nauczyć się od stulatków?
Pasji? Kontaktów towarzyskich? Samodyscypliny? Dążenia do celu na przekór wszystkiemu? Pokonywania własnych słabości? Radości życia? Szacuje się, że na świecie żyje ok. 455 tys. Stulatków, a do 2050 roku ich liczba może przekroczyć…
7 lutego
10:40
Świetlice środowiskowe
Co świetlice środowiskowe oferują dzieciom? Dlaczego warto skorzystać z organizowanych tam zajęć on line? Jak przyciągnąć uwagę dzieci i młodzieży zmęczonych zdalną edukacją? O zajęciach, wolontariuszach i działalności Towarzystwa…
31 stycznia
10:20
SYNDROM OPUSZCZONEGO GNIAZDA
Moment wyprowadzenia się dziecka z domu bywa trudny dla rodziców. Zwykle matki bardziej przeżywają te chwile zwłaszcza wówczas, gdy dotychczasowe życie całkowicie podporządkowały rodzinie. Ale ten moment może być początkiem nowego etapu…
17 stycznia
10:40
Gry komputerowe stymulują rozwój dziecka
Dzieci lubią spędzać czas przy komputerze lub smartfonie. Specjaliści straszą uzależnieniem, krzywym kręgosłupem, problemami ze wzrokiem, otyłością, zanikiem relacji społecznych, dlatego rodzice zabraniają, a dzieci i tak grają w gry…
10 stycznia
10:20
Podwórko, trzepak, gra w klasy czy w gumę
Jak dzieci i młodzież spędzały czas wolny? Czy gra w piłkę na trawie i wyścigi wyrabiały kondycję fizyczną? Dlaczego dzieci były tak twórcze i nie wymagały od dorosłych, by im ten czas organizowali? Jakie elementy dawnego życia są…
6 stycznia
09:30
Szczodry Dzień
6 stycznia to dzień, w którym w tradycji chrześcijańskiej przypada święto Trzech Króli. To także dzień, który oznacza zakończenie Godów, dokładnie 12-dniowego okresu Godów. Dziś o Godach rzadko się mówi, a w przeszłości stanowiły…
27 grudnia 2020
10:20
ŚWIĘTA OKIEM KOLEKCJONERA
Stare opłatki i banderole, którymi były opasywane, szczypce do wypieku opłatków, szopka królowej Bony, która potem należała m.in. do Aleksandra Fredry, pocztówki świąteczne, formy do wypieku pierników. Marek Sosenko, krakowski…
20 grudnia 2020
10:10
Świąteczne filmy a filmoterapia
Często oglądając filmy, śmiejemy się, płaczemy, przeżywamy problemy bohaterów filmu i przechodzimy razem z nimi przez trudności. To zjednoczenie z bohaterem postanowili wykorzystać terapeuci w pracy z pacjentami i tak zrodził się nurt…
13 grudnia 2020
10:20
Czy dzieci lubią tajemnicę i oczekiwanie?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest Monika Wiśniewska, pedagog, wieloletni nauczyciel i dyrektor przedszkola. W jaki sposób przygotowywać się z dziećmi do Świąt Bożego Narodzenia?Rozmawiamy o rytuałach, o tym, w jaki sposób możemy w…
29 listopada 2020
10:40
Relacja mistrz - uczeń
Festiwal Piosenek Andrzeja Zielińskiego w Gdowie w tym roku odbył się po raz 9 . To Festiwal, podczas którego dzieci, młodzież oraz dorośli prezentują twórczość założyciela zespołu Skaldowie. Czy znany kompozytor czuje się mistrzem…
22 listopada 2020
10:20
Jak bezpiecznie kołysać dziecko?
Kołyszemy, huśtamy dziecko, podrzucamy je. Wszystko po to, by sprawić mu radość lub je uspokoić. Czy zawsze jest to bezpieczne? Czy nieświadomie możemy je skrzywdzić? O Zespole Dziecka Potrząsanego rozmawiają neuropsycholog Anita…
8 listopada 2020
10:20
Jak niszczymy w dzieciach wiarę w siebie
"Nie zmyślaj. Nie przesadzaj. Nie pyskuj. Dziewczynki tak się nie zachowują. Przestań się mazać. Niczego nie szanujesz." - te zdania maja właściwości arszeniku: demotywują, odbierają chęć do działania, wpędzają w kompleksy. Raport o…
25 października 2020
10:20
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w okresie pandemii
Do trudnych sytuacji trzeba dorosnąć poprzez stopniowe doświadczenia. Ważna też jest rola dorosłych, rodziców, opiekunów, nauczycieli, którzy nie będą zwracać uwagi wyłącznie na oceny w szkole, ale na całościowy rozwój dziecka. Bo…
18 października 2020
10:00
Chwalić czy nie chwalić?
Pochwała jest zawsze oceną. Dla nas, dorosłych, jest to trudne do pojęcia, ponieważ wolimy być chwaleni niż krytykowani. Chociaż dla wielu dorosłych konstruktywna krytyka jest bodźcem do działania. Jeśli dziecko namaluje rysunek, strzeli…
4 października 2020
10:20
Czy bibliotekarz to zawód z misją?
Zawód bibliotekarza nie cieszy się wysoką estymą. Wokół niego narosło wiele stereotypów, np.: wykonują go głównie panie w starszym wieku, jest mało opłacalny, jest najmniej stresującym zawodem ze wszystkich. Choć stereotypy nie biorą…
20 września 2020
10:20
Jak budować pewność siebie u dziecka?
Amerykański pisarz Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Opowiastka…
6 września 2020
10:20
Kapsuła Czasu na Placu Szczepańskim
Na Placu Szczepańskim podziwiać można Kapsułę Czasu. Ta rzeźba Aleksandra Rokosza została przeniesiona spod Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie. W sobotę 5 września zamknięto “Serce Kapsuły Czasu. O szczegółach rozmawiają …
6 września 2020
10:20
Kolekcjonerka porcelanowych lalek
Teresa Waydowicz z Tarnowa jest największą w Europie kolekcjonerką lalek porcelanowych. W jej zbiorach znajduje się ponad 1400 lalek z całego świata. I choć dobrze pamięta swoją pierwsza lalkę z dzieciństwa, to ta pasja rozpoczęła się,…
9 sierpnia 2020
10:20
Edukacja emocjonalna
Szczęście, złość, wstręt, smutek, zdziwienie, strach, pogarda - to 7 podstawowych emocji, które odczuwamy niemal każdego dnia. A jakie kombinacje tych stanów emocjonalnych pojawiają się u dzieci? Skąd u nich taka różnorodność i…
2 sierpnia 2020
10:20
Kiedy do psychologa dziecięcego?
W jakich sytuacjach należy skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego? Czy stres wywołany pandemią jest ku temu powodem? Gdzie szukać wsparcia? Najlepiej udać się do Poradni Psychologicznej dla dzieci i młodzieży, która oferuje…
26 lipca 2020
10:10
Hakersi
Dzieci objęte rodzinną pieczą zastępczą często doświadczają wykluczenia cyfrowego. Brakuje im komputerów, nauczycieli programowania, czasem chęci i motywacji. Fundacja Sarigato wychodzi im na przeciw. Zorganizowała akcję "Zostań…
19 lipca 2020
10:10
#Instamamy
Mają piękne, kolorowe, modne życie, a przynajmniej taki obraz wyłania się z ich kont instagramowych. Kreują rzeczywistość, edukują inne mamy, zarabiają dzięki marketingowcom. Niekiedy dotyka je fala hejtu za zbyt intymne fotografie lub…
5 lipca 2020
10:10
Warsztaty koronki klockowej
Jeszcze w przyszły piątek (10 lipca), sobotę (11 lipca) i niedzielę (12 lipca) można uczestniczyć w Celestacie w warsztatach koronki klockowej. Warto pamiętać, że Krakowska Koronka Klockowa została wpisana na Listę Niematerialnego…
28 czerwca 2020
10:10
Fundacja Dorastaj z nami
Dzieci medyków - jak często o nich myślimy? Czy tęsknią za swoimi rodzicami, gdy ci są na służbie? Czy martwią się o ich zdrowie? Jak radzą sobie ze stresem? Dzieci lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, ale także strażaków,…
14 czerwca 2020
10:20
Dzieci doświadczone migracją w dobie pandemii
Dzieci doświadczone migracją to m.in. dzieci cudzoziemców, ale i polskie dzieci powracające z emigracji. W czasie pandemii doświadczyły podwójnego wykluczenia. Wprowadzenie zdalnej edukacji bez udziału asystentów międzykulturowych…
31 maja 2020
10:20
Przedsiębiorcze mamy
W dobie epidemii założyły własne firmy. Godzą rolę pracodawcy z rolą mamy. Potrzebują wsparcia bliskich, ale i solidarności kobiecej. Mowa o kobietach, odważnych, młodych matkach, które pomimo trudności postanowiły zrealizować…
17 maja 2020
08:30
"Człowiek o wielkim sercu. O Janie Pawle II dla dzieci"
Czy papież może chodzić na siłownię? Czy może żartować, tańczyć, grać w gry komputerowe? Co znaczy być tolerancyjnym i cierpliwym? Te pytania stawiają dzieci, odpowiadają autorzy książki "Człowiek o wielkim sercu. O Janie Pawle II…
3 maja 2020
10:20
Czym jest wychowanie patriotyczne?
Do bycia patriotą należy dojrzeć, czy można się tego nauczyć? Kto sprawuje wychowanie patriotyczne? Jak wzbudzić u dziecka miłość do ojczyzny? Takie pytania rodzą się najczęściej podczas uroczystości państwowych, dlatego w dniu 3.…
26 kwietnia 2020
10:20
Szkoła po kwarantannie
To pytanie zadajemy sobie coraz częściej, jak wyglądać będzie pedagogika po kwarantannie. Czy wrócimy do takiej samej szkoły i przywrócimy utarte schematy działania i myślenia? A może to będzie zupełnie nowe otwarcie i wyzwanie?…
13 kwietnia 2020
10:20
Święta z rodziną w obliczu epidemii
Jak cieszyć się świętami w czasie pandemii? Jak wytłumaczyć dzieciom nieobecność babci, cioci, stryja? Jak epidemia koronawirusa wpływa na relacje rodzinne - jeszcze bardziej je umacnia, czy niszczy od środka? O rodzinie odizolowanej…
5 kwietnia 2020
10:40
Szkoła w domu, czyli edukacja domowa?
Szkoła przeniosła się do sieci, więc dzieci pracują w domach. Mamy szkołę w domu, czyli już edukację domową? O różnicach i podobieństwach edukacji zdalnej i domowej Wioletta Gawlik rozmawia z Kingą Pukowską - mamą 3 dzieci, które od…
29 marca 2020
10:00
Ida Przeźmińska
Ida Przeźmińska, laureatka konkursu poezji podczas Wieczoru Poezji Autorskiej była gościem Radia Kraków. Konkurs, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski VIII LO w Krakowie im. Stanisława Wyspiańskiego, odbył się 8 marca i zgromadził…
22 marca 2020
10:20
Zdalna edukacja
Ogłoszony stan epidemii w Polsce przedłużył zamknięcie uczelni wyższych, szkół, przedszkoli i żłobków. Nauczyciele, uczniowie i rodzice stanęli przed wielkim wyzwaniem - zdalne nauczanie. Jak temu sprostać? Jakich technik używać w…
8 marca 2020
10:20
Typowa włoska rodzina
Pierwszy raz nie dostała się do krakowskiej PWST z powodu braku temperamentu. Wszyscy, którzy znają Martę Bizoń, krakowską aktorkę związaną m.in. z Teatrem Ludowym, słysząc to - pękają ze śmiechu. Bo taka kumulacja energii, humoru,…
23 lutego 2020
10:20
Mężczyźni chcą opiekować się dziećmi i seniorami
Według danych GUS z 2019 roku 8,6 mln osób w Polsce wykonuje pracę opiekuńczą: ponad 7 mln opiekuje się dziećmi, 1,5 mln - dorosłymi osobami chorymi i starszymi w rodzinie. Najczęściej tę rolę podejmują kobiety. Oferty pracy…
16 lutego 2020
10:20
JESIENIARA, ALTERNATYWKA i ELUWINA, czyli Młodzieżowe Słowa Roku
Od czterech lat Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Wygrywają te, które zgłasza największa liczba osób. W tym roku to m.in. jesieniara, alternatywka i eluwina. Rozmawiają dr Małgorzata Majewska -…
2 lutego 2020
10:20
Wielokulturowość w edukacji
Polska do niedawna była traktowana jako przystanek dla emigrantów ze Wschodu, których celem były Niemcy. Dziś staje się punktem docelowym. Wiele rodzin decyduje się osiąść właśnie tu, w Krakowie. Pokazują to statystyki uczniów i…
26 stycznia 2020
10:20
Wieczór kolęd dedykowany rezydentom i mieszkańcom Krakowa
To pierwszy wieczór z kolędami dedykowany rezydentom i mieszkańcom Krakowa, którzy przybyli tutaj z dalekich stron i wybrali nasze miasto jako miejsce, w którym obecnie żyją. Już a tydzień, 2 lutego, o godzinie 17.00 w Centrum Sztuki…
19 stycznia 2020
10:20
Rola babci
"Babcia to ma dobrze - może wspierająco rozpieszczać, a przy tym ma mniejszą odpowiedzialność". Jaką rolę pełni babcia w procesie wychowania wnucząt? Czy do bycia babcią należy dojrzeć - jak do macierzyństwa? Jak zmienił się…
6 stycznia 2020
10:20
Muzyka z przesłaniem
"Edukacja przez zabawę, uśmiech i muzykę" to motto, które przyświeca zespołowi Mała Orkiestra Dni Naszych. Zespół tworzy piosenki, które uczą dzieci patriotyzmu, ekologii, przyjaźni, zachowań prozdrowotnych, ale dalekie są od…
5 stycznia 2020
10:10
Pielgrzymowanie razem z dziećmi - który moment najlepszy, by zacząć?
Czy nawiedzania miejsc świętych jest dla dzieci przeżyciem? Czy odczuwają historie i znaczenie tego, czego dotykają i doświadczają? Czy w XXI wieku tradycja pielgrzymowania w grupie jest ciągle aktualna? O tym rozmawia Marzena Florkowska i…
29 grudnia 2019
10:20
Święta w nowej rodzinie
Wojciech Eichelberger, w swojej wydanej niedawno książce pt. „Rodziny patchworkowe. Jak w nich żyć?", kaskaderami nazywa osoby, które decydują się na założenie rodziny patchworkowej. Tłumaczy to w ten sposób, że "Ilość możliwych…
22 grudnia 2019
10:20
Doceniam moją ż0nę
Maciej Sikorski jest artystą reżyserem, twórcą Teatru Exit, w którym grają osoby niepełnosprawne. Ale jest też mężem i ojcem sześciorga dzieci. O artyźmie życia i rodziny rozmawiał z Marzeną Florkowską w przedświątecznej…
16 grudnia 2019
10:20
Święta w szpitalu
"Duże marzenie jest takie, żeby święta spędzić w domu. A małe, by poczuć magię świąt i stworzyć kącik dziecięcy." To marzenia dzieci, które będą spędzać święta w szpitalu. Wczoraj (14.12) w Radiu Kraków odbyła się…
8 grudnia 2019
10:05
Pieluszki wielorazowe. Wyzwanie, moda, alternatywa ?
Pieluchy tetrowe to już nie tylko wyzwanie to zwyczajne rozwiązanie dla wielu rodziców. Rozwiązanie ekonomiczne ale mniej komfortowe. Jak wygląda taka pieluszka? Jeśli w Państwa wyobraźni podczas czytania tych słów pojawia się pielucha…
24 listopada 2019
10:20
Mindfulness w szkole
Termin „mindfulness" w tłumaczeniu na język polski oznacza „uważność”, „uważną obecność” lub „pełnię obecności”. Dobroczynny wpływ metody na koncentrację i redukcję stresu doceniły brytyjskie szkoły, które…
10 listopada 2019
10:20
O życiu pomiędzy Polską, a Holandią
O urokach obydwu tych miejsc i decyzji, gdzie osiąść na stałe - takie dylematy życia i pracy w różnych krajach ma wiele rodzin, a trudność pogłębia się zwłaszcza, gdy w grę wchodzą także plany i wybory dzieci. Z Magdaleną Osiewicz…
3 listopada 2019
10:10
Brandon Mull w Radiu Kraków
Brandon Mull to popularny amerykański pisarz, twórca powieści fantastycznych dla dzieci i młodzieży, np serii “Baśniobór”, “Smocza straż”, “Pozaświatowcy”, “Pięć królestw”. Autor odwiedził naszą rozgłośnię przy…
27 października 2019
10:10
Dlaczego autora tekstów można porównać do parasolnika?
Jacek Cygan ma wiele wspólnego z Magazynem Familijnym - nie tylko jako jego gość specjalny, ale także współtwórca "Dyskoteki Pana Jacka" w Teleranku, akcji "Cała Polska czyta dzieciom", czy autor książeczki "Cyferki". Marzena Florkowska…
13 października 2019
10:10
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub ojcowskim
Dlaczego powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, wychowawczym, ojcowskim jest trudny dla rodzica? Jak zmienia się rynek pracy dla powracających rodziców? Jak pracodawca zmienia politykę i kulturę pracy w związku z powrotem pracowników?…
29 września 2019
10:20
"Prasłowianki"
"Prasłowianki" odwiedziły Marzenę Florkowską w Magazynie Familijnym. I zrobiło się rodzinnie, wielopokoleniowo, wesoło, muzycznie i aż same nogi rwały się do tańca, a dusza śpiewała. A pretekstem do spotkania jest zbliżający się…
22 września 2019
10:10
Ekologia oczami dzieci
"Ekologia oczami dzieci to proste działania, takie jak oszczędność, czystość, nieśmiecenie, unikanie chemii i sztucznych składników, ale też kontakt z naturą i dbanie o dobrą atmosferę w otoczeniu" - czytamy w raporcie „Ekologia…
15 września 2019
10:10
O akcji Hospicjum dla Dzieci Alma Spei "Szkoły z pasją pomagania"
Osoby z ogromną wrażliwością i pasją, przede wszystkim pasją pomagania - tak najkrócej można określić osoby biorące udział w akcji Hospicjum dla Dzieci Alma Spei "Szkoły z pasją pomagania". Jeśli zastanawiamy się, czy nasze dziecko…
1 września 2019
07:40
Podróż śladem pól kempingowych
To już nie puste pole, lecz tętniące życiem miejsce. Aerobik na plaży, lody dla psów, rozbudowane place zabaw - to atrakcje współczesnych pól kempingowych. Za wysoki standard otrzymują gwiazdki niczym hotele, ale wyróżnia je bliskość…
25 sierpnia 2019
07:40
Tato zrób mi grę! - Marek Przystaś
W 2008 roku krytycznie popatrzył na światowy rynek gier dla najmłodszych i postanowił nim zawładnąć. Tak powstało kilkaset aplikacji skierowanych do najmłodszych, stworzonych pod kontrolą kompetencji rodzica, którym także jest. Jak…
18 sierpnia 2019
10:40
Kolej Michała Jurkiewicza
Michał Jurkiewicz kocha kolej od dziecka. Na stacjach kolejowych spędzał w dzieciństwie długie godziny, przyglądając się parowozom. Potem sam stworzył makietę kolejową składającą się z 30 metrów torów kolejowych. Aż w końcu kupił…
15 sierpnia 2019
10:40
Tradycja to ważne słowo
Tradycja to przekazywanie z pokolenia na pokolenie obyczajów, wierzeń, obrzędów. Dlaczego odwoływać się do starego święta i starego zwyczaju? Bo tylko stare święta są ciekawe. Nowe muszą się sprawdzić w czasie - ile są warte, okaże…
11 sierpnia 2019
10:40
Jak dziecko nauczyć miłości do przyrody?
Wakacje to dobry moment, by zbliżyć się do przyrody i bliżej ją poznać, zanurzyć się w niej, zwłaszcza jeśli na co dzień otacza nas betonowa przestrzeń. Kontakt z naturą wpływa w istotny sposób na rozwój dziecka, ubogaca je, rozwija…
21 lipca 2019
10:40
Z dzieckiem na pełnym morzu
Dryfując na jachcie, śpiąc w kajutach, gotując na kołyszącej się kuchence i balansując między bezludnymi wyspami - czy to możliwe? Oczywiście - przekonują autorzy bloga Kasai.eu, którzy właśnie wrócili z tygodniowego rejsu w Grecji.…
7 lipca 2019
10:40
Rodzeństwo: tacy sami, a tak różni
Wykapany ojciec, utalentowany jak dziadek, skąpy jak stryjenka. W kogo on się wdał? Często zadajemy to pytanie, gdy zachowanie, osobowość lub charakter dziecka wyjątkowo wyróżnia się na tle rodzeństwa. Na ile geny kształtują charakter…
30 czerwca 2019
10:20
Kiedy "dziecko na ulicy" zmienia się w "dziecko ulicy"?
W czasie deszczu dzieci się nudzą, a w czasie upałów? Spędzając wakacje w mieście, dzieci często się nudzą, dlatego wychodzą na podwórko, ulicę lub do galerii. Brzmi niegroźnie, dopóki częstotliwość obcowania z podwórkowymi…
23 czerwca 2019
10:40
Współczesne ojcostwo
“Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli.” - mawiał Goerge Herbert, angielski poeta. I miał rację. Ojciec pełni bardzo ważną rolę w życiu dziecka. Co ciekawe, przez lata wzorzec ojca bardzo ewoluował – począwszy od moralnego…
16 czerwca 2019
10:15
Wychowanie przez sport
W wakacje warto postawić na sport. W końcu już wielcy filozofowie greccy, m.in. Arystoteles i Platon, podkreślali, że sport wpływa nie tylko na ciało, ale ma także kluczowe znaczenie w kształtowaniu charakteru i moralności. Czym jest…
2 czerwca 2019
10:40
Smok Barbarkus w Radiu Kraków
Nie jest fikcyjnym, latającym, olbrzymim gadem, lecz miłym, trochę roztargnionym, zielonym smokiem. Nosi mundur strażnika miejskiego i pomaga dzieciom zrozumieć podstawowe zasady bezpieczeństwa. Smok Barbarkus raz w miesiącu gości w Dworku…
19 maja 2019
10:15
W jaki sposób pokochać muzykę klasyczną i jak zacząć ją rozumieć?
"Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?" - mawiał Ludwik Jerzy Kern. A czym jest gust muzyczny? Jak się rodzi, kształtuje i jak go doskonalić? W jaki sposób pokochać muzykę klasyczną i jak zacząć ją rozumieć?…
13 maja 2019
10:15
Rodziny bezkonfliktowe nie istnieją
Rodzina - jak podaje definicja słownikowa - to podstawowa forma życia społecznego. Pełni ona różne funkcje – zapewnia ciągłość biologiczną społeczeństwa, socjalizuje, czyli wprowadzenia młode pokolenie w mechanizm życia zbiorowego,…
5 maja 2019
10:15
Bycie Artystą Clownem nie jest takie łatwe
Mają czerwone noski, grzechotki i inne zabawne rekwizyty. Śmieszą, bawią, czasem doprowadzają do łez. Mowa o Artystach Clownach. Wydawać by się mogło, że to nic trudnego – wygłupiać się, robić śmieszne miny, tańczyć i śpiewać…
28 kwietnia 2019
10:15
Kiedy możemy mówić o uzależnieniu dziecka od nowych technologii?
Gry edukacyjne ułatwiające naukę języków obcych, ekrany zawieszane na tylnych siedzeniach samochodu pozwalające dziecku oglądać film podczas podróży, w końcu smartfony, iPhony i tablety otaczają nasze dzieci już od najmłodszych lat. A…
21 kwietnia 2019
10:15
Stół wielkanocny: co osoba, to inne gusta i smaki
Stół wielkanocny łączy rodzinę. Jednak zdarza się, że przy tym stole zasiadają osoby o różnych preferencjach kulinarnych, np weganie, wegetarianie, alergicy i pojawia się kłopot. Skosztować, zachęcać do kosztowania, odmówić... O…
14 kwietnia 2019
10:15
"Dziecko w świecie mediów i konsumpcji"
"Dziecko w świecie mediów i konsumpcji" to niezwykle interesująca praca poruszająca problemy dziecka wychowywanego i dorastającego we współczesnym świecie. Jej współautorką i redaktorką jest dr hab. Małgorzata Bogunia-Borowska -…
7 kwietnia 2019
10:15
"Dysleksja - skuteczne metody pracy dydaktycznej i wychowawczej"
W najbliższy piątek w Krakowie odbędzie się konferencja poświęcona dysleksji pt: "Dysleksja - skuteczne metody pracy dydaktycznej i wychowawczej", dlatego w Radiu Kraków poruszamy temat dysleksji. Wydawać by się mogło, że dysleksja znana…
31 marca 2019
10:15
Jak długo będziemy odczuwać zmianę czasu?
Przeszliśmy już z czasu zimowego na czas letni, czyli spaliśmy o godzinę krócej. Tych, którzy czują się z tego powodu ospali i zmęczeni, zachęcamy do wysłuchania rozmowy Wioletty Gawlik z prof. Marianem Lewandowskim, kierownikiem Zakładu…
24 marca 2019
10:40
O fenomenie karate
W najbliższą sobotę 30.03. rozpocznie się IV Ogólnopolski Puchar Krakowa w Karate Tradycyjnym dla Dzieci i Młodzieży. Weźmie w nim udział ponad 1000 zawodników z 50 klubów z całej Polski. O fenomenie tego sportu rozmawiają Rafał Wajda,…
17 marca 2019
10:10
Zrozumieć nastolatka
Dorastanie to trudny czas dla młodych, ale równie trudny dla rodziców, dlatego o budowaniu więzi, relacjach i komunikacji z dojrzewającym dzieckiem Wioletta Gawlik rozmawia w Magazynie Familijnym. To temat bardzo potrzebny i powszechny, w…
10 marca 2019
10:10
Jak reklama wpływa na dziecko?
Są kolorowe, beztroskie, krótkie i powtarzalne. Reklamy, pomimo iż często ich nie zauważamy, wywierają ogromny wpływ na odbiorcę, zwłaszcza dziecko. Reklamie telewizyjnej stawiany jest często zarzut kształtowania u dzieci…
3 marca 2019
10:30
Dom pod biegunem
Dlaczego pingwiny fascynują i czy warto spojrzeć w oczy niedźwiedziowi polarnemu? Czy pod biegunem szczytem marzeń jest założenie eleganckiej sukienki, zjedzenie typowo polskiego obiadu, a może spotkanie z przyjaciółmi. Autorzy bloga i…
3 marca 2019
10:30
Czy rodzice powinni pomagać dzieciom w nauce?
Zbliża się gorący czas egzaminów ósmoklasistów i tych, dla uczniów III klas gimnazjów. Czy rodzice powinni pomagać dzieciom w nauce - oto jest pytanie. I co zrobić, gdy uczniowie są przeciążeni? Gościem Marzeny Florkowskiej jest…
17 lutego 2019
10:30
Więzi matki z córką
Wpływ matek na córki zdaje się być szczególnie głęboki. Jest fundamentem, na którym kobieta opiera swoje przyszłe relacje, samoocenę, wyobrażenie o kobiecości, o macierzyństwie. Córka uczy się od matki z jej słów i czynów. Buduje…
20 stycznia 2019
10:30
Jakie są korzyści wynikające z mieszkania w rodzinie wielopokoleniowej?
Babcia i dziadek to ważne persony w rodzinie. Na przestrzeni lat bardzo zmienił się wzorzec babci i dziadka. To już nie tylko najlepsi opiekunowie wnucząt, ale też ludzie aktywni zawodowo, sportowo, towarzysko. Często podróżują, mają…
23 grudnia 2018
10:30
Rodzina wielodzietna to szczęście nie do opisania
Choć wymaga sporo wysiłku, przede wszystkim fizycznego oraz dobrej organizacji czasu, to miłość dzieci wszystko rekompensuje. Ważne, by wytyczyć granice oraz ustanowić menagera rodziny. To bardzo ułatwia funkcjonowanie w domu, w którym…
16 grudnia 2018
10:30
Zielony domek - miejsce magiczne
Jest takie miejsce na mapie Krakowa, mieszczące się w samym centrum miasta przy ulicy świętego Marka 21 A, które zaprasza w swoje progi dzieci wraz z opiekunami. Zielony domek z zielonymi kanapami to jedyne takie miejsce w Polsce, miejsce…
9 grudnia 2018
10:40
Strefa Nastolatka w Dworku Białoprądnickim
Jesteś tu bezpieczny i anonimowy; przyjdź jeśli ktoś Cię krzywdzi; możesz się „wygadać” - na pewno będziesz wysłuchany i dowiesz się, że nie ma sytuacji bez wyjścia - to podstawowe zasady działania Strefy Nastolatka w Dworku…
18 listopada 2018
10:40
Zadania domowe z sensem, czyli jakie?
Dzieci są przeciążone obowiązkami. Szkoła, zajęcia dodatkowe, powtórzenie bieżącego materiału i odrobienie pracy domowej - to ich codzienny scenariusz. W konsekwencji uczą się po nocach, co wywołuje nieustanne zmęczenie. Na ratunek…
14 października 2018
10:40
Dobry wychowawca - czyli jaki?
Janusz Korczak, znany pedagog, mawiał: “Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil. “14…
30 września 2018
10:40
Szkoła dla rodziców i wychowawców
Dziś ostatni dzień pierwszego miesiąca szkoły. Emocje u dzieci towarzyszące rozpoczęciu roku szkolnego, związane z wyborem plecaka, przyborów szkolnych ławki – na pewno zdążyły już opaść, więc teraz ze spokojem ducha można…
16 września 2018
10:40
„Kajko i kokosz – komiksowa archeologia”
Janusz Christa Mistrz Polskiego Komiksu 15 września 1958 stworzył pierwszy pasek o Kajtku – Majtku. Rozpoczął w ten sposób cykl Kajtek i Koko, który później pod nazwą Kajtek i Kokosz na całe 17 lat zagościł w Wieczorze Wybrzeża. Potem…
16 września 2018
10:40
To jest gość: Jak wychować chłopaka?
Kogo trudniej wychować - syna czy córkę? A może płeć w wychowaniu w czasach gender nie ma w ogóle znaczenia? A może właśnie ma, zwłaszcza dla matek samotnie wychowujących synów? O tym „Jak wychować chłopaka”, gdyż taki tytuł…
19 sierpnia 2018
10:40
O podróżach rowerowych z dziećmi
Podróżowanie rowerem z dzieckiem dzisiaj nie budzi już zdziwienia. Jednak podróż przez Polskę na rowerze z trójką małych dzieci, w tym z dzieckiem z porażeniem mózgowym – to już wyzwanie. Czy aby na pewno? Dziwią się autorzy bloga…
12 sierpnia 2018
10:40
Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju - miejsce magiczne
W pięknym malowniczym miasteczku na południu Polski jest miejsce, które potrafi przenosić do przeszłości. Miejsce, w którym zatrzymał się czas, miejsce magiczne. Mowa o Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju. Na wspólne zwiedzanie zaprasza…
5 sierpnia 2018
10:40
Jak radzić sobie z emocjami dzieci
Bywa, że mamy problem z rozpoznaniem i nazwaniem emocji. W końcu nikt nas nie uczył rozmawiać o emocjach, niektórzy nauczyciele nie mieli na to czasu, a rodzice umiejętności.
22 lipca 2018
10:40
W trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój psychofizyczny najmłodszych dzieci
To jedyne takie miejsce w Polsce, w którym mogą wspólnie spędzać czas dzieci z opiekunami pod okiem terapeutów. To Zielony Domek przy ul. św. Marka 21a w Krakowie, który działa już od 3 lat, a prowadzone tam zajęcia są bezpłatne.…
15 lipca 2018
10:40
Z dzieckiem w górach
Wiktoria jest już wprawioną turystką - pokonała bardzo wiele szlaków górskich, mimo że ma dopiero 6 lat. Przeszła przez Czarny i Zielony Staw Gąsienicowy, Czarny Staw pod Rysami, Doliną Pięciu Stawów, Doliną Kościeliską. Była w…
8 lipca 2018
08:30
Jak zaplanować podróż z dzieckiem?
Malwina zwiedziła już Japonię, Gruzję, Indie, Kanadę, Norwegię, Tajlandię, Oman, Kambodżę, Wietnam, Kazachstan, a ma dopiero sześć lat. Można? Można, a nawet trzeba – przekonują jej rodzice Kasia i Marek Szewczykowie – miłośnicy…
17 czerwca 2018
08:00
Co to znaczy być dobrym tatą?
Kiedy zostaje się autorytetem dla swojego dziecka? Jak często należy przytulać pociechę i jak być konsekwentnym rodzicem? Odpowiedzi na te i podobne pytania Wiola Gawlik szukała w towarzystwie członków klubu ojców "Tato ok" Adama Rysia i…
POKAŻ WIĘCEJ
WKRÓTCE NA ANTENIE
11:05
Rozmowa z metropolitą krakowskim
Mariusz Bartkowicz
11:20
Rozmowy o wierze
Anna Łoś
12:00
Południk cafe'
Elżbieta Lisowska
POKAŻ WIĘCEJ
ZNAJDŹ AUDYCJE Z