Bardzo prosimy, by zechcieli sobie Państwo wyobrazić Taki oto obrazek - w scenerii przedstawionej na fotografii: W sobotę, 21 listopada 1896 r. w siedzibie Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa przy ulicy Siennej 16, z inicjatywy dyrektora Archiwum profesora Stanisława Krzyżanowskiego (siedzi i udaje, że czyta. trzeci od lewej. Dramaturgia sceny ma swoje prawa), odbyło się spotkanie uczonych, artystów, działaczy kulturalnych i obywateli miasta Krakowa, podczas którego powołano do życia Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.  
           Tak rodziło się nasze Towarzystwo. Krzesła , na których siedzieli to projekt jednego z członków-założycieli (był na tym zebraniu) Stanisława Wyspiańskiego.
Znawcy przedmiotu, którzy na owych krzesłach siadywali w celach doświadczalnych - trzy ocalały w magazynach Archiwum Narodowego w Krakowie - utrzymują zgodnie, że były niewygodne jak sto nieszczęść.  
             Na fotografii wykonanej w 1912 r. przez nieznanego autora siedzą: (od lewej) Kazimierz Kaczmarczyk, Adam Chmiel i Stanisław Krzyżanowski; stoją (od lewej): Władysław Węgieł, Józef Seruga, Stanisław Mazurek i Józef Piechota.
             Dwóch z tej siódemki zakładało nasze Towarzystwo na szesnaście lat przed powstaniem tego ujęcia: Adam Chmiel i St. Krzyżanowski. 
 
Tak się kiedyś - Panie i Panowie - zakładało Towarzystwa. Nie to co dziś : szur do kawiarni, sms-y, mms-y i założone...
 
Konrad Myślik/kp